Kdy bude evidence tržeb spuštěna?

Elektronická evidence tržeb (EET) je systém rychlé komunikace mezi podnikatelem a Finanční správou. Koho se týká a jak je to se spuštěním? Zákon o evidenci tržeb byl schválen sněmovnou 10. 2. 2016 . Počítá se s následným harmonogramem postupného uvádění do praxe, i když úplně přesné termíny nejsou ještě známy. Jde především o to, kdy bude zákon zaveden do Sbírky zákonů. Poté budou termíny ještě dále upřesněny. Takže:

S největší pravděpodobností se bude EET týkat od listopadu 2016 segmentu ubytování, stravování a pohostinství. O tři měsíce později, tedy během února 2017, se připojí maloobchody a velkoobchody. Pravděpodobně od února 2018 se zapojí ostatní podnikatelé. Výjimkou by měly být firmy provozující vybraná řemesla a výrobní společnosti, které se zapojí v poslední fázi, tedy v květnu 2018.

Jak bude elektronická evidence fungovat?

1. Pokud se vás EET týká a nevíte jak dál, postup je jednoduchý. Zaregistrujete se na Finanční správě a poté od ní obdržíte identifikační certifikát, který funguje jako jedinečný identifikátor vašich plateb.

2. Každá realizovaná platba bude díky internetovému přenosu dat zaevidována v centrálním datovém úložišti Finanční správy. Každá platba bude mít jedinečný autorizační kód. Ten bude viditelně vytištěn a umístěn na účtence, která patří zákazníkovi.

3. Aby to celé fungovalo, je nutné opatřit si pokladní systém nebo platební terminál, který propojení se státní správou umožňuje. V případě, kdy by došlo k momentální nedostupnosti serveru státní správy, pokladna či terminál se bude pokoušet odeslat informace opakovaně tak dlouho, dokud nedojde k úspěšnému spojení. Společnost SONET poskytuje řešení pro všechny typy provozoven, od velkých gastro podniků přes majitele menších obchodů až po živnostníky na tržnici.

Co potřebujete ke zprovoznění EET?

Především budete potřebovat zajistit datové propojení prostřednictvím internetu (klidně i přes mobilní telefon), které vás s Finanční správou spojí. Dále přístroj – vhodný platební terminál, pokladní systém nebo kombinace obojího, včetně softwaru. Toto zařízení musí umět kromě zaevidování platby, komunikace s úřadem a příjmu kódu také tisk účtenky pro zákazníka. Varianty pro zavedení EET jsou následující: http://sonet.cz/reseni-pro-eet/p1060. Neváhejte se obrátit na odborníky. Pokud máte velký hotel či restauraci, budete pravděpodobně potřebovat jiné řešení, než prodejce párků v rohlíku.

Řešení pro hotely a restaurace

Kvalita provozu v těchto typech podniků se hodnotí především rychlostí a kvalitou servisu. Klienti neradi čekají na oběd či odbavení na recepci. Proto doporučujeme řešení, které vychází vstříc náročným klientům a zároveň je více než přijatelné pro rozpočet podniku. Optimální je skloubení platebního terminálu a pokladního systému. Skládá se z obchodní nebo restaurační pokladny (včetně dotykového monitoru ASUS a tiskárny účtenek Epson) a platebního terminálu Ingenico.

Pro případ, že již pokladní systém vlastníte a nechce se Vám zavádět nic nového, vyberte si partnera, který vybaví váš současný pokladní systém softwarem, splňujícím požadavky EET.

Doporučujeme: Platební terminál s integrovaným pokladním systémem

ECR platební terminál Ingenico iWE 280 je velmi komplexní a umí vše, co k EET potřebujete: Obsahuje modulární pokladní systém, nástroj pro akceptaci hotovostních i bezhotovostních plateb, tiskárnu účtenek, čtečku čárových a QR kódů, samostatný displej pro zákazníka i pro obsluhu. Výhodou je také vysoká živostnost baterie – na jedno nabití vydrží až sedm dní nepřetržitého provozu. Zařízení může být dodáno jak ve stacionární, tak i mobilní variantě. Umožňuje také volitelné druhy internetového připojení a duální SIM kartu.

Máte menší kamennou prodejnu nebo stánkový prodej?

Pravděpodobně v tomto případě nepotřebujete pokladní systém, takže ideálním řešením pro vás je samostatný platební terminál s rozšířenou pamětí. Existuje v mobilním i stacionárním provedení a díky možnosti výběru verze můžete tento terminál využít jak pro obsluhu zákazníka v kamenné prodejně, tak i v terénu, například při stánkovém prodeji, provozování taxislužby či kdekoliv jinde. Oba platební terminály mají příjemně nízkou hmotnost a menší rozměry. Jde o to, aby vás terminál nezdržoval od vaší skutečné práce.

Vyberte si pro komunikaci se státní správou nejvhodnější řešení.

SONET, společnost s.r.o.