Nepravidelnosti srdečního rytmu jsou u lidí rozšířenou nemocí. K nejčastějším arytmiím patří fibrilace síní. Pacienti s touto poruchou jsou většinou nuceni doživotně užívat léky na ředění krve, protože fibrilace síní vede často k tvorbě sraženin v krvi. A tedy k riziku vzniku např. mrtvičky, které je pětkrát vyšší než u ostatních lidí.

Nejčastěji předepisované léky však nemusí pacientům vyhovovat, jako například aktivní 77leté seniorce se třemi vnoučaty, která se o své léčbě radila s klinickými farmaceuty v internetové lékové poradně neziskové organizace Průvodce pacienta (www.pruvodcepacienta.cz).

„Léčím se s fibrilací síní. Občas mám tak vážné záchvaty, až upadnu na zem a nakrátko ztratím vědomí. Jako součást léčby mi byl nasazen warfarin. Jsem unavená a mám i další problémy spojené se závratěmi, dušností apod.,“ popisuje pacientka ve svém dotazu.

Klinický farmaceut z poradny pacientce doporučil, ať se zeptá na možnost přejít na jiné modernější léky, tzv. NOAC.

Žena s doporučením seznámila svoji ošetřující kardioložku a na NOAC byla převedena. Do poradny poté napsala: „Od té doby se cítím lépe a nejsem tak unavená.“

Léky NOAC mají oproti warfarinu méně nežádoucích účinků, není nutné tak často testovat krev, nejsou natolik ovlivňovány složením stravy, jsou účinnější a bezpečnější. „Zřejmě i proto dostáváme podobné dotazy jako uvedený pravidelně, nejen do poradny, ale i na našich přednáškách o užívání léků,“ upřesnila ředitelka Průvodce pacienta Ivana Plechatá.

Právě léková poradna Průvodce pacienta se zájemci zdarma zkonzultuje nejen, zda jejich léky nepůsobí proti sobě či zda je užívají správně a ve správné dávce, ale poradí například i s léky proti srážlivosti krve, tzv. antikoagulancii.

Porucha srdečního rytmu je druhou nejčastější příčinou cévní mozkové příhody. Nejfrekventovanějším typem této poruchy je právě fibrilace síní, jíž v Česku trpí zhruba 500 tisíc lidí, o své nemoci však ví jen necelá polovina z nich. Zodpovídá až za pětinu případů mrtvice. U pacientů s fibrilací síní navíc mívá horší průběh, čtvrtina z nich umírá do 30 dnů, polovina do roku. Fibrilace síní přitom vede k pětkrát vyššímu riziku cévní mozkové příhody. Více se o této poruše a její léčbě dozvíte na www.rychlesrdce.cz.