Nominováni jsou Ivan Dejmal za titulní roli v inscenaci NDM v Ostravě Peer Gynt, Josef Kaluža za hlavní roli v inscenaci Zabiják Joe a Norbert Lichý za ztvárnění postavy Lízala v Maryši s přihlédnutím k roli Jakuba Demla v inscenaci Zapomenuté světlo (Divadlo Petra Bezruče). Jméno vítěze bude oznámeno na galavečeru 3. března. Vzhledem k velkému počtu inscenací, nastudovaných v divadlech v Moravskoslezském kraji, se rozhodla porota ocenit symbolicky v tzv. širší nominaci také Mariana Mazura za roli Wolfiho v inscenaci Staré Arény Plavat v jezeře a Františka Strnada za roli Cyrila Rybáře v inscenaci NDM v Ostravě Rok na vsi.

 

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 Ivana Dejmala za ztvárnění titulní role v inscenaci Peer Gynt v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. „Peer Gynt v podání Ivana Dejmala zaujal přesvědčivým ztvárněním komplikované postavy floutka, snílka a lháře, který je ovšem divákovi svým způsobem sympatický,“ píše se v kolektivním rozhodnutí poroty, která  ve svém verdiktu vyzdvihla také jazykový projev a přednes veršovaných textů, které v jeho podání působí přirozeně.

 

Ivan Dejmal v inscenaci Peer Gynt. (Foto: R,. Šťastný)

Druhým nominovaným je Josef Kaluža za roli Joea Coopera v inscenaci hry Tracyho Lettse v Komorní scéně Aréna Zabiák Joe. „Josef Kaluža v roli policisty a nájemného vraha vnáší do představení skrze svoji postavu výraznou grotesknost. Jeho Joe Cooper je policistou absurdně rozkročeným mezi zákonem a zločinem. Kaluža zdařile osciluje mezi dvěma protichůdnými postavami i mezi polohami drsné autority a něžného muže náhle zaskočeného láskou,“ napsala porota.

 

K. Krajíčková a J. Kaluža v inscenaci Zabiják Joe. (Foto: R. Polášek)

Do třetice je na Cenu Jantar v této kategorii nominován Norbert Lichý za roli sedláka Lízala v inscenaci Janky Ryšánek Schmiedtové v Divadle Petra Bezruče Maryša s přihlédnutím k roli Jakuba Demla v inscenci Zapomenuté světlo.  „Dlouholetá stálice ostravské scény vytvoří každoročně několik velkých rolí, zdánlivě jednostrunných, pokaždé ale těžících z gabinovského hereckého typu kliďase téměř kamenné tváře. Jeho Lízal v dramatu Maryša skrývá v duši úspěšného sedláka hrabivost, kalkul a další vidinu zisku z obchodu s vlastní dcerou. A tedy tvrdost a bezcit. Když se jeho postavě konstrukce zhroutí, znamenitě a zdánlivě s minimem výrazových prostředků zahraje její morální i faktický rozpad.“

 

Norbert Lichý jako Lízal. (Foto: Lukáš Horký)

Porota se kromě tří nominací rozhodla symbolicky ohodnotit práci dalších výrazných herců, a to v takzvané širší nominaci po vzoru celostátních Cen Thálie. Širší nominaci získali Marian Mazur za roli Wolfiho v inscenaci Staré Arény Plavat v jezeře a František Strnad za roli Cyrila Rybáře v inscenaci Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Rok na vsi.

Porota pro činoherní divadlo, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Tatjana Lazorčáková, Jiří P. Kříž, Pavla Bergmannová, Věra Vojtková a Ladislav Vrchovský.

Nominace za činohru mají Pavla Gajdošíková, Zuzana Truplová a Hana Vaňková

 

