Předvolební cesta Michala Horáčka po Moravě, která zahrnovala například Valašské Meziříčí, Kyjov či Olomouc, skončila ve Znojmě. Horáček zde navštívil výrobce sanitární keramiky Jika, firmu s více než stoletou tradicí, která dodává zboží do 106 zemí světa.

„Všude se pracuje a všude musí být ta práce dobrá. Dneska mě ve Znojmě zaučili v kontrole kvality záchodových mís. Nevěřil bych, kolik drobných vad, pro nezkušené oko úplně neviditelných, se musí zachytit. A žádnou z nich nepustit. Teprve když byl výrobek perfektní, mohl jsem na něj dát razítko,“ řekl během návštěvy Horáček s tím, že pouze dokonalou kvalitou a vynalézavostí můžeme soupeřit s výrobci z celého světa.

Horáček měl možnost projít kompletním procesem výroby sanitární keramiky od skladů jílu a kaolínu, přes výrobu forem pro keramiku, vypalovací pece, kontrolu kvality až po závěrečnou expedici.

„Při rozhovorech s lidmi jsem pochopil, kolik problémů Evropská unie odstranila, ale zároveň, jak je tento projekt nedotažený. Například se tu musí řídit jednou technickou normou platnou pro celou EU, což je jistě lepší, než kdyby každá země měla normu vlastní. Ale bohužel řada zemí má svůj proces certifikací, jejichž získání stojí čas i peníze, a podnikatelé jím musí procházet pokaždé znovu v každé další zemi, do níž chtějí dodávat. To se musí změnit,“ řekl Horáček.

Stejně jako v jiných firmách a fabrikách, které navštívil, měl však největší zájem o samotné zaměstnance. Každého se ptal, zda ho práce baví, jestli má slušný plat a jak se mu daří. „Jedna z dam, která expeduje hotové produkty, mi řekla: ‚Já tu dělám ráda, nemám sice žádný závratný příjmy, ale zato jsme tu skvělá parta. Vlastně něco jako druhá rodina.‘ Přeju každému, aby tohle mohl o své práci říkat,“ řekl Horáček.

Po prohlídce fabriky čekal na Horáčka plný sál Znojemského městského divadla, kde spolu s muzikanty provázel hosty písněmi z dílny Hapka-Horáček. Představení bylo vyprodané a kvůli zájmu diváků se protáhlo o půl hodiny oproti plánu. Po skončení představení čekala Horáčka už jen cesta domů přes celou republiku do Roudnice nad Labem.