Přiznávám všech šest dní a v duchu začínám panikařit. V namodralé záři notebooku vidím její soustředěný výraz a je jasno. Má Plán. Před očima se mi zjevuje katastrofická vize cesty do některého oblíbeného českého zimoviště. Zledovatělá cesta, zapadnuté auto, předražené parkoviště v horském městečku a odtud „jen“ pět kilometrů krpálem na chatu, kterou narychlo objevila na slevovém serveru. Vše odnést na zádech, včetně dětí, psů a jejich věcí. Chata sice elektrifikována (1967), ale bez teplé vody, ajnclík div ne, že na dvorku. Jedna místnost s gauči či válendami, které pamatují Trautenberga.

Na lyže se sice těším, ale ať si kdo chce co chce říká, ať si Anče, Kuba i hajnej slzy utírají, nejlepší lyžovačka je v Rakousku. Na domácích horách si užiju leda dlouhé fronty na povšechně slabší úroveň služeb a horší, užší, kratší a níže položené sjezdovky. Jediné, co se nechá s jižními sousedy srovnat je cena skipasu. 

Zdroj: Hotel Galant ****

Zatímco mi tohle všechno táhne hlavou a snažím se vnitřně nadchnout a vnímat to vše, v souladu s letošním novoročním předsevzetím, pozitivně, žena mne pozve k monitoru. V duchu vyšlu tichou modlitbu každému bohu, který bude ochotný ji vyslyšet, a opatrně obcházím stůl.

Místo ulepené lyžárny se na mne směje hezky prostřený, čistý stůl. Chvíli studuju nabídku a vidím, že pojedeme do krásné jihomoravské Lednice. Čtyřhvězdičkový hotel Galant s privátním wellness, oceněnou restaurací, hned vedle zámku. Na stránkách ověřujeme, že je zámek o víkendech v provozu i přes zimu (od února) – do skleníku se prostě těším, a jestli nezamrzne Dyje, svezeme se i lodí v parku.

V městečku je dokonce i úniková hra. S dětmi jich už pár za sebou máme, tak doufám, že to bude výzva. Na hotelu pořádají každou sobotu posezení u vína a cimbálky, v lednu a únoru dělají tradiční zabíjačky. V únoru pořádají dokonce reprezentativní valentýnský ples ve svém druhém hotelu.

Zdroj: Hotel Galant ****

Zima se dá zkrátka trávit důstojněji než na české horské ubytovně. A jestli se mi bude chtít lyžovat, odvezou mne přímo z hotelu do Rakouska, pořádají dvakrát v týdnu jednodenní lyžovací výpady na Stuhleck (1774 m). Naloží mě i s rodinou do busu, zařídí skipas, zavezou na místo a večer zas na hotel. Takže si můžu dát na sjezdovce bombardino. Přátelé, nastavuji nový trend – zima jedině v Lednici. Víno i pivo tu mají domácí a podle referencí skvělé. Vybírám termín, rezervuju, objednávám ženě za odměnu masáž s lávovými kameny. Telefonicky ověřuju na recepci, jestli můžu vzít psy (můžu a bydlí s námi bez příplatku). Takže paráda a už se moc těším.

lednice.galant.cz