V Praze na toto téma uspořádal konferenci europoslanec za Stranu svobodných občanů Jiří Payne, který tvrdí, že Evropská unie je u svého konce, nicméně nabízí prý řešení, jak ji bez konfliktu ukončit. „Nabízím postup, jak Česká republika a zároveň s ní celá Evropa může přejít od současného centralizovaného modelu k dobrovolné spolupráci mezi vládami, který má daleko lepší možnosti vývoje do budoucnosti. Veškeré pozitivní aspekty jako vzájemné obchodní vztahy, zahraniční výměny studentů a další se mohou zachovat.” tvrdí Payne.

 Otázkou alternativního uspořádání se již zabývala také Evropská komise, když v březnu předloňského roku zveřejnila tzv. Bílou knihu o budoucnosti Evropy. V dokumentu komise naznačuje pět variant možného vývoje od pouhého pokračování stávajícího stavu k ještě silnější centralizaci na jedné straně a na druhé straně k modelu „dělat toho méně, ale lépe“.

 Český europoslanec však není spokojen ani s touto variantou. „Možnosti vývoje, které představil předseda Komise Juncker neřeší naprostý nedostatek demokracie a zodpovědnosti evropských institucí, včetně komise samotné,” dodává Payne.

 Evropa podle něj potřebuje také řešení pro případ nenadálé krize Unie. Evropská komise zatím počítá s variantami, kdy EU zůstává jednotná, teoreticky by však v budoucnu mohl nastat rozkol, který by mohl mít katastrofální důsledky pro celý kontinent. I tato možnost se již na mezinárodní politické scéně objevila, když server Spiegel Online zveřejnil studii německé spolkové armády, počítající s rozpadem EU do roku 2040. „Beru na vědomí, že Německo má zpracovaný svůj krizový plán pro takovou situaci, my asi žádný takový projekt nemáme. Domnívám se, že potřebujeme projekt, který by mohl rychle převést spolupráci na mezivládní úroveň. Stejně, jako německá kancléřka považovala za nutné dát svým občanům na vědomí, že Německo s takovou situací počítá, měli by i všichni ostatní v EU vědět, že je připravená alternativa, že to jde i jinak. A bez chaosu a bez katastrofických důsledků,“ říká Jiří Payne.

 Pokud by členské státy provedly ústavní změny tak, že by národní právo bylo nadřazeno unijnímu, parlamentům se otevře časový prostor, kdy se vlády postupně dohodnou na tom, ve kterých oblastech bude zachována spolupráce, ale bude převedena na mezivládní úroveň. Spolupráce by byla dobrovolná, takže by se nemohlo stát, že by se rozhodovalo ‚o nás bez nás‘.

 „Vlastně je EU v podobné situaci, jako bylo Československo v roce 1992 po volbách. K fungující federaci to už nešlo posunout a když Slovensko 17. 7. vyhlásilo nadřazenost slovenských zákonů nad federálními, fakticky už bylo jen nutné přeměnu federální spolupráce na mezivládní zúřadovat. Nabízím konkrétní řešení, myšlenky a grafiku může použít každá strana a každý politik. Nejde o stranický návrh, výslovně se obracím ke všem politickým stranám které chtějí vrátit zdravý rozum do Evropy. Nabídneme pozitivní vizi a řešení do budoucna,” uzavírá Payne.