Ještě před samotným výběrem si uvědomte, jaké máte na svůj budoucí kotel požadavky. Ty základní charakteristiky jsou stejné. Kotel potřebujeme spolehlivý, výkonný a zároveň úsporný. Také chceme, abychom jeho základní obsluhu zvládli sami. Rozdíl u každého z nás bude v potřebném výkonu. Mít zbytečně naddimenzovaný kotel pro malý byt nebo zase vlastnit kotel, který nezvládne vytopit celou domácnost, se jeví jako zbytečné mrhání penězi. S výkonem se tedy poraďte s odborníky, kteří vám maximální výkon kotle spočítají přesně na míru vaší domácnosti.

Čím budete topit? A jaký zvolit kotel?

Tuhá paliva neboli biomasa zahrnuje dřevo i dřevěné pelety, uhlí a další přírodní možnosti. Pokud máte snadný přístup k některému z tuhých paliv a zároveň máte doma prostor, kam můžete složit velké množství tohoto materiálu, tak se kotel na tuhá paliva jeví jako ideální. Tuhá paliva patří mezi nejlevnější varianty topení. Ovšem k ceně je nutné připočítat i čas, který strávíte štípáním dřeva nebo převozu biomasy.

Vzhledem k nutnosti skladování paliva i poměrně velkého kotle je nutné mít dostatek prostoru. Další práci s palivem vám usnadní automatické kotle na biomasu, kterým bude nutné se věnovat pouze jednou týdně. Kotel se postará o samozapalování, automatické přikládání i vybírání popelu. Automatické kotle na tuhá paliva jsou také schopné regulovat teplotu uvnitř, s ohledem na teplotu venku.

Topit plynem je oproti dřevu naprosto bez práce. Péče o plynové kotle zahrnuje pouze pravidelné údržby a také kontrolu spalinových cest. Podmínkou je samozřejmě mít zajištěný přívod plynu do domu. Topit plynem můžete i v kombinaci se dřevem. V průběhu topné sezóny můžete topit tuhými palivy a v případě velkých mrazů si přitopíte plynem.

Jak tedy vybrat plynový kotel? Cena kondenzačních kotlů je opodstatněná další úsporou. Kondenzační kotle mají vyšší účinnost díky využívání horkých spalin k ohřevu vody.

Plynové kotle jsou nejčastěji v závěsném provedení, takže nezabírají velký prostor a dá se počítat i s prostorem pod nimi.

Topení elektřinou, to znamená maximální pohodlí. Při změně teploty jen nastavíte požadovanou teplotu a o víc, než pravidelné údržby, se nestaráte. Pravdou ale je, že elektřina je z nabízených variant nejdražší.

Drahá vstupní energie se alespoň z malé části kompenzuje cenou elektrických kotlů. Ty jsou z nabízených variant nejlevnější. Pokud máte nízkoenergetickou nemovitost s dostatečnou izolací, pak elektrický kotel dává smysl a účty za energie nebudou zbytečně vysoké. Elektrické kotle také neprodukují žádné spaliny. Uživatelé v malých bytech ocení naprostou tichost kotle a také to, že tyto kotle jsou prostorově nenáročné.

Pokud máte další otázky, zeptejte se odborníků ze společnosti Viessmann.