Nemáme nic proti rekonstrukci bazénu. Rakovník na ni čekal dlouhé roky a je dobře, že konečně probíhá. Co nám vadí, je nesmyslnost takto vysoké investice, která bude Rakovník omezovat ještě další desítky let. Město totiž bude muset deset let splácet stomilionový úvěr, který si kvůli akvaparku muselo vzít. Další roky bude obecní rozpočet dusit každoroční provozní ztráta. Přitom Rakovníku by v pohodě stačil kompletně zrekonstruovaný bazén, který by nestál víc než 100 milionů korun. Vážně ty „skluzavky“ stojí za to, abychom za ně dali cca sto milionů? Jen pro představu – za tyto peníze pořídíte třeba novou sportovní halu a dva menší parkovací domy. A nejen to. Co všechno by město mohlo pořídit za peníze, které za akvapark utratí navíc a peníze, které dá za jeho dražší provoz, si prohlédněte níže.

Akvapark za 200 milionů je podle nás zkrátka zbytečný luxus, na který Rakovník, tedy všichni obyvatelé města, bude doplácet po celou dobu jeho fungování, tedy desítky let miliony korun. Jak je to možné? Vedení rakovnické radnice totiž rozjelo velkolepý projekt a je mu jedno, kolik provoz akvaparku bude stát. Po nás potopa.


V novinách jsme se mohli v minulosti dozvědět, že radnice počítá se ztrátou akvaparku ve výši pět milionů ročně. Jenže když se před několika týdny zeptali znovu, najednou to bylo jinak. Dozvěděli jsme se, že roční náklady na provoz akvaparku mají být 14 milionů korun a očekávané příjmy z tržeb 5,5 milionu korun. A asi všichni si dokážeme spočítat, že 14 minus 5,5 není 5, ale 8,5. Podle nových čísel radnice nám tedy ztráta akvaparku vychází už na 8,5 milionů každý rok. Jednou pět milionů, jednou osm a půl…Za zmínku ještě stojí fakt, že akvapark v sousedním Berouně, který se velikostí od toho našeho příliš neliší a s nímž se naši radní rádi srovnávají, vydá ročně na provoz přes 24 milionů, tedy o deset milionů víc, než očekává nadmíru optimistická rakovnická radnice. V Berouně pak rok co rok vygenerují ztrátu pět milionů korun, ovšem při výrazně vyšších tržbách oproti těm očekávaným u nás, konkrétně návštěvníci na kasách v Berouně nechají 13,5 milionu korun. Rakovničtí radní, tady vaše výpočty zkrátka nesedí.


Pak je tu další problém. Radní si nenechali spočítat – nebo to nechtějí říct – jaké bude vstupné? Tedy základní údaj pro ekonomiku fungování akvaparku. I proto odhad ztrát hází takříkajíc od boku. Také byste takhle hospodařili se svými penězi?


Podle našich odhadů se průměrná roční ztráta akvaparku bude nakonec pohybovat kolem třinácti milionu korun. Kdybychom se místo velikášské stavby spokojili s moderním, ale běžným bazénem, ročně bychom na provoz dopláceli tři miliony korun (na starý bazén se doplácely 4 miliony ročně). To je oproti třinácti milionům u akvaparku docel rozdíl, co? Deset milionů každý rok, za dobu plánované třicetileté životnosti akvaparku je to 300 milionů, tedy víc než čtvrt miliardy. A opět se nabízí otázka – co všechno užitečnějšího by se za to v Rakovníku dalo pořídit?


Ještě se ale vraťme ke vstupnému. Jaké bude, sice nevíme, ale z radnice známe „přesný údaj“, že ceny mají být podobné jako v okolních městech. Takže dvě hodiny zábavy čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi do 15 let vyjdou minimálně na pětistovku. Nebude to ale moc? Kolikrát měsíčně si průměrná rodina bude moct takovou návštěvu dovolit? Jednou? Většina návštěvníků tak po opadnutí prvotního zájmu stejně nakonec využije levnější možnost jít si zaplavat bez toho, aniž by utráceli peníze navíc za vodní atrakce. Takže obyčejný bazén by zase stačil. Pravdou je, že zastupitelé akvapark za 200 milionů schválili a vzít zpět do nejde. My, kandidáti do zastupitelstva za stranu Svobodných chceme především upozornit, že pokud se nám ve volbách podaří uspět, takovéto „mercedesy“ pořizovat nebudeme. Jednoduše proto, že víme, jaká je cena obecních peněz, tedy peněz nás všech.


