V současné době zde pracuje těžká technika, odváží se hlína a bourala se stará požární nádrž,“ říká starostka Liana Janáčková. Zároveň dodává, že na projektu se s architektkou Ivou Seitzovou podílela také ona. Výsledná budoucí podoba náměstí je tedy společné dílo. „S paní Seitzovou jsme se domlouvaly a radily, jak by náměstí mohlo být po opravách zároveň krásné, ale také účelné pro kolemjdoucí. Jsem ráda, že jsem mohla do nového kabátu centra obvodu svými nápady zasáhnout. Myslím si, že vznikne příjemná odpočinková zóna s klidným prostředím, i když kolem proudí jedna z hlavních tepen našeho města,“ popisuje starostka.

Přeměna náměstí je financována z peněžních prostředků našeho městského obvodu a také městem Ostravou. „Financování takového velkého projektu je velice náročné, ale podařilo se nám najít v rozpočtu polovinu celé částky. S druhou polovinou nám pak pomohlo statutární město Ostrava,“ uvádí starostka. Náměstí bude mít velkoformátovou dlažbu, zachována bude zeleň a stromy. Občané zde budou moci najít oblíbenou stanici bikesharingu a lavičky. „Bikesharing je úplnou novinkou v našem městě a jsme rádi, že se náš městský obvod připojí k takzvanému sdílení jízdních kol, říká starostka. Systém umožní přepravu osob pomocí jízdního kola z jednoho stanoviště na druhé. Ani posezení na náměstí nebude jen tak obyčejné. „Lavičku můžete najít na každém náměstí. Naše budou specifické tím, že si ji občané mohou takzvaně osvojit. Po koupi lavičky rozhodnou sami lidé, jaké organizaci půjdou finanční prostředky, které vynaložili na její nákup. Cena lavičky je 16 350 korun s DPH, a pokud budou mít lidé zájem, bude lavička označena jejich jménem,“ doplňuje starostka.

Mariánské náměstí nezažije jen stavební proměnu, ale bude také po celou dobu rekonstrukce natáčeno. „Změna současné podoby náměstí je největší akcí našeho městského obvodu. Zajistili jsme proto, aby po celou dobu prací bylo náměstí snímáno kamerami a od prvotního výkopu po znovuotevření bylo vše zdokumentováno,“ zmiňuje starostka. Veškeré stavební práce by měly trvat zhruba pět měsíců, předpokládá se tedy, že na konci října bude vše hotovo.