U takové nemovitosti nehrozí bankrot, tak jako u firem, jejichž akcie nebo dluhopisy můžete koupit jako alternativní investici. Zároveň jí nemůže nikdo "prohrát" na burze, když se tzv. „splaší" trhy, tak jako se to stalo v loňském roce spoustě obchodníkům, přestože několik let před tím vykazovali konstantně dvouciferné nárůsty výnosů. Možná i proto 56 % Čechů investuje své výdělky a úspory do realit, do investičních nemovitostí, do pověstné "cihly a klíče od dveří". Možná i proto tento způsob investice využívají cizinci jako svou zahraniční investici.

Úkol číslo 1 – nastavte si reálný investiční plán

Spousta investorů začíná své realitní investování koupí městského bytu, ve městě, ve kterém bydlí. Většina z těchto investorů si navíc takový byt koupí v blízkosti svého bydlení, aby jej měli pěkně na očích.  Zapomínají však na důležitý fakt, pokud má být koupě skutečnou investicí, nesmí se k ní přistupovat jako k něčemu, co chtějí sami užívat a do čeho chtějí v budoucnu investovat další a další peníze na údržbu a provoz.

Nezapomeňte – nekupujete si chalupu, kupujete investici. Plánujte proto od začátku – od koncového uživatele.

Preference cílové skupiny nájemců – jako příklad uveďme investiční byt 1 + kk. O malý byt tohoto typu mají zájem zejména mladí svobodní lidé (tzv. singles).  Jejich priority jsou: bezpečná lokalita, byt v dosahu metra či MHD, moderní design bytu, mnoho úložného prostoru a byt alespoň částečně zařízený. Parkování není nutné, ale bývá výhodou. V ideálním případě hledají kompletně vybavený byt, aby nemuseli nic dalšího investovat. Pokud se této skupině přizpůsobíte, máte jistotu, že budete mít byt dlouhodobě pronajatý, ať je konjunktura anebo krize.

Úkol číslo 2 – zvažte velikost bytu

S každou větší velikostí bytu se vám snižuje výnos z pronájmu. Cena většího bytu je daleko vyšší než navýšení nájemného oproti bytu malému (garsoniéře, 1+kk, 1+1). Zároveň rostou provozní náklady, které musíte platit v případě neobsazeného bytu. Pokud totiž při výběru či zařizování uděláte chybu, trh vám to v období ekonomického poklesu rychle sečte. Váš byt bude prázdný, tak jako byla spousta nových bytů v minulé recesi bez nájemníka.

Jak se vyhnout ekonomickým cyklům a starostem s pronájmem bytu?

Vcelku jednoduše, okopírujte model profesionálních investičních fondů. Tento model spočívá v tom, že si koupíte nemovitost s dlouhodobým profesionálním nájemcem.

Tedy v momentě, kdy kupujete svůj investiční byt, podepisujete i nájemní smlouvu s profesionálním nájemcem (např. s hotelovým řetězcem), který vám bude platit předem domluvený nájem. Vy se o nic nestaráte, jen přijímáte nájem a užíváte si nabytých financí. Nemovitosti vám navíc zůstanou jako zabezpečení na stáří. Někteří provozovatelé zajišťují bezstarostný provoz dokonce až na 20 let.

Pořád nevíte, proč je to tak výhodné?

Tento typ nemovitostí se nabízí často s nějakou přidanou hodnotou – zdravotnická služba pro seniory, wellness centrum anebo kompletní dovolenkový resort v lokalitě s celoroční sezónou. Tato přidaná hodnota zvyšuje mnohonásobně cenu pronájmu oproti klasickému bytu v bytovém domě. Provozovatel tak vydělá mnohem více na nájemném a zároveň vám vyplatí 2x – 3x vyšší výnos, než kolik byste v 10letém horizontu vydělali na městském bytě sami. A to vše s čistou hlavou a bez starostí.

Už víte, proč investovat do nemovitostí? Protože hledáte bezpečnou investici, která bude zhodnocovat vaše finance a zabezpečí vás ve stáří.