První pohled do vyhledávače poté, co zadáte slova jako „výhodná půjčka”, může některé až vyděsit. Před vámi totiž leží stránky a stránky nabídek, které o sobě tvrdí, že jsou absolutně výhodné a bez rizika. Vyznat se v nich a zjistit, které opravdu stojí za zvážení, představuje nadlidský úkol. Naštěstí existují způsoby, jak jehlu v podobě dobré půjčky v digitální kupce sena najít.

Srovnejte si všechno a rychle

Na internetu dnes narazíte na velké množství srovnávačů, které udělají velký kus práce za vás. Pokud se určitá nabídka objeví jako nejvýhodnější půjčka ve srovnávači, pak už existuje dobrá šance, že se vyplatí o ní začít přemýšlet. Ve srovnávačích najdete přehledně seřazené nabídky poskytovatelů půjček podle nejrůznějších kritérií. Půjčka, kterou zvolíte, by vám měla být šitá na míru, takže nesledujte pouze úroky, ale i dobu splatnosti nebo rychlost vyřízení žádosti. Některé srovnávače nabízejí možnost okamžitě zažádat o půjčku online. Neznamená to však rozhodně, že byste srovnávačům měli slepě důvěřovat.

Před uzavřením úvěru se musíte ujistit o tom, že podmínky, za kterých vám poskytovatel půjčuje, vám opravdu vyhovují. Důkladně si projděte dokumentaci k půjčce a zjistěte, zdali se v ní neskrývají tajné háčky a zádrhely. Velkou pozornost věnujte především tomu, co se stane v případě, že se vaše splátka opozdí. Při opomenutí tohoto kroku snadno dojde k tomu, že se uvážete ke splácení pod podmínkami, které jsou extrémně nevýhodné.

Číslo, které vám napoví nejlépe

Nízký úrok ještě nezaručuje, že za půjčku zaplatíte nízkou částku. Skutečnou sumu, kterou vás bude úvěr stát, vyjadřuje hodnota RPSN. Toto číslo v procentech vyjadřuje, jaký podíl z půjčené částky skutečně zaplatíte poskytovateli. Pro spotřebitele, který hledá nejlevnější půjčku, je tedy RPSN absolutně stěžejní informací.

Započítává se do něj nejenom úrok, ale také poplatky za správu půjčky a další administrativní úkony. Pokud firma, od které se chystáte půjčit, někde znevažuje informativní hodnotu RPSN nebo schválně zahrabává tento údaj pod nánosem balastu, pak se půjčce zdaleka vyhněte. Jedná se o varovný signál, že vás úvěr přijde ve skutečnosti mnohem dráž, než jak se nabídka tváří.