Pane Zdechovský, jste jedním z nejaktivnějších českých europoslanců. Vím, že řešíte migraci i podvody s dotacemi, pomáháte ale i obyčejným lidem?

Pokud mě osloví, tak se jim vždy snažíme minimálně odpovědět, těch možností konkrétní pomoci ale máme také celou řadu. Od rady až po možnost kontaktovat úřady a diplomaty a pomoci člověku například z nepříjemné situace, jako v případě českého válečného novináře Radana Šprongla, kterému v Thajsku hrozilo za převoz neprůstřelné vesty několikaleté vězení. 

Dobře. Ale jak nejčastěji pomáháte například lidem v České republice?

Záleží na tom, jestli se zeptáte skutečně jako občan nebo třeba jako starosta či podnikatel. Celkově se ty možnosti až tolik neliší od normálních poslanců, my to ale máme pestřejší o ten evropský aspekt, takže například pomoc českému řidiči kamionu, který dostal v Británii neoprávněně vysokou pokutu za údajný převoz migrantů z Calais, nakonec posloužil k tomu, aby se tyto incidenty projednaly na plénu a už máme od Komise potvrzení, že se pracuje na zlepšení podmínek řidičů v celé Evropě. Pokutu se navíc podařilo snížit na desetinu.

Můžete se tedy za někoho postavit při zvůli úřadů?

Ano, to mohu z pozice europoslance udělat a nějakých přímluvných dopisů už jsem poslal celou řadu. Kromě různých pokut či omezení s výmluvami na nějaké nařízení EU, kdy jsme několikrát zjistili, že žádná taková legislativa neexistuje, se týkaly například zbytečných dopravních omezení u hraničních přechodů, kdy naopak české úřady opravdu potřebovaly impuls od někoho z EU, aby začaly konat. Nebo jsem při jedné z návštěv firem zjistil, že v Německu diskriminovali české dodavatele komponentů, tam se pak také podařilo nastavit rovné podmínky.

A o co vás lidé žádají nejčastěji?

O informace. Ohledně dotací, legislativy i obecně fungování EU. To jsem vždy rád, když se obrátí na nás jako na primární zdroj a nevěří všemu, co jim třeba přijde v mailu. Dále také hodně žádají, abych třeba přijel k nim do vsi a popovídal si s místními o bezpečnosti v EU. To se vždy snažíme maximálně vyhovět, protože podobné besedy mi pomáhají zůstat ve styku s realitou života obyčejných lidí a pomáháme si tak vlastně navzájem. 

Tomáš Zdechovský je europoslancem za KDU-ČSL, v Evropském parlamentu je členem Evropské lidové strany.