Necelé dva týdny dělí pět měst Plzeňského kraje od zahájení 11. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest 2018. Festival proběhne v termínu od 9. do 15. listopadu. Plzeň, Domažlice, Dobřany, Přeštice a Horšovský Týn budou opět po roce hostit filmové projekce, doprovodný program a známé osobnosti českého a zahraničního filmu.

V rámci vybraných filmových projekcí zprostředkovává Juniorfest příležitosti k setkání s mnohými umělci a tvůrci, kteří stáli u zrodu dětských snímků. Na jedno z těchto setkání se mnohou návštěvníci těšit již během slavnostního zahájení festivalu. To se v letošním roce uskuteční dokonce ve dvou termínech, a to v pátek 9. listopadu v sále Městského kulturního střediska v Domažlicích a následně v sobotu 10. listopadu v multikině CineStar Plzeň. Součástí obou večerů bude premiéra nové české pohádky Čertí brko s herci Judit Bárdos a Janem Cinou. „Čertí brko od režiséra Marka Najbrta je jedním z nejočekávanějších snímků letošního podzimu. Může se pochlubit skvělým hereckým obsazením, hlavní role doplňuje i Ondřej Vetchý v postavě Lucifera. Herec se po více jak třiceti letech od legendární úlohy ve filmu S čerty nejsou žerty vrací do pekla. Pohádka vstupuje na plátna kin až ke konci listopadu a já jsem velmi šťastná, že ji můžeme na Juniorfestu uvést ještě v předpremiéře“, sděluje Judita Soukupová, ředitelka festivalu.

Hlavní hereckou dvojici v pohádce ztvárňují Judit Bárdos a Jan CinaZdroj: denikHlavní hereckou dvojici v pohádce ztvárňují Judit Bárdos a Jan Cina

Další herecké osobnosti zavítají na festival i dny následující, a to během předání cen Zlaté rafičky, které se odehraje na Státním hradě a zámku v Horšovském Týně. Zlatá rafička je nejvyšší festivalové ocenění udělované za přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. V minulosti ji například obdrželi Pierre Brice (představitel Vinnetoua), Kabir Bedi (Sandokan), Jitka Molavcová, Jiří Lábus a mnozí další. Ocenění převezme v sobotu 10. listopadu od 14:00 hodin režisér filmové pohádky Anděl Páně Jiří Strach a v úterý 13. listopadu od 17:30 hodin herečka Iva Janžurová. Tato dvě významná jména doplní účast i dalších známých osobností ze světa filmu a televize. V letošním roce nově pořadatelé zajišťují na oba termíny autobusovou přepravu z Plzně, Domažlic a Dobřan, zájemci o místo v autobuse se mohou hlásit na info@juniorfest.cz

Zdroj: denik 

Iva Janžurová - Nejvyšší festivalové ocenění ZLATOU RAFIČKU v letošním roce obdrží Iva Janžurová a Jiří Strach

Zlatou rafičku mimořádně převezme i významný zahraniční host John Stevenson. „John Stevenson je velmi uznávaný režisér a animátor, který natočil na Oskara nominovaný celosvětový hit Kung Fu Panda. V něm hlavní postavy namluvili například Jack Black, Dustin Hoffman nebo Angelina Jolie. Je to velké jméno a pro nás je čest, že přijal pozvání na náš festival“, uvádí programová ředitelka festivalu Barbora Kyas. Stevenson se mimo jiné podílel například na snímcích Shrek, Shrek 2 a Madagaskar. K předání ocenění dojde během slavnostního zahájení v Domažlicích, na které si mohou návštěvníci zakoupit vstupenky od poloviny října přes rezervační systém dostupný na webových stránkách festivalu. Vstupenky budou k dispozici v omezeném počtu. Zároveň Stevenson přednese v neděli 11. listopadu v rámci odborného programu festivalu svoji masterclass o práci režiséra, výtvarníka a scenáristy celosvětově známých animovaných filmů. Akce bude přístupná nejen filmovým profesionálům, ale i veřejnosti.