Současné vedení radnice tímto zároveň vyzýváme, zveřejněte návrh cen vstupného, které podle vás bude odpovídat vámi uvedenými ročním příjmům akvaparku. Zároveň uveďte i předpokládaný počet zaměstnanců s výší jejich platů. Nenecháte tak budoucí zastupitele v situaci, kdy kvůli řešení obrovské ztráty vašeho projektu budou muset snášet kritiku, že je vstupné vysoké, případně, že nedokáží ovlivnit to, aby ztráta nebyla tak velká.


Informace z města moderně

Také u vás nešel minulý týden proud a nevěděli jste, jak dlouho bude výpadek trvat? Utekla vám hudební akce na dvoře pivovaru Bakalář, protože jste zapomněli, kdy se koná? Nebo vás zajímají novinky z městského úřadu, jenže vás nebaví prohledávat městský web a pročítat téměř nicneříkající zápisy z rady nebo zastupitelstva? Případně zapomínáte přeparkovat auto, protože vám pořád vypadává termín blokového čištění vaší ulice? Máme plán, jak se těmto problémům vyhnout – radnice vám pošle všechny potřebné informace přímo do mobilu nebo počítače.


Pokud rakovnickým kandidátům Svobodných dáte svůj hlas a pošlete je do městského zastupitelstva, navrhneme zapojení Rakovníka do služby Mobilní rozhlas. Nejsme totiž spokojeni s tím, jak složitě dnes musíte hledat odpovědi na to, co se ve městě děje. Přitom by se jen stačilo přihlásit do aplikace a zdarma vám na mobil budou chodit zprávy o dění v Rakovníku. Bude jen na vás, zda budete chtít odebírat všechny, nebo vás budou zajímat jen vybrané zprávy z radnice, pozvánky na sportovní či kulturní akce, upozornění na výpadky elektřiny, vody nebo plynu přímo ve vaší ulici. Zkrátka už se nestane, že nebudete vědět, co se v Rakovníku děje. Nebudete muset hledat v novinách, ani dávat dotazy na facebook. Informace k vám budou proudit zdarma, rychle a pohodlně – zkrátka jako v 21. století. Aplikace, která by městskou pokladnu nestála ani 50 tisíc ročně, funguje i opačným směrem – od občana k radnici. Díky ní totiž můžete úředníkům nahlásit, že u vás v ulici nesvítí lampa, že v silnici je díra, nebo že je někde poničená lavička. Během pár sekund se tak úředníci dozví, kde je problém, který mají začít řešit. Vy nemusíte složitě hledat, kam a komu volat – stačí poslat zprávu a třeba ještě připojit fotku z mobilu. A hlavně – jakmile problém zadáte do aplikace, můžete sledovat, kdo, jestli vůbec a jak ho řeší. Tím skončí to, že vám odpovědná osoba sice řekne, že věc bude řešit, ale položením sluchátka to pro ni skončí. Díky Mobilnímu rozhlasu už to tak snad nepůjde.


V česku Mobilní rozhlas používá přes tři stovky obcí. Tři stovky měst a vesnic, kde starostové pochopili, že je dobré, aby občané věděli, co se kolem nich děje. Tři stovky měst a vesnic obcí, kde starostům záleží na tom, aby s nimi jejich občané mohli být co nejjednodušší cestou v kontaktu. Mobil dnes máme prakticky všichni. Pojďme ho používat pro to, aby byl Rakovník ještě lepší. Co dalšího chceme pro město a Rakovničany dělat lépe? Dozvíte se to v našem programu pro podzimní komunální volby.


Konec bojů o místo k parkování

Ilustrační foto.

Všimli jste si taky? Když v Rakovníku nechcete parkovat na náměstí, odkud vedení města řidiče spíš vyhání, parkovací místo v centru hledáte pěkně dlouho. Sokolovna – plno, u Pražské brány plno, u Vysoké brány plno. Prostě problém. A podobné je to i na sídlištích dál od centra, především na Bendovce.


Někdo to řeší tak, že parkuje, kde by ho to dřív ani nenapadlo, třeba u paneláku na Sekyře, mezi domy Na Váze nebo ve „Spalovce“. Jenže to zase trápí ty, kteří tam bydlí. Proto s tím v případě, že se nám s kolegy a kolegyněmi z kandidátky Svobodných díky hlasům vás voličů podaří v říjnu uspět ve volbách do zastupitelstva, chceme něco začít dělat.


