Poctivě splácíte a najednou se dostanete do problémů. Přijdete o práci, dlouhodobě marodíte, musíte se starat o nemocného. Mohou se také vyskytnout nečekané výdaje, které vám znemožní zaplatit několik splátek.  

V těchto případech vám může pomoci předem sjednaná flexibilní půjčka, kdy si libovolně můžete měnit výši splátky a pohybovat se v rámci stanoveného minima a maxima,“ uvádí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Credit. V některých případech vám banky nedovolí snížení splátky, anebo si účtují vysoký poplatek. V případě, že budete mít peníze navíc, flexibilní půjčka vám dovolí splatit úvěr dříve, tím se vám úvěr zlevňuje.

Další možností je pojistit si splácení, pozorně si přečtěte podmínky, kdy je možné pojistku čerpat.

Když jednou zapomenete zaplatit splátku, seriózní poskytovatel vám to připomene bez dalších sankcí. „Pokud u vás nastane problém se splácením, ihned informujte poskytovatele a požádejte o pomoc. Seriózní společnosti mají systematické řešení a dokážou i v těžké životní situaci pomoci,“ dodává Miroslav Zborovský z Home Creditu. Pokud se dostanete do opravdu těžké životní situace, neváhejte vyhledat nadstandardní pomoc. Kontaktujte například ombudsmana společnosti, od které jste si vzali úvěr. Jestliže je vaše životní situace vážná, oslovte Poradnu při finanční tísni.

Dalším nástrojem, který vám může pomoci, v případě, že máte již několik půjček a přerůstají vám přes hlavu, je konsolidace, tj. sloučení dvou a více úvěrů do jednoho.

Jak řešit těžké životní situace – skutečné životní příběhy

Komunikujte neprodleně!

Paní J. Z. se po dlouhodobém nesplácení svého úvěru dostala až k soudu. V roce 2015 vydal soud rozsudek, aby paní J. Z. hradila měsíční splátky. Paní platila pravidelně až do září 2018. Další platba pak došla až v únoru 2019, avšak dluh za předchozí vynechané měsíce nesplatila. V březnu 2019 jí proto byla zaslána výzva k doplacení s upozorněním, že jinak může být zahájena exekuce. Na tuto výzvu paní reagovala se žádostí o splátkový kalendář. Poslala omluvu za nesplácení z důvodu úmrtí tatínka a vysvětlení, že má dvě smlouvy a pomáhá synovi, který přišel o práci. Paní J. Z. dodala bez problémů výplatní pásky zároveň s měsíčními náklady. Klientce byl vytvořen splátkový kalendář na míru. Paní J. Z. splácí dle kalendáře obě dvě smlouvy bez problému, a tím pádem nedošlo k exekuci.