Zdroj: denikJohn Stevenson, oscarový režisér, který na Juniorfestu mimořádně převezme ocenění Zlatá rafička během stavnostního zahájení v Domažlicích

Juniorfest, kromě filmových projekcí, svým návštěvníkům nabízí i bohatý výběr z doprovodného programu. Na neděli 11. listopadu přichystali pořadatelé v areálu plzeňského DEPO2015 zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi. Událost nese název Hrajeme si jako před 100 lety a ponese se přesně v daném duchu. Návštěvníci se vstupem na akci ocitnou v první republice; budou se moci vyfotit ve fotokoutku s dobovými rekvizitami, kluci ocení stanoviště se stavebnicí Merkur nebo zázemí spolků Skaut a Sokol, které neodmyslitelně patří k počátkům republiky. Program odpoledne dále nabídne krasopisné workshopy, dobovou hudbu, tiskařskou dílnu a dílnu s výrobou loutek. Součástí programu je vernisáž výstavy s názvem Příběh vojáka a divadelní představení Rádia JUNIOR.

Významnou akci hostí areál DEPO2015 i následující den - v pondělí 12. listopadu - kdy v autobusové hale proběhne koncert a autogramiáda Milana Peroutky a jeho kapely Perutě. Kapela si připravila největší hity jako Sofie nebo Postavím kolem nás zeď, které se pravidelně objevují nejen na hudební TV Óčko. Milan Peroutka na sebe upoutal pozornost svou účastí v soutěži Tvoje tvář má známý hlas, zároveň se objevuje v jedné z vedlejších rolí v seriálu Ordinace v růžové zahradě II. Vstupenky je možné si již nyní zakoupit za 250 Kč přes Plzeňskou vstupenku či přímo na místě.

Zdroj: denikPlakát Perutě

Podívejme se však na program i ostatních festivalových měst. V Přešticích se bude v sobotu 10. listopadu natáčet jeden z dílů oblíbeného pořadu ČT:D Šikulové. O den později se od 14:00 hodin uskuteční v Kulturním a komunitním centru tvořivé odpoledne pro děti a rodiče, během kterého dojde k vyhlášení vítězů výtvarné soutěže “Namaluj si Igráčka”. Na závěr festivalu, 14. listopadu, se pak pod vedením dobřanského oddílu skautů a skautek odehraje tzv. Strašidelná stezka. Akce se dosud konala v Horšovském Týně a v Dobřanech, v letošním roce poprvé obsadí město Přeštice. V současnosti také organizátoři festivalu jednají s významnými tvůrci, kteří by do města přijeli zavzpomínat na dětskou hereckou ikonu Tomáše Holého. Pokud se vše podaří, tak právě Přeštice budou hostit vzpomínkové setkání, proto bedlivě sledujte stránky a Facebook Juniorfestu, kde budou organizátoři o chystaném setkání informovat.

Naopak návštěvníci z Domažlic si mohou v neděli 11. listopadu na Sokolišti vyzkoušet kaskadérské kousky. Od 14:00 hodin pořadatelé festivalu přichystali kaskadérskou show, která bude vedená nejlepšími českými kaskadéry. Předvedeny budou ukázky filmových rvaček, jízdy autem se speciálním podvozkem, díky kterému se chová jako na ledu, nebo i známý trik hořícího člověka.

V Dobřanech bude kromě filmových projekcí program například obohacen o společné setkání herců Daniely Kolářové a Jaromíra Hanzlíka. Ti se před filmovou kamerou poprvé setkali před neuvěřitelnými padesáti lety. Jednalo se o film Slasti Otce vlasti. “V 70. a 80. letech se z nich stala jedna z nejpopulárnějších filmových a televizních dvojic. Společně se objevili nejen ve filmu Léto s kovbojem nebo v televizním filmu Podnájemníci, ale také ve filmech pro děti Lucie, postrach ulice, ..a zase Lucie”, dodává Michal Šašek, výkonný ředitel Juniorfestu. Setkání se uskuteční 14. listopadu od 17:00 hodin v dobřanském kině Káčko.

Kompletní seznam filmových projekcí v jednotlivých festivalových městech je k dispozici na webových stránkách festivalu, kde je i možné si vstupenky zároveň rovnou zakoupit. Vstupné na jednotlivé filmové projekce činí 60 Kč, festival nově nabízí všem filmovým fanouškům diváckou akreditaci za mimořádnou cenu 240 Kč. Akreditace je platná v rámci veškerých filmových projekcí, bližší informace jsou uveřejněny na webových stránkách festivalu.

