Jakou konkrétní podobu bude vaše podpora rodin se školáky mít?
Chceme ulevit rodinám dětí, které nastupují do první třídy. Proto navrhujeme, aby je město podpořilo tisícikorunou na každého prvňáčka. Rodičům to usnadní nákup prvních školních pomůcek. Ročně jde zhruba o tisíc dětí, náklady tedy budou asi jeden milion korun. To není něco, co by městský rozpočet nezvládl, přitom pro řadu rodin jde o výraznou pomoc.
Tím ovšem naše práce nekončí. Rodiče školáků se různými formami podílejí také na dalších nákladech škol, které od nich vybírají peníze například na učební pomůcky či provozní vybavení. To je ovšem především úkol pro zřizovatele, tedy statutární město Olomouc. Potvrzuje to i nedávný nález České školní inspekce. Ta konstatovala, že podobná praxe je na samotné hraně zákona. Proto máme v úmyslu tyto provozní rozpočty posílit, aby školy nemusely od žáků vybírat další peníze na běžnou činnost.
Samostatnou kapitolou je stravování žáků. Tady bude prostor pro zlepšení kvality vždy, takže to bude i naše téma.

Dlouhodobým problémem Olomouce je počet míst v mateřských školách. Současné vedení města do školek investovalo. Hodláte v tom pokračovat?
Myslím, že je to důležité. Během následujících tří let bychom chtěli zvýšit kapacitu mateřských škol v Olomouci o sto míst. Vyjdeme tak vstříc například rodičům dvouletých dětí. Každá rodina by měla mít pro své dítě v mateřské škole místo. Nejsou to žádná zařízení pro odkládání děti, ale vzdělávací instituce, v nichž budoucí školáci získávají řadu dovedností a návyků.

Do voleb jdete ovšem také s tématem sportu. Co pro obyvatele Olomouce připravujete?
Naše město čeká zásadní rozhodnutí o budoucí hokejové hale. Dnešní „Plecharénu“ bude muset nahradit moderní budova splňující požadavky 21., století. Bude třeba odolat pokušení pustit se do nějakého megalomanského projektu. Musíme najít skutečně reálnou podobu takového zařízení. Myslím, že se můžeme poučit například v Třinci či Liberci, kde vyrostly haly za přiměřené náklady.
Pokud jde o fotbal, vidím velký prostor v nastavení vstupného. Pro některé věkové kategorie je olomoucké vstupné nejdražší v republice. Musíme hledat cestu, jak ulevit rodinám a zároveň je motivovat k návštěvě utkání. Osobně například nepovažuji za fér, aby otec platil za pětiletého syna sedícího mu na klíně stejnou sumu jako teenageři. Takové malé dítě se přece může přijít podívat zadarmo. Sport má být rodinnou zábavou, nikoliv jen podívanou pro skalní fanoušky. Pokud chceme, aby město fotbalem a hokejem žilo, musíme občanům také vyjít vstříc.

Patříte k propagátorům sportování seniorů. Co pro ně připravujete?
Seniorům chceme nabídnout podstatně větší možnosti vyžití. Například olomoucké parky jsou k tomu ideální. Proto podpořím vybudování hřiště na pétanque, instalaci šachových stolků, ale třeba i rozšíření tras pro nordic walking. Parkům by slušelo také místo pro veřejné cvičení jógy, přírodní prostředí k tomu přímo vybízí.