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace za rok 2018 v kategorii činohra/ženy. Nominovány jsou herečky Pavla Gajdošíková za titulní roli v inscenaci Divadla Petra Bezruče v Ostravě Maryša, Zuzana Truplová za roli Iriny v inscenaci Tři sestry i za další role v Komorní scéně Aréna a Hana Vaňková za roli babičky v inscenaci Slezského divadla Opava Babička drsňačka a za roli hraběnky v inscenaci 290 kilometrů. Jméno vítězky bude oznámeno na galavečeru v Gongu po druhém kole hlasování poroty. Vzhledem k velkému počtu inscenací, nastudovaných v divadlech Moravskoslezkém kraji, se rozhodla porota ocenit symbolicky v tzv. širší nominaci také herečky Petru Lorencovou a Kateřinu Krejčí.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 Pavlu Gajdošíkovou titulní roli v inscenaci Maryša, kterou uvádí Divadla Petra Bezruče v Ostravě. „Maryša Pavly Gajdošíkové je urputná a tvrdá, zpočátku je bezstarostným, mírně naivním děvčetem, které ctí své rodiče, a nakonec je zlomená, ale přesto schopná ještě konat. Rozumí každému záchvěvu své postavy, přesně volí výraz tváře i tón hlasu, dokáže během dvou hodin zobrazit přerod od plného života ke skomírání – něhu, vášeň i vyhaslost,“ píše se ve verdiktu odborné poroty.

Pavla Gajdošíková jako Maryša. (Foto: Lukáš Horký)

Herečka Zuzana Truplová je nominována zejména za roli Iriny v Třech sestrách a s přihlédnutím k hereckým výkonům v inscenacích Zabiják Joe a Komiks (Komorní scéna Aréna Ostrava). „Zuzana Truplová je drobná herečka, která i přes svůj zdánlivě křehký zevnějšek dokáže jeviště zaplavit značnou energií. O tom diváky přesvědčila i v roce 2018, kdy suverénně ztvárnila hned několik velmi rozdílných rolí a potvrdila, že disponuje širokým hereckým rejstříkem. Ten pojme jak výrazně komediální polohy, tak i citlivé psychologické ponory do ženských duší. Důkazem toho je především její Irina ve Třech sestrách, která v hereččině podání marně sní o odchodu do Moskvy, aby v sobě nakonec našla obrovskou sílu a smířila se s osudem,“ rozhodla porota.

Zuzana Truplová (uprostřed) jako Irina. (Foto: R. Polášek)

Do třetice je na Cenu Jantar v této kategorii nominována Hana Vaňková za titulní roli v inscenaci Babička drsňačka a také za roli hraběnky v inscenaci 290 kilometrů (Slezské divadlo Opava). „Hana Vaňková v roce 2018 excelovala především v komediálních rolích. Svůj talent i osobitý temperament dokonale využila k převtělení do dvou postav sympatických, byť poněkud svérázných a také značně rozdílných postarších dam. Zatímco její světaznalá noblesní Hraběnka v inscenaci 290 kilometrů je díky své schopnosti být stále nad věcí především ironickou komentátorkou dějin i současnosti, Babičku drsňačku pak herečka ve stejnojmenném titulu obdařila přirozenou moudrostí a laskavým humorem a s osobitou hravostí si dokáže získat srdce diváků všech věkových kategorií,“ rozhodla porota.

Hana Vaňková v titulní roli hry Babička drsňačka. (Foto: R. Šťastný)

Porota se kromě tří nominací rozhodla symbolicky ohodnotit práci dalších výrazných hereček, a to v takzvané širší nominaci, kterou získaly Kateřina Krejčí za roli Strouhalky v inscenaci Divadla Petra Bezruče Maryša a Petra Lorencová za roli Sabiny Spierleinové v inscenaci Řeči léčí (NDM Ostrava) a za roli Dory v inscenaci Naše třída (NDM Ostrava).

Ceny Jantar 2018, kategorie Kapela roku: Nominace pro February, Nedivoč a Silent Stream of Godless Elegy

 

Odborná porota Cen Jantar pro populární hudbu rozhodla o nominacích v kategorii Kapela roku. Ceny Jantar se udělují umělcům svázaným s Moravskoslezským krajem, kteří o sobě dali v roce 2018 výrazně vědět bez ohledu na žánr, počet prodaných hudebních nosičů nebo mediální ohlas. Jediným kritériem je kvalita v rámci svého žánru. Nominovany byly kapely February, Nedivoč a Silent Stream of Godless Elegy. vesměs za loni vydaná a kladně přijatá alba. Vítězové budou vyhlášeni 3. března 2019 na galavečeru v ostravské hale Gong.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 ostravskou skupinu February. Ta loni vydala vynikající album Branching Tracks, které se okamžitě zařadilo k nejzásadnějším tuzemským debutům posledních let. February se s lehkostí pohybují od průzračných, snových nálad, až k hlukovým konfiguracím. Kapela je rovněž nominována za zvukovou kreativitu, aranžérskou invenci a výborné pěvecké výkony obou hlavních protagonistů. Písně February mají všechny předpoklady k tomu, aby obstály před zkouškou času jako skutečná klasika.

