Zapeklité hlavolamy, poťouchlé postavičky, papírové modely nebo překrásné grafiky a kresby. Ač se to nezdá, na tohle vše láká nová výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku. Jmenuje se Kouzelný svět počítačových her a věnuje se vizuální stránce současných českých videoher. I ty mají uměleckou hodnotu. Výstava osloví malé i větší děti, ale i hravé dospěláky. Není v ní žádné násilí, naopak. Řádí v ní třeba malý rozpustilý Chuchel. Předvede se i v sobotu 9. prosince, výstavu doprovodí tradiční adventní akce, tentokrát s názvem Hravé Vánoce na Špilberku.

Na výstavě je k vidění tvorba tří českých studií: Amanita Design, Paperash a Hangonit. Počítačové hry jsou současným uměleckým fenoménem. „Sledujeme je jako svébytnou oblast výtvarného umění. Exponáty mají svou hodnotu,“ vysvětlil kurátor Robert Janás. Studio Hangonit představí noční krajinu hry Rememoried. Studio Paperash ukáže fantaskní město hry Dark Train, která vznikala ploškovou animací z ručně vystřihovaných modelů, které jsou v expozici k vidění.

Amanita Design reprezentují dvě hry. Lidé poznají hluboké lesy a tajemné planety ze hry Samorost 3 a v předpremiéře novou hru Chuchel plnou hlavolamů. „Chuchel je takový malý chlupatý trpaslík s oranžovou čepicí. V jeho povaze se spojuje otravnost malého dítěte s naivitou psa a protivností opice, takže nás bude štvát i bavit,“ popsal autor Jaromír Plachý.

Zmíněné hry si návštěvníci mohou i zahrát, pro děti jsou v expozici hravé úkoly nebo bludiště s prolézačkami. Výstavu v sobotu 9. prosince doprovodí akce Hravé Vánoce na Špilberku. Děti i rodiče čeká zábavný program, na velkém nádvoří budou divadélka, jarmark nebo vánoční strom, uvnitř hradu zase dílničky nebo fotoateliér. Na akci platí zvýhodněné vstupné.

www.spilberk.cz/vystava/kouzelny-svet-pocitacovych-her/