Ve většině případů se potíže s akustickou nepohodou – nadměrným hlukem a ozvěnou – vyskytují hlavně ve větších interiérech, jako jsou například jídelny, tělocvičny, haly či open-space kanceláře. Akustika místností je při navrhování interiéru podceňována a začíná se řešit až když jsou prostory uvedeny do pracovního provozu. Špatně vyřešená akustika má pak negativní dopad na pracovní morálku a kondici zaměstnanců - např. 8 hodin každodenní práce v prostoru s ozvěnou dětských hlásků vyučujícímu na náladě rozhodně nepřidá. Přitom není úplně tak těžké si dopředu domyslet, že v interiéru s hladkou podlahou, plochým stropem a betonovými příčkami s hladkou úpravou bude znít v prostoru ozvěna jako v jeskyni.

Paradoxně mnohem rušivější problémy bývají ale v menších prostorech. Ty jsou většinou zařízeny jako zasedací místnosti, soukromé pracovny či školící třídy, člověk v nich tedy citlivěji vnímá špatné porozumění, překřikování ostatních či špatnému zvuku při promítaném multimédiu.

Cenově dostupné, stylové a dnes velmi oblíbené materiály, jako je třeba sklo, beton či sádrokarton jsou akusticky těmi nejhoršími na trhu. Kvůli jejím zmíněným výhodám je však vídáme až v 90 procentech větších i menších firem, použité například k předělení větších prostor nebo vytvoření menších místností v rámci velkého prostoru.

Nedostatky akustické pohody se týkají také dnešních moderních obytných domů. Opět je do nich hojně používám právě sádrokarton, který v kombinaci s prosklenými částmi a litou či kachlovou podlahou nevytváří příjemné akustické podmínky. Hudba, televize i hovory se pak rozléhají po celém domě a je problém si tak navzájem rozumět. Stejně tak když se jde vaše drahá polovička brzo ráno sprchovat a vy slyšíte veškerý pohyb a hluk v koupelně - toto už není problém akustiky, ale samotného odhlučnění stěny koupelny od ložnice. Na toto se v návrzích nových domů zapomíná standardně.

Řešení akustických problémů jménem melamin

Akustické vylepšení místnosti se může zdát na první pohled jako složitý proces, se kterým nás nemine zásah do konstrukce, nepořádek, nadměrný hluk a možná i přerušení celého pracovního provozu. Mnozí si pomyslí, že takové vylepšení ani nebude vypadat vzhledně a pokazí tak celý design interiéru.

Pokud se chcete všemu zmíněnému vyhnout, nabízí se skvělý vynález – melaminové desky. Pryskyřice, ze které lze dělat pěněné bloky a tvarovat je pak dle libosti a individuálních potřeb. Při instalaci do nich lze i snadno vyřezávat žlaby a otvory pro kabely či trubky, desky do tloušťky 5 centimetrů můžeme i do jisté míry ohýbat, nevadí jim tak ani klenuté stropy.

Melaminové tvarovky jsou ultralehké (dkg 100x100x4,5 cm má přibližně 200 gramů), jsou nehořlavé a do interiéru se díky své přirozeně bílé či světle šedé barvě skvěle hodí. V sekci porézních materiálů jsou, co se zvukové absorpce týče to nejlepší, co jde sehnat.

Právě v tloušťce 4-5 cm má melaminový panel vhodné absorpční vlastnosti už od frekvence 315-500 Hz. Je tedy více než dostatečný pro zamezení běžného denního hluku v kanceláři, jejichž zdroji je například ťukání do klávesnice, klapání podpatků či obyčejný lidský hlas. Pro lepší představu, než jen z grafů to můžeme pozorovat v sérii videí v rámci tohoto článku.

Jaká je samotná praxe?