 

Ostravská indie-rocková kapela February. (Foto: Archiv)

Kapela Nedivoč je nominována za debutové album Vale pletichám, jehož výrazný hitový hudební potenciál příjemně konvenuje s brilantními texty. Senzitivně osobní i temně prorocké balady jsou nabité emoční silou, která ilustruje dokonalou kombinaci myšlenky a melodie. Nedivoč jsou rovněž nominováni za příkladný zvuk, schopnost hudební nadsázky a humoru a výborné instrumentální výkony.

 

Snímek ze křtu kapely Nedivoč. (Foto: archiv)

Do třetice je na Cenu Jantar v této kategorii nominována kapela Silent Stream of Godless Elegy za loni vydané album Smutnice, které vrací na hudební scénu originální kombinaci doom-folk-metalové hudby s nezaměnitelnými vokály a epicky výpravnou koncepcí. Nostalgická atmosféra písňové kolekce nepostrádá kontrastní, drsné zvukové plochy, které jsou svědectvím o nekompromisním hráčském i skladatelském talentu kapely.

 

Silent Stream of Godless Elegy. (Foto: archiv kapely)

Porota pro populární hudbu, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Milan Bátor, Zlata Holušová, Jaroslav Špulák, Antonín Kocábek, Richard Piskala, Igor Vašut, Martin Hradečný, Kamil Rudolf a Lukáš Hradil.

 

Na Cenu Jantar v kategorii Interpretka roku jsou nominovány Dorota Barová, Kaczi a Marie Rottrová

 

Odborná porota Cen Jantar pro populární hudbu rozhodla o nominacích v kategorii Interpretka roku, do které spadají jak zpěvačky, tak i sólové instrumentalistky. Ceny se udělují umělcům svázaným s Moravskoslezským krajem, kteří o sobě dali v roce 2018 výrazně vědět bez ohledu na žánr, počet prodaných hudebních nosičů nebo mediální ohlas. Jediným kritériem je kvalita v rámci žánru. Nominovany byly Dorota Barová, hráčka na violoncello a zpěvačka, spolu s legendou české populární hudby Marií Rottrovou a frýdecko-místeckou písničkářkou Kaczi. Vítězka bude vyhlášena 3. března 2019 na galavečeru v ostravské hale Gong.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 Dorotu Barovou za album Iluzja, které se v loňském roce zařadilo k nejpozoruhodnějším počinům na tuzemské hudební scéně. Interpretační styl Doroty Barové stírá hranice mezi hudebními žánry a strhuje silou emotivní výpovědi. Její hru na violoncello a pěvecký projev provází osobitost a vzácná celistvost. Neméně působivá je schopnost Barové propůjčit všem písním autentický výraz, osobní charisma a psychologickou kresbu.

 

Dorota Barová. (Foto: Dušan Tománek)

Písničkářka Kaczi je nominována za jedinečný pěvecký projev, který je syntézou folklorní tradice s alternativními hudebními trendy. Zpěvačka vydala v roce 2018 dva kvalitní videoklipy a vystoupila na řadě koncertů s charitativním zaměřením. Kaczi svou interaktivní hudební tvořivostí dokáže oslovit široké spektrum posluchačů, přičemž se jí daří vytvořit z individuálních znaků novou interpretační kvalitu.

 

Kateřina Kouláková alias Kaczi. (Foto: J. Krkoška)

Do třetice je na Cenu Jantar v této kategorii nominována Marie Rottrová za neutuchající pěveckou a koncertní činnost, která v loňském roce zahrnovala vystoupení na festivalu Colours of Ostrava, na vzpomínkovém večeru na počest Věry Špinarové i další aktivity. Zpěvačka se na všech vystoupeních prezentovala v obdivuhodné pěvecké kondici a nasazení. Marie Rottrová je rovněž nominována za obdivuhodnou vitalitu, s níž nazpívala píseň Ráda na loňské album ostravské kapely Nedivoč.

