V rámci našeho seriálu Na slovíčko s lékařem jsme vyzpovídali vedoucího lékaře endoskopického pracoviště EUC Kliniky Plzeň. Na otázky nám odpovídal chirurg MUDr. Ivo Srnský.

 1) Jaké všechny výkony vlastně spadají do endoskopie?

Do endoskopie toho spadá mnoho, ale odborné ambulantní pracoviště, jako to naše, se zabývá diagnostickými endoskopiemi, což obnáší např. u gastroskopie prohlídku jícnu, žaludku a dvanáctníku, kde jsme schopni odhalit onemocnění, jako jsou zánětlivá onemocnění, vředy až po karcinomy. Diagnostické vyšetření tlustého střeva – koloskopie, odhaluje od drobných polypů, kolitid, tedy zánětlivá onemocnění, až po nádorová onemocnění.

2) Co čeká pacienta v rámci vyšetření a jsou tato vyšetření náročná? Co lze poradit pacientům – aby se nebáli?

Určitě musím říct, že vyšetření pro pacienta náročná nejsou. Je na ně nutná příprava, ale vše pečlivě vysvětlujeme a pacientům pomáháme. Gastroskopie se nikdo bát nemusí, ani ti, kteří mají zvýšený dávivý reflex, dokážeme si s tím elegantně poradit. Při koloskopii používáme entonox nebo jiná léčiva, která pacientovi pomohou zbavit se strachu a bolesti. Velmi dbáme na důstojnost pacienta. A velmi apeluji na to, aby lidé nečetli nesmysly na internetu, ale vždy se poradili s lékařem. Důležité je se nenechat vystresovat zbytečně okolím. Před koloskopií provádíme sono vyšetření a odběry krve, které mohou lépe navést lékaře ke správné diagnóze. Existuje mnoho endoskopických vyšetření, která jsou terapeutická, avšak ta se neprovádějí v ambulanci.

3) S jakými problémy pacienti do této ordinace přicházejí nejčastěji a jaká bývá následně nejčastější diagnóza?

První signál pro to, aby člověk navštívil pracoviště našeho typu, by měl být spojen s návštěvou buď praktického lékaře, nebo chirurga, kteří rozhodnou o nutnosti některého z vyšetření. K vyšetření posílají také specialisté z ORL, přijít by měli lidé s pálením žáhy, lidé s polykacími problémy. To je například při pocitu, že tzv. drhne sousto v krku. V poslední době se často setkáváme s ulcerózní kolitidou, tedy se stavem, kdy je část střeva v zánětu. Při vyšetření střeva bezbolestně odebíráme vzorek, drobné léze odstraníme hned a tím zabráníme rozvoji onemocnění. Standardně za svou praxi odhaluji gastritidy, helikobakter v žaludku a vředy, a to jak žaludeční, tak ve dvanáctníku. Koloskopie jsou prováděny při potvrzení krve ve stolici nebo při jiných obtížích jako vyšetření, které je nejen diagnostické, ale v určité fázi i terapeutické, např. při odstranění polypů ze střeva. Výskyt kolorektálního karcinomu je vysoký, a proto je nutné krev ve stolici nepřehlížet, ale hledat a řešit příčinu problému. Koloskopie je vyšetření, kdy se zpravidla zachytí onemocnění ve fázi, kdy ještě nepropuklo ve svém zhoubném rozsahu, a to je jeho nesporná výhoda. Zaznamenáváme zvýšenou incidenci celiakie u pacientů ve věku kolem 30 let. Pacienti přicházejí pro nevysvětlitelné bolesti po příjmu bílého pečiva. Nemusí se jednat jen o děti. Laboratorní vyšetření a odběr tkáně z dvanáctníku při gastroskopii diagnózu potvrdí nebo vyvrátí. Obvykle také přicházejí pacienti s bolestí žaludku, pálením žáhy a pocitem diskomfortu po jídle. Může se objevit i zvracení nebo bolesti v krku, případně dráždivý kašel. Gastroskopie pomůže odhalit příčinu, kdy se ne neobvykle jedná o tzv. Hiátovou hernii, kterou umí dnešní medicína léčit.

4) Co vše může znamenat krev ve stolici a je vždy nutné vyhledat odborníka?

Vyhledat odborníka je nutné vždy. Začít by se mělo u praktického lékaře, který rozhodne co dál. Většinou je krev světlá, což může znamenat trhlinu v konečníku nebo hemoroidy, ale když je stolice černé barvy, silně páchnoucí, znamená to krev z vyšších etáží trávicího traktu a zde doporučuji okamžitě navštívit chirurgické oddělení v nemocnici.

5) Co můžeme obecně udělat pro zdravý zažívací trakt? Například co doporučujete v rámci prevence? A lze říct, jestli se moderní způsob života podepsal na zdraví lidí z hlediska zažívání a správného fungování trávení?

Z mého pohledu je základem prevence pravidelná a kvalitní strava. Všichni víme, že se má jíst 3x denně a přiměřené porce, bohužel ne všichni se takto stravují. Oběd by měl být teplý a ideálně ve stejnou denní dobu. Velmi špatně vnímám přejídání, a ještě v nepravidelnou denní dobu. Pokud patří k modernímu stylu života to, že se vše dělá v rychlosti a ve stresu, tak jednoznačně tento styl se může negativně podepsat na našem zdraví. Jsou i pacienti, kteří mají sklony k potížím zažívacího traktu ve formě dědičné zátěže, tedy ti by měli být na sebe obzvlášť opatrní. Přibylo mladých lidí, kteří mají zažívací obtíže, což připisujeme zrychlenému způsobu života.

6) Jaké na EUC klinice využíváte přístroje? Máte například nějakou moderní novinku? Můžete popsat její princip, případně můžete zkusit porovnat tento obor z hlediska vývoje v uplynulém desetiletí?

Na endoskopická vyšetření používáme poslední modelovou řadu přístrojů od firmy Olympus. Neznám kvalitnější a šetrnější přístroje. Na hemoroidy používáme tzv. měkký laser, kdy pacient s typem hemoroidů I a II může u nás být ošetřen v principech medicíny 21. století.

www.eucklinika.cz

https://www.facebook.com/PoliklinikaDenisovoNabrezi/