Loni vytřídil každý z nás přes 12 a půl kilogramu skla. Když se ale doma rozhlédneme kolem sebe a poctivě vytřídíme opravdu všechno sklo, pak to může být ještě lepší. I sebemenší vytříděná sklenička se totiž počítá! Protože sklo je z hlediska šetrnosti k přírodě naprosto unikátním materiálem. Když ho správně vytřídíme, lze ho recyklovat téměř donekonečna.

A jak tedy sklo správně třídit? Pro oddělený sběr skla slouží kontejnery zelené, případně bílé barvy. Do nich můžeme třídit sklenice od vína, sirupů, zavařovačky, prasklé skleničky, skleněné obaly od vonných svíček, skleněné flakonky od parfémů i tabulové sklo. Do tříděného skla naopak nepatří zrcadla, nádoby z varného a laboratorního skla, pozlacené sklo, sklokeramika, keramika, porcelán nebo autosklo.

V třídění skla jsme ale leckdy příliš opatrní. Na místě je opatrnost určitě při odklízení střepů z rozbité sklenice, ale při třídění přehnaná opatrnost někdy škodí. Její vinou skončí ročně v koši i mnoho skla – sklenice od majonéz, hořčic, kečupů nebo marmelád, které jsou částečně znečištěny zbytky potravin. Někteří z nás se mylně domnívají, že před tříděním musí tyto sklenice vymýt, a když si promítnou vyplýtvanou vodu na jejich umytí, raději je vyhodí do směsného odpadu. To je ale velká škoda! Třídit totiž můžeme i sklo nevymyté – původní obsah stačí jen pořádně vyškrábnout lžičkou. A sklenice můžeme třídit i s kovovými víčky.

Na správné třídění skla upozorňuje i další vlna kampaně na zábavně edukativním webu Samosebou.cz. Najdeme tam několik zábavných videí a taky Rekalkulačku, která nám spočítá, co vše tříděním skla ušetříme.


Rekalkulačka za nás spočítala, jak přírodě kolem sebe tříděním skla pomáháme.

Obecně platí, že použitím vytříděného skla lze ve sklárně při výrobě nových skleněných výrobků ušetřit až 90 % energie a až 65 % přírodních surovin. Díky třídění skla můžeme také dýchat čistší vzduch - recyklací 1 tuny vytříděného skla snížíme exhalace oxidu uhličitého až o 400 kilogramů. A to se vyplatí! Díky Rekalkulačku se dozvíme ještě víc. Spočítala nám třeba to, že loni se nemuselo vyvézt na skládku 1 101 369 kubíků skleněného odpadu, že na výrobu nového skla se loni nemuselo vytěžit 83 000 tun sklářských písků nebo že jeho recyklací jsme uspořili energii, která by vystačila na rok pro 37 000 domácností.


Sklo, které správně vytřídíme, lze recyklovat prakticky donekonečna. Z těch nejčistších střepů může vzniknout třeba tato krásná váza. 

Třídit sklo se zkrátka vyplatí!