 

Marie Rottrová. (Foto: archiv)

 

Ceny Jantar v kategorii Interpret roku: Nominovaní jsou Tomáš Klus, Martin Chodúr a Tomáš Kačo

Odborná porota Cen Jantar pro populární hudbu rozhodla o nominacích v kategorii Interpret roku, do které spadají jak vokalisté, tak i sóloví instrumentalisté. Ceny se udělují umělcům svázaným s Moravskoslezským krajem, kteří o sobě dali v roce 2018 výrazně vědět bez ohledu na žánr, počet prodaných hudebních nosičů nebo mediální ohlas. Jediným kritériem je kvalita v rámci žánru. Nominovaní byli Tomáš Klus, Martin Chodúr a Tomáš Kačo, a to jak za vydaná alba, tak v případě prvních dvou jmenovaných také za koncerty s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 třineckého rodáka Tomáše Kluse za vynikající koncerty s Janáčkovou filharmonií, které jak v Gongu, tak i na festivalu Štěrkovna Open Music potvrdily, že autorská tvorba Tomáše Kluse má perspektivu i v orchestrálním aranžmá. Tomáš Klus je rovněž nominován za loňské album Spolu, které osobitým a nenásilným způsobem reflektuje současný svět, aniž by sklouzlo k mělké politické glose. Zpěvák je rovněž nominován za produktivní koncertní aktivitu, která v uplynulém roce nesla pečeť spontánní upřímnosti, srdečné komunikace, improvizační lehkosti a kreativní muzikality.

Tomáš Klus a Janáčkova filharmonie. (Foto: Ivan Korč)

Martin Chodúr je nominován za loňské album Hallelujah, které vzniklo ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií. Na něm se Chodúr představil jako zpěvák velkého rozsahu, sugestivní barvy hlasu a objemného tónu se schopností gradace ve všech polohách. Martin Chodúr v loňském roce také zrealizoval sérii koncertů, které vyvrcholily vystoupením s Janáčkovou filharmonií v ostravském Gongu.

 

Martin Chodúr na snímku k vánočnímu albu. (Foto: Supraphon)

Do třetice je na Cenu Jantar v této kategorii nominován klavírista Tomáš Kačo, a to za loňské, žánrově barvité  jazzové album My Home, které dokládá jeho neobyčejný skladatelský a improvizační talent. Pianista svou brilantní hrou i schopností vstřebat variabilní inspirace dokládá, že klasická a jazzová hudba se mohou navzájem prostupovat a doplňovat. Tomáš Kačo je rovněž nominován za zdařilé koncerty v zahraničí, které potvrzují pověst Moravskoslezského kraje jako obrovské líhně hudebních talentů.

 

Tomáš Kačo. (Foto: Archiv)

Cena Jantar za Píseň roku 2018: Nominovány jsou písně Doroty Barové, Nedivoč a Degradace

Odborná porota Cen Jantar pro populární hudbu rozhodla o nominacích v kategorii Píseň roku 2018. Ceny Jantar se udělují umělcům svázaným s Moravskoslezským krajem, kteří o sobě dali v roce 2018 výrazně vědět bez ohledu na žánr, počet prodaných hudebních nosičů nebo mediální ohlas. Jediným kritériem je kvalita v rámci svého žánru. Nominovany byly písně A może właśnie (Dorota Barová), Fotky z výletu (kapela Nedivoč) a So Thirsty (kapela Degradace). Autor vítězné písně bude oceněn 3. března 2019 na galavečeru v ostravské hale Gong.

Dorota Barová je nominovaná za píseň s názvem A może właśnie, jejíž textová i hudební kvalita představuje výrazné obohacení současné tvorby, aniž by interpretka sáhla k trivializaci či naopak příliš komplikovaným hudebním postupům. Barová je dále nominována za výrazný pěvecký a instrumentální projev, ale taktéž za internacionální rozměr svých skladeb.

Kapela Nedivoč je nominována za píseň Fotky z výletu z alba Vale pletichám, která splňuje atributy výborné populární písně. Fotky z výletu jsou ilustrací důvtipné práce s textovou předlohou a hudebními prostředky, včetně promyšlené dynamiky, sborových vokálů a citlivého hudebního aranžmá. Píseň zatím nemá videoklip, přikládáme tedy jen audionahrávku.


