Tato inovativní dobíjecí stanice umožňuje rychlé nabíjení elektromobilů i na místech, kde na to výkon sítě ve skutečnosti nestačí. Stanice pojme výkonové rezervy v síti, roztočí s jejich pomocí setrvačníky do vysokých otáček a uloží tak elektřinu ve formě kinetické energie. Pokud se k nabíječce připojí elektromobil, začne Kinetic Power Booster energii ve formě elektřiny opětovně vydávat a zvýší dobíjecí příkon na dvojnásobek toho, co by poskytovala samotná elektrická síť. Toto řešení se proto nabízí jako clever solution pro dobíjení například v autosalonech nebo nákupních centrech.

U kinetického systému Chakratec na rozdíl od rychlodobíjecích stanic na bázi baterií zůstává kapacita na konstantní výši. Jedná se totiž o čistě mechanickou technologii bez chemických článků, která umožňuje zhruba 200 000 nabíjecích a vybíjecích cyklů. To odpovídá životnosti kolem 20 let.


Foto: Asset Media

Technickým srdcem dobíjecí stanice je deset 150kilogramových setrvačníků uložených v kontejneru, kde rotují ve vakuu. Pokud do nich přichází proud ze sítě, otáčky setrvačníků se zvyšují, při nabíjení vozu pak samy generují proud a přitom jejich otáčky klesají. Uložená energie vystačí na nabití vozu ŠKODA CITIGOe iV a dalšího elektromobilu současně, a to dvojnásobným výkonem oproti síti. Po vybití potřebují setrvačníky zase určitý čas na to, aby se dostaly na požadované otáčky – v případě 100 kilowattové dobíjecí stanice v Letňanech to trvá asi 45 minut.

Kontejner, ve kterém je technologie Kinetic Power Booster uložena, je propojen právě se 100 kW dobíjecí stanicí PRE, která umožňuje současné nabíjení dvou elektromobilů. Pražská energetika, která je v Praze lídrem v oblasti dobíjení elektroaut, považuje tento způsob získávání energie pro elektropohony za správný krok směrem k elektrické budoucnosti individuální mobility.


Foto: Asset Media

Unikátní dobíjecí stanici bude PRE udržovat v pilotním provozu ve své síti dobíjecích stanic PREpoint minimálně do konce roku a po vyhodnocení tohoto období bude rozhodnuto o jejím dalším osudu. A co je podstatné, po období pilotního provozu bude dobíjení pro uživatele elektroaut zdarma.