A chceme se zaměřit jak na centrum, tak třeba právě i na zmíněnou Bendovku i další sídliště. Aut ubývat nebude a víc parkovacích míst ve městě není. A když k tomu přidáte i nesmyslný a podezřele rychle provedený prodej parkoviště vedle Kulturního centra za směšné 3 miliony korun, pod který se podepsala koalice složená z ČSSD, ANO a KSČM, podpořená Zdeňkem Nejdlem z ODS, zjistíte, že parkovací místa naopak ubyla. Proto jsme v širším centru města vybrali dvě místa, kde parkování chceme řešit vybudováním jednopatrových staveb, která kapacitu parkovišť téměř zdvojnásobí. Je to parkoviště za sokolovnou a parkoviště ve Spalově ulici.


V obou případech jde o jednoduché stavby, které mají splnit čtyři účely: 1. Zvýšit počet míst k zaparkování, aniž by se likvidovala zeleň 2. Nevyčerpat rozpočet města tolik, jako stavba velkého parkovacího domu 3. Díky nižším nákladům na jejich stavbu mít možnost řešit parkování ve více lokalitách. 4. Vzhledově nezatížit lokalitu jako velký parkovací dům.

Ve spojení s výstavbou parkovacích jednopatrových staveb chceme i upravit ceny za parkování na náměstí, kdy krátkodobé parkování (15 min.) může být zdarma (stejně tak vjezd pro ZTP). Ke střednědobému parkování pak má sloužit právě rozšířené parkoviště za sokolovnou a k celodennímu parkování připravované parkoviště nad autobusovým nádražím.


Ale jak jsem uvedl, náměstí není jediné, čím se se Svobodnými v rámci zlepšování parkování ve městě chceme zabývat. Vnímáme i problémy na sídlištích. Dlouhodobě kritická je např. situace ve Spalově ulici, to samé platí i o Bendovce.

Ilustrační foto.
Ve „Spalovce“ patrové parkoviště umožní poblíž svého domu zaparkovat desítkám lidí, kteří tam bydlí, protože navržené parkoviště by mělo sloužit právě jim. Na Bendovce zase navrhujeme do ve svahu „ukrýt“ přibližně dvacet garážových stání, která by do pronájmu získali přednostně obyvatelé sídliště.

Dvacet nových parkovacích míst v garáži na Bendovce znamená volných dvacet uvolněných míst na ulici pro kohokoliv z Bendovky. Tím chceme pomoci horní části asi největšího rakovnického sídliště. Spolu s obyvateli se ale chceme aktivně podílet i na řešení parkování ve spodní části Bendovky, kterou zanedlouho čeká proměna.


Naše plány na rozšíření parkování jsme už zveřejnili na facebooku, kde samozřejmě padaly dotazy i na to, kde na takové stavby město vezme peníze. Ačkoliv si uvědomuje, že se Rakovník bohužel v dalších letech bude vypořádat hlavně se splátkami úvěru a vysokými provozními náklady ve spojení s akvaparkem, který je z našeho pohledu pro Rakovník přehnaně drahý, počítáme s financováním z rozpočtu města, které hospodaří s rozpočtem blížícím se půl miliardě korun, případě bychom využili formu financování PPP (Public Private Partnership), kdy část nákladů financuje soukromá společnost. Náklady na tři námi navržené projekty na rozšíření parkovacích míst by se mohly pohybovat kolem 40 milionů korun.

Může se to zdát hodně, ale je to investice, která je dlouhodobě nevyhnutelná – aut po centru jezdí víc a víc a argument například pana zastupitele Miroslava Koloce, že na parkovišti Na Váze místo k zaparkování je, moc na klidu nepřidá. Stačí si totiž uvědomit, že toto parkoviště je soukromé, takže město nikdy nebude mít záruku, že se ho majitel nerozhodne zavřít nebo na něm cokoliv postavit.


Zejména od zástupců a podporovatelů konkurenčních politických stran a hnutí jsme také opakovaně odpovídali na otázku, jestli navržené parkovací stavby nebude stavět firma Loex, kterou vlastním. Tady je moje odpověď jasná a neměnná – už několikrát jsem veřejně slíbil, že v případě úspěchu některého z kandidátů Strany Svobodných občanů se moje firma nebude ucházet o žádné zakázky vypsané rakovnickou radnicí (neucházíme se o ně ani v současnosti). A to jak během následujícího volebního období, tak ani později, pokud půjde o projekty, které se začnou v daném volebním období třeba jen projednávat.

Uvítáme, když nám na facebooku řeknete, co si o navržených parkovacích řešeních myslíte. A pokud se vám naše nápady líbí, přijďte nás prosím podpořit v říjnových volbách do rakovnického zastupitelstva.


Jan Loder

volební lídr Svobodných do rakovnického zastupitelstva