Kapela Degradace je nominována za klip a píseň So Thirsty, která úspěšně kombinuje rokenrolovou tradici s post punkovou důrazností. So Thirsty je také nominována za invenci a osobitý humor, který nepostrádá groteskní nadsázku a svérázné herecké ztvárnění.

Kdo získá Cenu Jantar za artificiální hudbu? Nominováni jsou Ivo Kahánek, Martin Kasík a Daniel Skála

 

Nominace na Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za artificiální hudbu v kategorii Instrumentalista roku schválila odborná porota. Za aktivity v roce 2018 byli nominováni klavíristé Ivo Kahánek a Martin Kasík spolu s hráčem na cimbál Danielem Skálou. Kdo se stane laureátem druhého ročníku výroční Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019 na ostravském galavečeru, kde budou zveřejněny výsledky druhého kola hlasování poroty. Ceny Jantar se budou udělovat již podruhé a opět v šestnácti uměleckých kategoriích.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 Iva Kahánka za přínos v interpretaci hudby Leoše Janáčka, která v loňském roce zahrnovala spolupráci se sopranistkou Martinou Jankovou a Dvořákovým triem, s nímž natočil i album s komorní hudbou Viktora Kalabise. Pianista rovněž vystoupil spolu s Miroslavem Sekerou a Janáčkovou filharmonií v Koncertu pro dva klavíry Bohuslava Martinů. Ivo Kahánek je nepřehlédnutelnou osobností současného klavíru. Jeho hráčská přesvědčivost a pohotová hudební komunikace se vždy opírají o kultivovaný klavírní projev s důrazem na tónovou kvalitu a hledání optimálního hudebního výrazu.

 

Ivo Kahánek během koncertu s Janáčkovou filharmonií. (Foto: I. Korč)

Martin Kasík je nominován za znamenitou interpretaci děl Leoše Janáčka na Hudebním maratonu Leoše Janáčka (Ukvalská lidová poezie v písních, Capriccio), která potvrdila jeho kontinuální umělecký růst. Kasík je rovněž nominován za mimořádně muzikální, citlivé a precizní nastudování různorodého repertoáru, který zahrnuje i novodobá díla současných autorů (Zdeněk Merta: Moraviana).

 

Martin Kasík. (Foto: Archiv)

Do třetice je na Cenu Jantar v této kategorii nominován cimbalista Daniel Skála, a to za produktivní uměleckou činnost, která se odrazila v intermediálním projektu DeCliché, kde umělec projevil bezprecedentní interpretační úroveň. Skála prokázal nejen mimořádné technické předpoklady, ale rovněž filozoficky zaostřenou, kontemplativní i impulzivní interpretaci, která je vždy v intencích zvoleného žánrového i stylového rámce.

 

Daniel Skála na Ostravských dnech. (Foto: M. Popelář)

Porota pro artificiální hudba, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Hana Adámková, Jiří Čech, Milan Bátor, Martin Jemelka a Tomáš Thon.

Které hudební těleso letos získá Cenu Jantar? Nominována jsou tři a jedno je lepší než druhé

 

Nominace na Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za artificiální hudbu v kategorii Hudební těleso roku schválila odborná porota. Za aktivity v roce 2018 byl nominován Benda Quartet, dále Janáčkova filharmonie Ostrava a Janáčkův komorní orchestr. Kdo se stane laureátem druhého ročníku výroční Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019 na ostravském galavečeru, kde budou zveřejněny výsledky druhého kola hlasování poroty.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 Benda Quartet za sérii vynikajících koncertů, které zahrnovaly Českou republiku (Praha, Kroměříž, Příbor) i Polsko (Bialsko Biala). Benda Quartet se v uplynulém roce prezentoval jako dynamický soubor, jehož interpretační portfolio zahrnuje díla klasická i moderní. Věnuje se i propagaci vynikajících skladatelů kraje, což se odrazilo v nastudování Smyčcového kvartetu Eduarda Dřízgy a dalších skladeb.

