Pane Zdechovský, dívali jsme se na Váš web a zjistili, že se zabýváte skutečně širokou škálou aktivit od migrace, bezpečnosti a boje proti terorismu, přes stáčení kilometrů a řešení podvodů s dotacemi, až po pomoc řidičům kamionů či příhraničním oblastem. Řeší tolik věcí každý europoslanec?
Každý máme trochu jinou agendu, pokud bych ale měl mluvit jen o českých europoslancích, tak se z nás nefláká prakticky nikdo. Je ale pravda, že i tak dost vyčnívám, protože tu funkci vnímám jako službu lidem a ti opravdu přicházejí s nejrůznějšími podněty. Pak platí, že když se na mě obrátí, vždy se jim s mým týmem maximálně snažíme vyjít vstříc, odpovídáme na dotazy a je-li to v našich silách, pomáháme. Tolik věcí a z tolika různorodých oblastí proto ostatní neřeší. Tím neříkám, že by měli, práce europoslance by se měla soustředit jen na evropskou agendu, spíš vysvětluji, proč je to u mě tak pestré. 

A není to pak u vás takové sezení na víc židlích, kdy se dělá všechno a nic zároveň?
Kdo mě zná a delší dobu pozoruje mou práci, tak ví, že věci řeším systematicky a málokdo toho dotáhne do konce tolik, co já. Jsem totiž poměrně buldozer, a když si něco vezmu do hlavy, prostě za tím jdu. Mám totiž vždy dobrý pocit z toho, když se věci hýbou a mohu je měnit. Příkladem může být třeba stáčení kilometrů. Když jsem s tím před čtyřmi lety začal, všichni si klepali na hlavu, teď už se tématem zabývá jak Evropská komise, tak i české ministerstvo dopravy. Nebo pomoc českým občanům jako byl misionář Petr Jašek vězněný v Súdánu či novinář Radan Šprongl zadržený v Thajsku. Ocitli se v těžké situaci, kdy moje pomoc z pozice europoslance sehrála při jejich propuštění důležitou roli. Podobných případů bych mohl jmenovat mnohem víc. Dlouhodobě totiž pomáháme třeba ještě řidičům kamionů, kteří dostávají nehorázně vysoké pokuty za údajné pašování migrantů, hned pět už vyhrálo snížení na desetinu, u několika dalších případů ještě čekáme na vyjádření. Pomáháme pak i otcům po rozvodech nebo maminkám, kterým odeberou děti v zahraničí.

Jak to tedy všechno stíháte?
Řekněme si to narovinu, jsem prostě workoholik. Neumím si dát jen tak nohy na stůl a třeba celý víkend nedělat vůbec nic, pořád jsem v pohybu. Pokud si lidé představují, že jen 40 hodin týdně sedím někde v bruselské kanceláři, tak pak rozumím tomu, že nemohou pochopit, jak to vše zvládám. Realita je ale taková, že pracuji kolem 120 hodin každý týden, započítáno včetně víkendů a svátků. Pořád se s někým scházím a cestuji po celé republice nebo i uprchlických táborech různě po Evropě i mimo ni, rád se totiž o věcech přesvědčuji na vlastní oči. Navíc mám velmi schopný tým, který se mnou také, v rámci jejich možností, drží krok. Pak se to stíhat dá a jak jsou za námi výsledky a pomoc konkrétním lidem, obrovsky nás to všechny motivuje do další práce.  

Děkuji za rozhovor!

Tomáš Zdechovský je europoslancem za KDU-ČSL, v Evropském parlamentu je členem Evropské lidové strany.