DVB-T2 – televize budoucnosti: stále bezplatný příjem a s lepším zážitkem
Televizní vysílání prochází další malou revolucí. Současné pozemní digitální vysílání přechází na nový standard DVB-T2. Vysílání v DVB-T2 si můžete naladit už nyní – je již dostupné pro diváky v celé ČR. Vypínání signálu současného pozemního vysílání bude zahájeno na podzim 2019. I potom však bude pozemní vysílání bezplatné, diváci se navíc mohou těšit na vyšší kvalitu obrazu HD. V obchodech jsou již běžně k dostání televizní přijímače, které jsou pro DVB-T2 certifikované.
Přechod na modernější způsob vysílání není výmyslem televizních stanic, ani provozovatelů vysílací infrastruktury. Změna vychází z celosvětového rozhodnutí o uvolnění frekvenčního pásma 700 MHz (na kterém dosud vysílají pozemní televizní vysílače) pro potřeby mobilních operátorů a rychlého internetu. Aby diváci nepřišli o bezplatný příjem vysílání, bylo nutné pro něj najít jiný prostor a přejít na jinou technologii vysílání. Pro diváky to na jedné straně znamená nutnost pořídit si nové přijímače a naladit nové vysílání. Na druhé straně ale nový standard přináší řadu výhod a vylepšení, a to to zejména v podobě kvalitnějšího televizního zážitku.
Diváci už nyní mohou naladit některé televizní programy v HD kvalitě a do budoucna jich bude přibývat – nový vysílací standard umožňuje, aby ve vyšší kvalitě vysílalo více stanic než doposud. Nové televize v sobě mají více funkcí, například je lze připojit k internetu a přijímat a sledovat další obsah v rámci nelineárního vysílání, nebo HbbTV.
Jakou televizi pořídit?
V kamenných i internetových obchodech je dnes k dostání již více než 1 600 modelů přijímačů (televizí a set top boxů), které prošly certifikací Českých Radiokomunikací a splňují všechny podmínky pro úspěšný příjem nového televizního vysílání. Všechny certifikované přijímače jsou označené zlatou samolepkou „DVB-T2 ověřeno“. Menší televizor opatřený integrovaným DVB-T2 tunerem koupíte už za 3500 Kč. Všechny tyto televize už mají internetové připojení a základní funkce, které se v dnešní době používají a nabízejí divákům další možnosti, kromě samotného televizního vysílání, obdobně jako je to například v IPTV. Pokud se nechcete loučit se svou starší televizí, která DVB-T2 „neumí“, stačí si pořídit a připojit k ní nový set top box, který vám umožní sledovat vysílání v nejvyšší kvalitě.
Jak naladit DVB-T2?
DVB-T2 si v novém přijímači naladíte jednoduše. V případě ručního ladění (manual tuning) nastavíte číslo přijímaného kanálu a potvrdíte tuto volbu tlačítkem OK nebo Enter. Síť DVB-T2 by se vám měla během několika vteřin objevit v seznamu programů. V případě, že váš přijímač navolený kanál číslo nenalezne, máte možnost naladit prostřednictvím automatického ladění (automatic tuning). V případě, že bydlíte v bytovém domě a televizi přijímáte přes společnou televizní anténu je potřeba prostřednictvím společenství vlastníků kontaktovat servisní společnost provádějící údržbu a provoz společných televizních antén (STA), která provede její celkem jednoduchou úpravu.
Všechny informace o změnách ve vysílání najdete www.dvbt2overeno.cz.
Chcete i nadále přijímat televizní vysílání bezplatně a v nejlepší kvalitě? Můžete si s námi zasoutěžit o certifikovaný set top box Evolveo Omega T2. Stačí, abyste nám včas poslali správnou odpověď na otázku:
Jaký kodek nesmí postrádat certifikovaný přijímač pro DVB-T2?
Možnosti jsou následující:
a) MPEG4
b) H.265
c) H.264
Správnou odpověď naleznete na www.dvbt2overeno.cz.
Odpovědi zasílejte od 18. května do 24. května 2018 na emailovou adresu soutez@denik.cz. Vyhrává prvních sto správných odpovědí.