 

Z koncertu souboru Benda Quartet. (Foto: I. Korč)

Janáčkova filharmonie Ostrava je nominována za progresivní dramaturgii, která v minulém roce nabídla kromě klasického repertoáru také koncerty s předními českými populárními umělci, jakož i za zodpovědnou uměleckou spolupráci s předními světovými interprety (Pablo Barragán, Lukáš Vondráček aj.) a špičkovou úroveň řady klavírních recitálů. Janáčkova filharmonie sehrála v loňském roce klíčovou úlohu i v hudebně edukačním procesu zdařilou řadou hudebně-popularizačních koncertů Láska na první poslech, vysokou interpretační úroveň mělo také její nastudování hudby k filmu Svatý Václav, stejně jako koncerty v rámci Hudebního maratonu Leoše Janáčka.

 

Šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Heiko M. Förster. (Foto: I. Korč)

Janáčkův komorní orchestr získal nominaci za výborné umělecké výsledky na mnoha hudebních festivalech (Pardubické hudební jaro, Mahlerův festival v Jihlavě, Smiřické svátky hudby, Festival sakrálního umenia Košice aj.). Janáčkův komorní orchestr v uplynulém roce odehrál řadu vynikajících koncertů a potvrdil svou jedinečnou souhru, unikátní zvukovost a zajímavou dramaturgii,

 

Janáčkův komorní orchestr. (Foto: Ivan Korč)

 

Na Cenu Jantar za výtvarné umění jsou nominováni Daniel Balabán, Jiří Šigut a Saigon

 

Nominace na Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za výtvarné umění schválila odborná porota. Za aktivity v roce 2018 byli nominováni výtvarníci Jiří Šigut a Daniel Balabán, nominován byl také projekt Saigon.

Porota pro výtvarné umění, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Gabriela Fraisová Maňáková, Jiří Jůza, Martin Klimeš, Martin Mikolášek, Marek Pokorný a Milan Weber. Porota rozhodla o nominaci dvou jednotlivců a jednoho kolektivního projektu. Verdikt je následující:

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 malíře a pedagoga Daniela Balabána za tři monografické výstavy uskutečněné v posuzovaném období. Svébytné místo mezi zaujal projekt Intuicja malarza konfrontující umělcovu tvorbu s polským malířem Jaroslawem Modzelewskim a samostatná výstava Paleorest zahájená v pražské galerii 1. patro v listopadu loňského roku. Daniel Balabán patří mezi profilové umělce ostravské scény v posledních více než třiceti letech. Už na sklonku 80. let byl vnímán a prezentován v souvislosti s tehdy nastupující generací postmodernou ovlivněných malířů, nicméně dvojznačná výmluvnost jeho tvorby průběžně gravituje kolem odkazu velkých duchovních proudů evropské civilizace.

 

Daniel Balabán. (Foto: archiv)

Jiřího Šiguta, fotografa a experimentálního tvůrce, se rozhodla porota nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 především za vydání mimořádně rozsáhlé monografické publikace (nakladatelství Kant). Kniha poprvé v celé šíři a rozsahu shrnuje a představuje veřejnosti umělcovu tvorbu od 80. let minulého století do současnosti. Jiří Šigut patří k těm nemnoha fotografům, kteří kontinuálně a na základě vlastní experimentální zkušenosti s médiem vytvořili zcela osobitou verzi konceptuálního přístupu k fotografii, který přinesl autentické, neodvozené, a přitom s různými typy reflexe média související výsledky. Teprve nynější publikace umožňuje ocenit přínos Jiřího Šiguta pro české umění posledních dekád.

 

Jiří Šigut. (Foto: Martin Straka)

Porota se do třetice, ale bez určení pořadí, rozhodla nominovat na Cenu Jantar za výtvarné umění alternativní galerii Saigon a její tým, který v současnosti působí ve složení Alice Sovadinová, Ivo Škuta a Michal Zych. Jedná se o komunitně vedený projekt působící v průmyslovém objektu na ulici Fráni Šrámka v Ostravě – Mariánských Horách bez podpory z veřejných peněz. Během roku 2018 svépomocí představila galerie Saigon řadu pozoruhodných současných umělců nejmladší generace především z regionu. Galerie Saigon během své relativně krátké existence prokázala vitalitu mladé ostravské scény, umocnila její svébytnost a přinesla novou kvalitu i nový typ „institucionálního“ chování, které ji výrazně a pozitivně odlišují od analogických projektů v Praze či Brně.

 

Protagonisté galerie Saigon. (Foto: archiv)

www.cenyjantar.cz