Za 25 let působení firmy za sebou máte už stovky dokončených projektů. Pod čím vším můžeme najít podpis InterCora?

Rád bych se zmínil minimálně o projektech, které vznikly z tzv. brownfieldů – bez jakýchkoliv dotací, pouze naším přičiněním. Zavřené pivovary, cukrovary, lihovary, papírny, kasárna, pily, sklady, vlaková či autobusová nádraží – všechna ta opuštěná místa ve městech, jako je Praha, Cheb, Teplice, Sokolov, Hodonín, Valašské Meziříčí, Uherský Brod, Mariánské Lázně, Banská Bystrica, Nové Město na Moravě a samozřejmě Plzeň, čekala na investici. A mohl bych jmenovat řadu dalších měst, kde se zrodily moderní, menší či větší, obchodní pasáže nebo retailové parky.


Jak vzpomínáte na úplné začátky, kdy jste nemohl tušit, jakých úspěchů nakonec dosáhnete?

Za 25 let se toho v naší branži změnilo hodně. Nikdy nezapomenu na náš první objekt – byla to Edeka na Lochotíně. Vzhledem k topografii pozemku si architekt představoval, že u vchodu budou dva nebo tři schody. Dovedete si představit, že lidem tehdy, krátce po revoluci, přišlo zvláštní jezdit s vozíky přímo do supermarketu? „S těmi nákupními vozíky si už nějak poradíme,“ tvrdili nám tehdy projektanti. Dnes je taková situace už naštěstí jen úsměvná. Celý příběh s prvním plzeňským supermarketem s nákupními vozíky ještě pokračoval. V objektu jsme položili keramickou dlažbu – měla krásný design. Jenže když přijel šéf tehdejší Edeky z Bavorska, pan Greiner, vytáhl z kapsy kovovou marku a poslal ji po zemi. Byl to takzvaný Pfenik test. Mince samozřejmě skákala nahoru a dolů, sem a tam. „Tyhle části musíte vyměnit. Ta podlaha musí být hladká, aby zákaznicím nedrncaly vozíky,“ řekl nám. A my jsme nejdřív rozčarovaně koukali, ale potom jsme podlahu opravili.

 InterCora

 Ing. Ivan Hlaváček,  Dr. Günther Zembsch

Když se ohlédnete zpět, jaké tři hlavní milníky vám nejvíce utkvěly v hlavě?

Tak prvním je bezesporu už zmíněná Edeka – první revoluční obchod, který jsme budovali a který se nám podařilo dokončit a léta fungoval. Jako druhý milník vnímám den, kdy jsme postavili stý Kaufland v pořadí, navíc v historickém objektu, a dostali jsme za to ocenění. No a pak je to historicky nejmladší projekt, ale zároveň jeden z nejnáročnějších – dokončení obchodního centra Terminal v Banské Bystrici. To byla taky velká výzva, jednalo se o projekt soukromého investora s městem. Pro nás to byl obrovský a riskantní projekt. I ten jsme ale ustáli a nyní úspěšně funguje. Protože to s naším oborem významně souvisí a je potřeba odborníků, nyní finalizujeme na Západočeské univerzitě otevření zcela nového oboru správa a rozvoj nemovitostí. A jinak samozřejmě dál pracujeme na stavbě obchodních objektů. Například v Praze v Čakovicích nebo v Kroměříži. Na Slovensku potom stavíme v Košicích, Kežmaroku, Sabinově a v Topolčanech. I v Plzni chystáme jedno překvapení, ale to prozradím až v dalším článku.

 

Oblast rondelu, kde sídlí vaše firma a nachází se tu i supermarket, prošla nedávno proměnou. Co je tady nového?

Plzeňanům, myslím, netřeba objekt u rondelu nijak představovat. V rámci dvacetipětiletého výročí jsme na rondelu udělali stavební úpravy. Podařilo se nám propojit dvě patra výtahem i schodištěm. Vytvořili jsme tady jeden z našich prvních foodpointů – tedy místo, kde se mohou zákazníci při nakupování i najíst, odpočinout si, relaxovat. S projektem nám pomáhala firma Eichinger z Německa, která je expertem na výstavbu podobných zařízení. Součástí projektu je i dobíjecí stanice na elektromobily a samozřejmě kvalitní Wi-Fi připojení zdarma. Pokud jde o netradiční dekorace, objekt jsme doplnili o dílo Adéla ještě nevečeřela a známou sochu Sofa z projektu Sculptur Line.