Že by tomu prostranství slušel květinový záhon a lavičky nebo, že tu chybí hřiště, kde byste si s přáteli mohli zahrát volejbal? Že by se pro ty mrňousky z domu a z okolí sešlo pískoviště a pro dědečky a babičky stůl s lavicemi na partičku karet u kafe? A co takhle venkovní obří šachy na náměstí?
Že by vůbec bylo pěkné, kdyby bylo ve městě více míst, kde se dá prostě žít venku.
Ale nechme už všech žeby a ach kdyby …
Pokud bydlíte v městské části Ostrava Jih a napadá vás, co by tu ještě mělo nebo mohlo být, je právě teď ten pravý čas podat návrh do projektu „Společně tvoříme Jih", ve kterém připadne 7 miliónů z rozpočtu obvodu návrhům vzešlým přímo od občanů. Stačí být obyvatelem Jihu, to je občanem, který zde bydlí – trvalé bydliště není podmínkou - a být starší 16 let.
Sídliště přece není jen místo k přespávání ale jeho veřejná prostranství mají být příjemným místem pro jeho obyvatele i návštěvníky. Využijte proto šanci přijít s nápadem, čím veřejný prostor vylepšit, oživit, co v něm uspořádat.

Čerstvá majitelka senior linky se již může cítit bezpečně Zdroj: Ostrava JihČerstvá majitelka senior linky se již může cítit bezpečně Autor: Ostrava Jih

"Společně tvoříme Jih" je projekt participativního rozpočtu na Ostravě Jihu. Princip je jednoduchý, obec nebo městský obvod vydělí ze svého rozpočtu určitou částku, o níž rozhodnou občané. Na Ostravě Jihu je to letos 7 miliónů. Ty se ještě rozdělily na čtyři části pro Dubinu společně se sídlištěm Bělským les, Hrabůvku, Výškovice a Zábřeh. Na každou z částí i tak připadá více než 1,5 miliónů korun. A to už stojí za zamyšlení.Můžete přijít s návrhem za milión ale i s takovým, který stojí pár tisíc. Důležité je, že váš nápad bude sloužit obyvatelům Jihu.Loni se sešlo v podzimním hlasování 48 návrhů, z nich se 17 letos realizuje.Neváhejte a přispějte i vy s vaším nápadem ke „spokojenému Jihu"!Do 30. 6. můžete svůj návrh podat prostřednictvím internetové stránky www.spolecnetvorimejih.cz nebo si můžete na úřadě městského obvodu Ostrava Jih na informacích nebo v kanceláři koordinátorky projektu vyzvednout formulář a doručit jej pak vyplněný na úřad osobně nebo poštou.Na závěr slova místostarostky, Hany Tichánkové, která je iniciátorkou participativního rozpočtu na Jihu: „Největší inspiraci pro práci v komunální politice, byla pro mne právě možnost prosadit projekt participativního rozpočtu. Když jsem připravovala první ročník, většina lidí si myslela, že se jedná o bláznivý nápad jedné místostarostky. Ale dělat věci jinak, překročit bariéry uvnitř sebe sama, vytvořit něco, co zaujme obyvatelé našeho velkého obvodu, dát jim možnost nejen si naříkat co se jim nelíbí, ale aktivně se podílet na něčem novém, to byla pro mě velká výzva. Každý člověk, který se zapojí do projektu Společně tvoříme Jih, si vyzkouší jaké to je, rozhodovat o veřejných penězích. Že nestačí jen mít prostředky a nápad, ale že musíte zpracovat projekt a rozpočet, prosadit a propagovat jeho potřebnost a zdolat neskutečné množství různých byrokratických nařízení. Ale když to všechno překonáte, odměnou vám bude realizovaný nápad, pro vás a všechny obyvatelé z vašeho okolí. Loni jste nám předložili 72 návrhů projektů a takřka 4 000 obyvatel hlasovalo o 48 realizovatelných nápadech. Věřím, že letos budou čísla ještě vyšší a my všichni společně budeme tvořit Jih pro lepší a příjemnější život v něm."