Dva roky od konce války se obyvatelé Iráku stále potýkají s jejími následky. Podle odhadů z října letošního roku 6,7 milionu obyvatel Iráku potřebuje humanitární pomoc a přibližně 1,8 milionu osob zůstává vnitřně vysídlenými. Jejich domovy byly zničeny, nemají přístup k pitné vodě, hygienickému zázemí, zdravotní péči a ani k základním potravinám.

V důsledku invaze turecké armády na severovýchodě Sýrie přišlo do země odhadem 13 300 (74 % žen a dětí) syrských uprchlíků. Navíc zemi již třetím měsícem zmítají protivládní demonstrace.

Peníze z České republiky pomáhají

Lidé, kteří se vrátili po skončení války do Mosulu, našli zničenou infrastrukturu města a své domovy v troskách. Projekt „Zajištění přístupu k pitné vodě, čistému životnímu prostředí a správné hygieně v západním Mosulu v Iráku“ výrazně zkvalitňuje životní podmínky lidí ve čtvrtích Al-Matahn a Al-Islah.

Jak pomáháme?

-    obnovili jsme válkou zničenou vodovodní síť – minimálně 5 200 obyvatel čtvrtíbude mít přístup k pitné vodě

-      poskytli jsme osvětová školení o hygieně a bezpečnosti

-     zapojujeme místní komunitu – lidé si nejenom vydělají potřebné peníze, ale zároveň se podílí na obnově svého prostředí

-     odklízíme trosky budov a čistíme ulice, opravili jsme tři nákladní vozy pro svoz odpadu

 „Při vyklízení trosek místní stále ještě odkrývají mrtvá těla. V jedné ze čtvrtí jsem se setkala s rodinou, která byla čtyři měsíce bez vody. Navzdory tomu, že válka skončila, je situace stále nejistá a lidé zde nemohou naplnit ani své základní potřeby. Jsem ráda, že díky podpoře z České republiky můžeme pomoci zajistit místním lidem důstojnější podmínky pro život,“ shrnuje situaci na místě Marcela Zárubová, programová manažerka CARE Česká republika.

 Projekt je realizován díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky a českých dárců. Navazuje na realizovanou humanitární pomoc z minulého roku, kdy byl opraven a vyčištěn zablokovaný tok místní řeky. Zároveň byly renovovány zničené potrubní kanalizační systémy. Projekt podpořil 11 594 obyvatel Mosulu.

 Pomáhejte s humanitární organizací CARE

I Vy můžete pomáhat spolu s CARE lidem v nouzi. Pošlete Váš dar pomoci na www.balikypomoci.cz. Přispět můžete i na sbírkový účet
243 308 210 / 0300. Váš dar má cenu života! Děkujeme. www.care.cz 


 Zdroj: care

Zdroj: care