Proč by si měl člověk s elektromobilem pořídit wallbox?

Nejlepší příměr je asi k běžnému autu. Je to stejné, jako kdybyste nádrž svého vozu dolévali z kanystrů (bez wallboxu), nebo jste načerpali benzín na pumpě (z wallboxu). Jde tedy o rychlost dobíjení, z běžné zásuvky se nabije například Nissan Leaf zhruba za 27 hodin, wallbox tento čas zásadně krátí. 

Navíc s wallboxem můžete nabíjet elektromobil v nízkém tarifu (v režimu HDO), tím PRE zákazníkům snižuje náklady na dobíjení. Její wallbox je vyvinutý s několika typizovanými konfiguracemi, které se sestavují podle přání zákazníků za přijatelnou cenu.

V rámci nabídky wallboxu je i jeho instalace, úprava odběrného místa na dvoutarif včetně dodávky elektřiny a následný servis. Instalaci wallboxu PRE na klíč je možné objednat v e-shopu PREměření a v rámci projektu PREmobilita. Prodej wallboxů PRE je podporován nabídkou dodávky elektřiny s tarifem PREekoproud s podpisovou prémií, která zákazníkovi zaručí nabití na prvních 10 000 km zdarma. V této nabídce lze najít, jak wallboxy pro soukromé užívání, tak pro veřejné nabíjení.

Zákazník si může vybrat wallbox s uvedenými volitelnými funkcemi:

  • výše maximálního výstupního proudu od 1×16 A do 3×32 A dle velikosti jističe;
  • regulace nabíjení v závislosti na jmenovitém zatížení hlavního jističe (v případě rizika přetížení přeruší nabíjení a upřednostní běžný provoz domu);
  • nabíjení v režimu HDO - možnost zablokovat nabíjení ve vysokém tarifu, nabíjení tedy pouze v levnějším nízkém tarifu;
  • vybavení standardní zásuvkou nebo pevným kabelem k připojení do zásuvky elektromobilu;
  • komunikace wallboxu s ostatními systémy budovy (FVE, nastavené čtvrthodinové maximum apod.);
  • vzdálený monitoring provozu, tzn. spotřeby, technického stavu apod.;
  • u veřejných wallboxů jednoznačnou identifikaci uživatele na základě čtecí karty, kterou obdrží při registraci. Karta odblokuje wallbox pro nabíjení a odběr uživatele zaznamená na jeho účet.

Wallboxy nejen pro domácnosti, ale i velké firmy

PRE nedávno realizovala i rozsáhlý projekt ve spolupráci se společností MONETA Money Bank, jeho cílem je instalovat během tří let v parkovacích prostorách MONETA Money Bank přibližně 160 wallboxů. První etapa je již hotova a více než 40 wallboxů slouží svému účelu – tedy dobíjení více než 40 elektrovozů MONETA Money Bank, která vlastní největší flotilu firemních elektroaut u nás. Další wallboxy budou následovat během dvou let, protože v této bankovní instituci se dobrovolně zavázali snížit do roku 2020 uhlíkovou stopu o 35 %.

Potvrzuje se, že elektřina se stále častěji stane hnací silou autoprovozu především ve velkých městech a s ohlášeným nástupem nových modelů elektroaut je PRE významným hráčem v oblasti infrastruktury pro elektromobilitu nejen v Praze.