Výběr nové sedačky se nevyplácí uspěchat. Dřív, než se ponoříme do barev, designu a funkcí sedačky, je potřeba promyslet tvar a velikost. Nejběžnější tvary sedaček jsou rohová, do U nebo rovná sedačka se dvěma či třemi sedáky.

Klasika jménem rohová sedačka

Rohové sedačky ve tvaru L se hodí jak do velkých, tak i do menších prostor. Díky svému tvaru, se hodí především do rohů místnosti, není to ale pravidlem. Místnosti mohou i opticky předělit, třeba v případě, že máte obývák spojený s kuchyňským koutem.  Roh sedačky bývá často univerzální, takže si můžete vybrat, zdali chcete levou nebo pravou orientaci.  Rohové sedačky jsou většinou rozkládací a nabízí velké množství úložného prostoru.

Elegantní rohová sedačka Lexington je vybavená polohovatelnými podhlavníky.Elegantní rohová sedačka Lexington je vybavená polohovatelnými podhlavníky.Autor: JENA NÁBYTEK

Sedačka ve tvaru U pro početnou domácnost

Tento typ sedaček je oblíbený především díky vysokému komfortu, který svojí velikostí poskytuje. Je ideální pro početné domácnosti, nebo rodiny, u kterých si návštěvy podávají dveře. Spolu s dostatkem místa k sezení nabízí i velký úložný prostor, a když sedačku rozložíte, můžete si lehnout na obrovské letiště. Majestátní sedačky do U patří do velkých obýváků.

Na sedačku do U usadíte i velkou společnost. Sedačka SkyNa sedačku do U usadíte i velkou společnost. Sedačka SkyAutor: JENA NÁBYTEK

Rovná sedačka do malých obýváků

Do menších pokojů se hodí rovná sedačka, třeba dvoumístná – dvojsedák, případně trojmístný trojsedák. Záleží, kolik osob na ni potřebujete posadit. Mezi rovnými sedačkami najdete velký výběr nejrůznějších gaučů, pohovek a lenošek. Můžete zvolit takovou, kterou v případě potřeby rozložíte pro hosty, nebo sedačku s úložným prostorem, kam schováte třeba náhradní lůžkoviny.

Místo jedné majestátní sedačky můžete vsadit na kombinaci několika menších rovných sedaček.Místo jedné majestátní sedačky můžete vsadit na kombinaci několika menších rovných sedaček.Autor: JENA NÁBYTEK

Sedačku můžete doplnit křeslem či taburetem

Velká rodina, ale malý prostor? I to vám sen o krásné sedačce nemusí zhatit. Můžete si pořídit rovnou sedačku dle vašeho gusta a dle libosti ji doplnit křesly a vytvořit si sestavu na míru. Sedací sestavy se vyrábí ve stejném designu v mnohých variantách.  Pokud se vám už do interiéru žádné další křeslo nevejde, pořiďte si multifunkční sedací taburet, který se kdykoliv může proměnit ve stolek a potěší vás i úložný prostor navíc.

Máte tvar sedačky vybraný? Zkuste si celý obývák nakreslit i se sedačkou. Pokud neholdujete aplikacím na sestavení interiéru, sedačku si v daném měřítku vystřihněte a zkuste si s ní po náčrtku hýbat. Díky tomu si budete přesně jistí, jestli se vám domu onen tvar hodí.