Bez schvalovacího procesu je možné získat půjčku pouze od banky, u níž máte vedený bankovní účet. Vaše banka zná více než dobře všechny vaše příjmy, výdaje i pravidelné závazky, a navíc si vás může kdykoliv proklepnout. Tudíž nemusí dělat cavyky při žádosti o běžnou spotřebitelskou půjčku. To však neplatí pro každou banku. Některé banky sice slibují tzv. předschválené půjčky ihned, ale když dojde na věc, sliby jdou stranou.

Co je to bonita?

Pro úspěšnou žádost o půjčku je rozhodující bonita zájemce. Víte, o co se jedná a co bonita představuje, nebo jen matně tušíte význam tohoto ne zrovna oblíbeného slova? Do českého jazyka můžeme slovo bonita přeložit zhruba jako “hodnocení schopnosti klienta splácet své závazky”. Ze zcela zřejmých důvodů je bonita užívanějším označením.

 Pod slovem bonita se skrývá hned několik záludností. Nejedná se pouze o výši vašich trvalých příjmů (příležitostný příjem hraje minimální roli), ale také o veškeré výdaje. Jednoduše řečeno, vysoký příjem vám půjčku nezaručí, máte-li zároveň příliš velké výdaje. Poskytovatel půjčky, ať už banka či nebankovní úvěrová společnost, si zájemce proklepne na více frontách (výše příjmu, celkové výdaje, výše a splácení dosavadních závazků apod.). Bonita rovněž reflektuje platební historii klienta.

 Další kritéria, která ovlivňují bonitu klienta:

  • Dosažené vzdělání - čím vyšší vzdělání, tím lépe
  • Zaměstnání - zájemce nesmí být ve zkušební ani výpovědní lhůtě
  • Rodinný stav a počet dětí - čím více závazků, tím menší šance získat půjčku
  • Věk - vyšší věk může být překážkou
  • Registry dlužníků (např. SOLUS, BRKI, NRKI) - negativní záznam v registru je jeden z nejčastějších důvodů zamítnutí žádosti o půjčku

Bonita ovlivňuje podmínky půjčky

Výsledek zkoumání bonity nikdy není černobílý. Je-li bonita příliš nízká, zákazník na půjčku vůbec nedosáhne. Úspěšnějším žadatelům o půjčku poskytovatel půjčky uděluje tzv. rating, na základě kterého určuje výši úrokové sazby a další podmínky. Čím lepší rating zákazník má, tím lepší podmínky získá. Naopak platí, že při horším ratingu zákazník sice půjčku získá, ale s vyšší úrokovou sazbou.

 Je-li vaše bonita nízká, je šance na získání výhodné bankovní půjčky téměř nulová. Jedinou možností je poohlédnout se mezi nebankovními půjčkami s rychlým posouzením žádosti. Nebankovní poskytovatelé mívají mírnější podmínky a žádosti poskytují, jak s oblibou píší, na základě individuálního posouzení. Zde je třeba mít se na pozoru. Jak se říká, za všechno se platí. Za takovou půjčku s největší pravděpodobností zaplatíte o dost vyšší úrok. Svou pozornost také věnujte sankčním podmínkám za pozdní splácení půjčky.