Žijeme v době internetové, kdy si řada z nás nedokáže svůj život bez připojení ani představit. O to větší je to problém mimo velká města, kam zatím většinou nedosáhnou velcí hráči z řad operátorů. Lidé se na takových místech proto musí spoléhat na malé firmy poskytující Wi - Fi připojení. Nicméně i v tomto dílčím segmentu se dějí velké změny.

Příkladem může být aktuální spojení společností Radynet, která kupuje firmu KysNet. A i když nejde o žádný obří nákup, je to ukázka, jak pomalu, ale jistě dochází ke konsolidaci trhu poskytovatelů připojení v malých obcích.

Přes internet dnes komunikujeme, posloucháme hudbu, sledujeme pořady, učíme se nebo nakupujeme. Internet tak prostoupil našimi běžnými činnostmi, že se bez něj těžko obejdeme. Proto je třeba vybrat takové připojení k internetu, které odpovídá současným trendům. 

Co udělat jako první?

 

Nejdříve byste se měli zamyslet nad tím, k čemu budete vlastně internet nejvíce využívat. Na občasné surfování po e-shopech a čtení e-mailů jistě nepotřebujete to nejrychlejší internetové připojení. Naopak, pokud plánujete sledovat online videopřenosy, hodně stahovat (a posílat) data třeba pro práci, nebo hrát online hry, tak se neobejdete bez pořádně rychlého internetu. 
Není nic horšího, než propásnout parádní gól nebo se zaseknout uprostřed dobře rozehraného multiplayeru.

 

 Jaké jsou vůbec možnosti?

 

Jak už to tak bývá, tak každá možnost má své výhody a nevýhody. Mezi nejčastější variantu připojení k internetu patří bezdrátová technologie (Wi-Fi) – využívá ji téměř polovina domácností. Druhou nejpočetnější skupinou cca 1/5 jepřipojení přes TV kabelové rozvody, které je těsně následované připojenímxDSL. /* data ČSÚ r. 2016

 

 
Optické kabely vyhrávají

 

Nejrychlejší a nejspolehlivější připojení je prostřednictvím optických kabelů. Sice stále ještě chybí kompletní pokrytí, ale bydlíte v oblasti, kde je tato možnost dostupná, tak neváhejte. U společnosti Radynet si to můžete snadno ověřit. Přes optická vlákna totiž dosáhnete nejvyšší rychlosti při nízkých cenách. Prostřednictvím Wi-Fi routerů navíc můžete v klidu využívat silný bezdrátový internet kdekoliv v domácnosti.

 

 
IPTV neboli televize přes internetový protokol 

 

Služba digitální televize je šířena prostřednictvím IP protokolu přes počítačové sítě, což může být součástí dodávky širokopásmového připojení. IPTV můžete provozovat všude tam kde máte dostatečně rychlé internetové připojení. Hlavním výhodou IPTV oproti klasickému plošnému nebo kabelového vysílání je funkce TV archivu. Můžete si přehrát libovolný pořad až 7 dní zpětně.

 

 
A teď už konkrétně

 

Teorii jsme si vysvětlili, pojďme si to ukázat na příkladech. Konkrétně se podíváme na nabídku českého poskytovatele internetu pro domácnosti, společnost Radynet. Nabízí právě připojení pomocí optických vláken, v nichž vidí budoucnost telekomunikací. To doplňuje Wi - Fi připojením pro oblasti, které nejsou pokryty optickými kabely.

http://www.radynet.cz/pokryti.htm

Velkou výhodou je vlastní optická síť, kde si vyberete internetové připojení podle toho, jakou rychlost preferujete. Pro ty nejnáročnější nabízí Radynet 300/300 Mbps internetového pásma za 549,- Kč.

 

 
Důležité je i zabezpečení

Kamery a kamerové systémy spolehlivě zabezpečí Váš majetek, objekt, dům nebo zahradu. Je to nejspolehlivější legální možností, která se nám naskýtá. Zejména proto, že jsou jednoduše k sehnání a mohou chránit náš domov nejen z venku, ale také zevnitř. Záleží pouze na nás, kam se rozhodneme kamery umístit, pokud samozřejmě nebudou narušovat osobní prostor někoho jiného, například z řad našich sousedů. Největší výhodou těchto systémů je právě to, že kamery jsou navzájem propojeny, a pokud například odjedeme na dovolenou, můžeme kamerové záznamy sledovat pohodlně na chytrých zařízeních, jako třeba na svém mobilním telefonu či notebooku.

 

Teď už víte, jaké jsou možnosti internetového připojení nebo jak ochránit Váš majetek a máte tak snazší rozhodování. Stačí si tedy ujasnit, co se Vám nejvíce hodí.

http://www.radynet.cz/

https://www.facebook.com/radynet.cz/

https://dl.ubnt.com/customers/UBNT_CS_Radynet.pdf