Když vám chybí zub, zpravidla se objednáte ke stomatologovi, který vám na základě klinického vyšetření navrhne léčebný plán. V moderních ordinacích již nemusí pacient absolvovat nepříjemné otisky zubů, ale zubní lékař nasnímá situaci v ústech pomocí intraorálního skeneru. Pacient ihned na obrazovce vidí svůj virtuální chrup, který stomatolog elektronicky předá do zubní laboratoře.

Moderní výrobní postup v laboratoři

Výroba zubní náhrady začíná přípravou korunky na digitálním modelu. Zubní laborant vytvoří virtuální návrh náhrady a modelu, který se následně vytiskne na 3D tiskárně, nebo se frézuje. Frézy pracují s různými materiály jako je například zirkon, plast nebo vosk. Vývoj v tomto oboru je poměrně rychlý, hlavně díky nástupu celokeramických systémů, kvůli kterým se v posledních letech opouští od fixních kovových náhrad, které nesou estetický materiál.

Práce zubních techniků začíná již při výběru barvy a při převzetí otisků z ordinace. A končí při dohotovení práce a odevzdání zase zpět do ordinace. V případě frontálních zubů s individuálně klienty doděláváme poslední vrstvu (glazuru) přímo v laboratoři, aby byl výsledek co nejlepší," vysvětluje Jakub Cabalka, DiS., zubní laborant z kliniky Asklepion.

Cílem digitalizace ve stomatologii je dosažení nejvyšší možné kvality budoucí zubní náhrady

Mohlo by se zdát, že digitalizace postupně nahradí práci zubních techniků, ale v praxi to tak zatím rozhodně není. „Podle mého názoru nás v nejbližší době nové technologie plně nenahradí. Nové technologie nám hlavně pomáhají v otázce efektivity výroby. Ať už se bavíme o úspoře času, nebo zvýšení pasivní přesnosti práce. Ale nenahradí nás v estetické rovině této práce. Každý zubní technik dává do práce kus svého umu a zkušeností, aby co nejlépe dokázal imitovat přírodu. U zubních techniků se klade největší důraz na cit pro estetiku a preciznost," dodává Jakub Cabalka.

Jaké má digitalizace výhody pro pacienty?

Kromě většího komfortu vyšetření, kdy odpadá otiskování pomocí zubní hmoty, je velkým přínosem pro pacienty větší estetika u celokeramických náhrad oproti náhradám metalokeramickým. A v neposlední řadě samozřejmě přesnost a tvrdost použitých materiálů. Díky tomu se významně snižuje riziko komplikací a zubní náhrady déle vydrží.