Rozhodně nestačí jít do obchodu a koupit ten nejdražší router. Je třeba zvážit specifika dané situace. To neplatí jen při volbě komponent pro internet, ale obecně. Vždy se dá vyhodit velké množství peněz za něco drahého. Nemusí to být vždy nekvalitní předražená věc, ale může být určena pro něco jiného a pak platíme za něco co nevyužijeme. Vás bude určitě zajímat jak udělat rychlé připojení doma či v kanceláři.

Například gigabitové (AC) routery vypadají slibně, jsou tak dobré?

Můžou dobře posloužit. Uvažme však celou část sítě. Jak rychlé máte připojení k internetu? 25Mbit? 50Mbit? 100Mbit? Pokud nemáte rychlejší připojení do internetu, tak vám router sice zrychlí přenos v rámci vaší domácí firemní sítě, ale nezrychlí vám internet. Rychlost internetu (připojení) je dána vždy rychlostí nejpomalejšího prvku v celé trase.

Gigabitové routery užijete dobře na optické síti, případně v domech kde optika není, ale například udělali jsme tam datový rozvod a přivedl připojení nějakým páteřním spojem. Pak „gigo“ (1000 Mbps) smysl má. Není to však maximální změřitelná rychlost, ale o tom až jindy.

Gigabitové routery mají jinou výhodu. Většinou disponují novými (AC) rádiovými kartami. Ty umějí pracovat na frekvenci jak 2.4Ghz tak i 5Ghz. Také díky 256QAM modulaci dokáží reálně přenést 100-200Mbit do vašeho počítače. Od routeru. V součtu. Pokud tedy přenášíte data z jednoho počítače do druhého přes domácí wifinu, dosáhnete rychlosti 50-100Mbit. Protože data jdou po wifi dvakrát. Jednou z pc na router a po druhé z routeru na pc.

 A takovou rychlost dosáhnu vždy?

Ne. Do toho začnou vstupovat ještě další faktory. Těmi jsou síla signálu. Pokud je slabší, rychlost klesá. Existence jiných routerů v okolí, protože může dojít k vzájemnému rušení. Další datové přenosy v rámci sítě. Jakmile během přenosu spustíte další stahování (prohlížení stránek, internetové rádio, aktualizace apod..) tak se rychlost samozřejmě sníží.

Všechny tyto faktory se dají nějakým způsobem řešit. Je třeba je však dobře uvážit. Všimněte si, že jsme vůbec nebrali do úvahy internetové připojení. Jen komunikaci v rámci domu či bytu.

Jak tedy jednoduše vyřešit takováto úskalí?

Zavolejte nám :-) U nás je tým zkušených pracovníků.  Denně úspěšně vyřešíme různé trable na „připojení“ a přitom to není závada v naší síti. Pár tipů čtenářům Infáčka prozradím.

Pokud máte domácí úložiště či server, zkuste jej připojit k routeru kabelem.  Rázem pro přenos do notebooku či mobilu máte dvojnásobnou kapacitu.  Slabý signál „silnějším routerem“ nevyřešíte. Může pomoci jiná anténa s vhodnější charakteristikou. Často pomůže jen přesun routeru na vhodnější místo nebo přidat druhý router do sítě. Tady však pozor, zapojení druhého routeru do sítě má svá úskalí. Jako laik si nemusíte uvědomit všechny souvislosti. Je to jako byste do auta montovali druhý motor. Chce to uvážit veškeré funkce obou routerů a vše správně vzájemně nastavit. Někdy dva levné routery však dají výrazně lepší výkon než jeden drahý.

Takže domácí síť máme a jak zajistit rychlý internet?

Od nás. Zřejmě si každý vybaví, že „skvely.net“ to umí bezdrátem. Ano, bezdrátu rozumíme a máme tisíce přípojek. Pro panelové domy máme lepší řešení.

Optiku?

Ve Slaném, máme více jak tisíc domácnosti optikou pokryto, ale nedostalo by se na všechny. Do bytových domů umíme pomocí bezdrátových zařízení přivést hodně rychlý internet. Nejsou to levná zařízení, avšak umožní přenosy ve stovkách megabitů. Pokud chcete mít rychlý internet doma už teď a čekání na optiku se vám zdá nekonečné, kontaktujte nás. Vymyslíme řešení pro váš dům. A leckdy to nemusí být zásah do vašeho rozpočtu. Ušetřené peníze můžete použít třeba na kvalitní kamerový systém. Ve Slaném jsme jich v bytových domech realizovali již desítky.

 Kolik máte vlastně zákazníků ve Slaném a celkově?

Ve Slaném máme kolem 2000 domácností ať už optikou či bezdrátově. Ve Slaném je přibližně 5500 domácností (16 tis obyvatel). Těší nás, že na nás spoléhá tak velká část Slaného. Celkově řešíme přes pět tisíc aktivních přípojek. Během 15 let jsme se postarali již přes deset tisíc zákazníků.

 Připravujete nějaké změny v síti?

V současné době intenzivně zkoumáme možnosti a vlastnosti nových AC zařízení v cenové relaci do 5 tisíc. Díky ním se dá dosáhnout zas o něco rychlejšího připojení téměř pro každého. Pro kapacitní a garantované připojení jsme si oblíbili 80Ghz spoje a cena určitých modelů již klesla pod sto tisíc za spoj. Dobře fungují pro připojení firem a  pro firmy to neznamená takový náklad. Ale kdyby chtěl někdo domů fakt rychlé připojení, stojí to za to ;-)

 Vím, může to znít čtenářům trochu jako šprým. Nicméně vaše podnikání závisí na cestování, pořídíte si auto. A také si můžete koupit ojetinu za deset-dvacet tisíc nebo kvalitní vůz za milion. Pokud vaše podnikání závisí na internetu, mají takovéto spoje opodstatnění. U nás jej získáte i bez extrémního pořizovacího nákladu. Je zahrnut v ceně G-tarifů.

 

Díky za rozhovor

https://www.skvely.net/