Aplikace melaminu je vhodná taky proto, že jeho vzhled zapadne téměř do každého designu kanceláře. Ve své bílé nebo světle šedé barvě je velmi univerzální a díky možnosti melamin dále řezat do jiných tvarů a rozměrů nenarušíte stávající styl interiéru. Pro značné zlepšení postačí rovnoměrně obložit přibližně polovinu plochy stropu, instalace navíc probíhá v tichosti a může proběhnout za běžného provozu firmy.

Instalace na několik způsobů

Metoda instalace lepením je asi tou nejběžnější. Melamin stačí nalepit pomocí rychleschnoucí, nízko-expanzní lepicí pěny, které stačí díky ultralehkosti desek nanést jen minimálně. Tím se nabízí i případná možnost desky kdykoli snadno odlepit a použít na jiném místě.

Další metodou instalace je metoda zavěšování akustických prvků, která je vhodná hlavně v interiérech s vyšší světlovou výškou. Tyto prvky nejen skvěle fungují, ale mohou při troše fantazie vytvářet i originální designové doplňky. Díky již zmíněné lehkosti melaminových komponent není potřeba háčky pro zavěšení desšek zavrtávat, postačí je nalepit, a to například lepidlem značky Mamut. Vyhneme se tak opět nepříjemnému hluku a nepořádku. Tuto možnost ostatní závěsné panely nenabízí. Většinou bývají několikavrstvé a tím pak zbytečně těžké. Jejich instalace a logistika je velmi složitá, instalace se neobejde bez vrtání či chemických kotev, takové panely navíc mohou být i nebezpečné. Jsou i velmi drahé, ovšem i přesto se s nimi dnes v mnohých prostorech s vysokými stropy shledáme. Melamin je totiž v akustické branži poměrně nový, a ne příliš známý.

Třetí možnost instalace využijeme tam, kde se nachází již vyhotovený rastrový strop. Melaminové prvky zde můžeme vkládat do rastru, skládat například do šachovnic či matic a udělat tak z melaminu vzhledný doplněk interiéru. Opět není třeba pokrýt celou plochu, ale přibližně 40 až 50 procent.

Melaminové panely hlavně na strop místnosti

Aplikace melaminových prvků na strop má nejen nejkýženější výsledky z hlediska akustiky, ale i svůj praktický důvod. Na strop se v běžných prostorech nepráší a není proto potřeba akustické melaminové panely na stropě otírat. To pro ně ani není vhodné, melamin by se pravidelným otíráním poničil a neměl by už takové účinky. Jeho aplikace se tedy doporučuje do takových výšek, kam nikdo nedosáhne a nemůže tak desky poškozovat opíráním a zbytečným osaháváním. Už při instalaci je tedy vhodné použít čisté rukavice.

Alternativní řešení s podobnými vlastnostmi

O dost levnější alternativou melaminové pěny je klasická polyuretanová akustická pěna. Nabízí velmi podobné vlastnosti, co se týče odhlučnění prostoru, ovšem má i své nedostatky. Jedním z nich je vzhled, od výroby je totiž pouze tmavě šedý. Možností je pak barvení, čímž však nikdy nedosáhneme tak přirozeného vzhledu. Druhým nedostatkem je pak bezpečnost, jelikož tyto pěny nejsou plně nehořlavé, ale pouze samozhášivé. S touto alternativou se můžeme setkat hlavně v nahrávacích studiích, hudebních zkušebnách a podobně.

Zlepšení akustiky vede k efektivnější práci

Po instalaci ať už melaminu nebo akustické pěny tedy dojde ke znatelnému zlepšení akustiky prostoru. Budete si lépe rozumět, sníží se ozvěna a při stejném chování i standardním provozu se sníží celková hladina hluku. Bude se totiž méně sčítat akustická energie, která přirozeně běhá po všech holých plochách místnosti. Eliminují se i potíže s hlukem plynoucím skrz stěny a zavřené dveře. Celkový prostor se tak stane mnohem příjemnějším a efektivnějším místem pro práci.