Při výběru produktu a poskytovatele si jako první krok zkuste vyplnit úvěrovou kalkulačku, kterou nabízejí banky a úvěrové společnosti na svých webových stránkách. Nabídky berte pouze orientačně. „Poté si vyberte maximálně 2-3 společnosti a požádejte je o konkrétní nabídku, všechny tyto nabídky se posílají do úvěrového registru a nadměrné množství by vás mohlo poškodit,“ uvádí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů společnosti Home Credit.

Každá společnost by měla zjišťovat vaše kreditní skóre, které se počítá z údajů jako jsou vaše výdaje, příjmy a z informací z registru o předchozím splácení. Zkoumá se také vaše kreditní historie. Je dobré, když od vás společnost žádá více informací, znamená to, že si skutečně prověřuje, že jste schopni půjčku splácet. Vyhněte se společnosti, kterou nezajímají ani vaše příjmy. Je pozitivní mít nějakou úvěrovou minulost, tj. společnost vidí, že jste si někdy půjčili i jak jste spláceli.

Seriózní instituce zkoumá vaši konkrétní situaci, proto schválení půjčky nemusí být tak jednoduché. Vaše předchozí dobrá úvěrová historie, kterou společnost vidí v registrech, pomůže k získání pozitivního skóre.   

Čtěte smlouvy a ptejte se

Nepodepisujte smlouvu, kterou si nepřečtete, seriózní poskytovatel vám dá dostatek času na její prostudování a zodpoví všechny případné dotazy. Vaším právem také je odstoupit do 14 dní od smlouvy.

Pokud je vám půjčka zamítnuta, vždy se ptejte na důvody,“ vysvětluje ombudsman klientů společnosti Home Credit. Někdy překážky jednoduše odstraníte, jindy musíte počkat 3 měsíce, až se situace zlepší, nebo můžete požádat jinou instituci. Neutíkejte ale nikdy k lichváři, pokud vám z objektivního důvodu nebyla půjčka poskytnuta, raději si jinde nepůjčujte.

Kontrolujte a dodržujte termíny

Po uzavření smlouvy si pohlídejte, zda vám přišla celá částka uvedená ve smlouvě, jaké je datum první splátky a nastavte si trvalý příkaz v bance.

Nikdy není pozdě začít věci řešit!

Dohoda je možná i v exekuci. Paní C. P. nemohla splácet dluh, protože se starala o nemocnou dceru. O svém problému nikoho neinformovala a dostala se do exekuce. Dluh ve výši 250 000 Kč se rozhodla doplatit poté, co jí umřela nemocná dcera. Paní měla dluh ve výši 250 000 Kč a byly jí stanoveny splátky k úhradě jistiny. Část úroků a pokut jí Home Credit odpustil.