Obdobně, jako v loňském roce, se bude hlavní akreditační centrum nacházet v prostorách Muzea Chodska. Zde bude možné si od 8. listopadu zakoupit nejen vstupenky na jednotlivé filmové projekce, ale i festivalový merch nebo katalog.

Další doprovodné akce, podrobný filmový program a odborný program festivalu jsou zveřejněny na www.juniorfest.cz, proto je neváhejte bedlivě sledovat.

Rozhovor s Jiřím Strachem

 Zdroj: denikJiří Strach

Diváci Vás znají nejen jako režiséra, ale i jako herce. Je Vám bližší role před kamerou, nebo za ní?

Za ní. Když mi bylo patnáct, rozhodl jsem se pro filmovou režii a hraní jsem tehdy pověsil na hřebík. I když jsem se pak vrátil ještě v roli Ládi Bajzy v seriálu Bylo nás pět, ale především pak v Lotrandovi ve Smyczkově skvělé pohádce, nijak už to nezviklalo moje rozhodnutí být raději loutkářem, než loutkou. Ta režie je mnohem zábavnější. Jste totiž skutečným vypravěčem příběhu, ne jen tím, kdo ho předčítá. 

 

Rozsah Vaší režisérské práce je neuvěřitelný a sahá od pohádek až ke thrillerům. Je to tak, že si chodíte od napětí odpočinout k pohádkovým příběhům?

Od pohádky si jdu odpočinout k něčemu jinému, třeba thrilleru. A pak se mi zase přejí thriller a potřebuji si skočit k jinému žánru, třeba zase zpátky k pohádce. Mně hrozně baví střídat žánry. Je to podobné, jako kdybyste celý život měli jíst jen svíčkovou. Po chvíli vám z ní bude zle a máte chuť si dát třeba řízek s bramborovým salátem. A navíc, já mám rád výzvy. Nové příběhy, nové žánry, objevovat nové cesty, které jsem dosud nevyzkoušel. I mezi těmi pohádkami se snažím dělat rozdíly: Anděl Páně je přece úplně něco jiného, než třeba baladické Tři životy. A ti jsou zase velmi odlišní od Šťastného smolaře. Někdy to člověk trefí lépe, někdy hůře. Ale rozhodně se nenudí.

 

Juniorfest je festival pro děti a mládež. Vy jste začínal jako dětský herec. Doporučil byste našim malým divákům hereckou dráhu?

Nerozmlouval bych ji. Ale doporučoval bych, aby si to velmi pečlivě rozmysleli. On to není takový med, jak to kolikrát vypadá, když otevřete časopisy, kde se o hercích píše. Popularita není vše. Herectví je veliká dřina a ne každý se skutečně proslaví. Chápu, leckterá mladá dívka má pocit, že má talent, že je rozená filmová princezna. Ale to herectví je hodně nejen o talentu, ale i o štěstí. Aby v tu chvíli právě byla ta správná role. A to se ne vždy děje. Spíš ojediněle. Podívejte třeba na mě. Před dvaceti lety jsem si zahrál Lotranda. Hlavní role! A od té doby mě nikdo pořádně neobsadil. Kdybych zůstal hercem, měl bych teď život v bídě, ve smutku a v zapomnění. 

 

O Vás by se dalo říci, že jdete z projektu do projektu. Asi se nechystáte odpočívat :) Co připravujete nyní? 

Točím teď film s paní Bohdalovou a Kryštofem Hádkem. Je to příběh o staré paní, která v důvěře vloží svůj život i naděje do jednoho mladého člověka. A zmýlí se. Rád točím o stáří, třeba Vrásky z lásky. Je to pro mě velké téma. Dnes mají lidé tendenci před starými lidmi zavírat oči, odkládat na umření někam do eldéenek. Ale já tvrdím, že i ve stáří je stále život. A může být velmi plnohodnotný, protože je moudrý a má životní zkušenost, kterou mladí mít nemohou.