V první řadě byste měli vybírat výhradně z kol, která mají schválení k provozu na veřejných komunikacích v ČR a je tak možné na nich bez rizik jezdit v běžném provozu. Taková kola poznáte podle odlité značky KBA nebo E v kroužku s číslem schválení na pohledové straně kola. Mezi hlavní rizika jízdy na neschválených kolech patří možnost odmítnutí pojistného plnění pojišťovnou v případě nehody, neprojití vozidla kontrolou na STK a samozřejmě absence jakýchkoliv bezpečnostních záruk výrobce kol, že kolo může být bezpečně namontováno na váš vůz. Například v podobě dostatečné nosnosti kola, správného provedení dosedacích ploch, vhodných rozměrů kola atd.

Kritériem, kvůli kterému většina motoristů volí litá kola místo ocelových je samozřejmě design kola. Je samozřejmě dobré si vždy představit, jak bude daný design a barva kola vypadat na automobilu, pro který kolo pořizujete. A v tom vám může velice pomoci takzvaný konfigurátor kol, speciální webová stránka, která zobrazuje vybraná kola přímo na automobilech ze své databáze. 3D konfigurátor ALCAR na www.alcar.cz je špičkovým konfigurátorem výhradně homologovaných kol s nabídkou designů homologovaných pro přesně určená vozidla. Konfigurátor zobrazuje v detailním rozlišení více než 1 000 modelů automobilů včetně nejnovějších modelových řad. Můžete si v něm navolit jakoukoliv individuální barvu karoserie i takové detaily, jako jsou různé odstíny interiérů.

Volbu designu kola ovlivňuje také období, na které si kola vybíráte. Pro zimní období jsou vhodnější jednodušší jednobarevné designy s dobře přístupnými paprsky, které snižují množství usazovaných nečistot a usnadňují údržbu kola. Klíčovým je samozřejmě lak, který kolo chrání. Jedná se vlastně o několik vrstev laků. ALCAR všechna litá kola značek AEZ, DOTZ a DEZENT vybavuje špičkovým třívrstvým lakem SR3 a na všechna kola také poskytuje tříletou záruku. Lak SR3 zlepšuje přirozenou odolnost hliníku vůči soli, malým škrábancům i dalším nečistotám z provozu na silnicích.

Pokud by motoristé chtěli pomoci s výběrem litých kol vhodných na zimu, mohou využít akci „Elegance i v zimě“, ve které ALCAR nabízí právě designy optimální pro zimní provoz.

Pokud si pořídíte kolo homologované v jiném rozměru, než který je uveden v technickém průkazu vozidla, prodejce by vám měl předat Typový list, na jehož základě a kontrole ve Stanici technické kontroly si můžete nechat zapsat tento nový schválený rozměr kol a pneumatik do velkého technického průkazu vozidla.

Pokud už máte jasno, jaká by vaše nová kola měla být a vybrali jste si i konkrétní design, zbývá už jen zvolit prodejce a v pneuservisu nechat kola odborně vyvážit a namontovat na vůz. Tak ať vždy dojedete bezpečně do cíle a nová kola vám dělají dlouhou dobu radost.