Nanovlákna mají ve farmacii a medicíně velkou budoucnost. Díky nim bude možné vytvořit účinnější produkty na hojení ran, materiály s postupným uvolňováním léčiv v těle pacienta například pro oftalmologii nebo gynekologii, nebo později i umělé tkáně, které budou moci chirurgové používat při transplantacích. Zatímco některé potenciální aplikace zatím zůstávají hudbou budoucnosti, východočeské Contipro se už dnes může opřít o nejmodernější nanovlákennou výrobu a první produkty. „Zrovna dnes jsme vedli s kolegy tříhodinovou debatu o tom, že zprovoznit tuto linku byla jedna z největších profesních výzev v naší kariéře, ale že je potřeba toho ještě hodně doladit. Už nyní ale můžeme slavit, protože první výrobky z této linky již sjíždějí,“ řekla naší redakci s úlevou vedoucí výzkumu pro aplikace nanovláken dr. Kateřina Knotková.

Prvním farmaceutickým produktem, který se připravuje pro tuto linku, bude krytí na hojení ran. Zdravotní prostředky pro tento účel využívají ideálních vlastností kyseliny hyaluronové, která hojení urychluje a umí si poradit i s velmi komplikovanými chronickými ranami. Jedno takové krytí už Contipro ve svém portfoliu má. Jmenuje se Sorelex a vrstva kyseliny hyaluronové je na něj nanesena lyofilizací, čili sušením mrazem. Další produkt, který bude Sorelex vhodně doplňovat, už bude právě z nanovláken.

 

KAPACITA  A DOSTUPNOST

Jedním nanovlákenným produktem na trhu se Contipro může pochlubit už nyní. Je jím meziprodukt pro kosmetiku, který nese interní označení NanoDeliveryHA, a Contipro ho dodává různým kosmetickým firmám. Ty ho pod svou značkou nabízejí zejména v podobě prémiových pleťových masek. O tomto revolučním materiálu z nanovláken kyseliny hyaluronové jsme v Orlickém Deníku psali již v loňském roce. Nyní může Contipro novou linkou zajistit rostoucí odbyt a snadněji se připravit na spuštění výroby nanovláken pro farmacii.

Protože je Contipro především farmaceutická firma, má nová linka na nanovlákna už nyní parametry farmaceutické výroby, která je velmi náročná zejména na čistotu. Zdravotnické prostředky se vyrábějí v přísném režimu a ve speciálních prostorách, kde pracovníci chodí v overalech a dodržují nejpřísnější hygienická nařízení.

Operátoři výroby zde nepřicházejí do styku s žádnými nebezpečnými látkami a vysoká automatizace vede k tomu, že lidé nemusí manipulovat s těžkými balíky. Spíše než na manuální výkony, je pro tuto práci potřeba pečlivost a pozornost. Každý se musí naučit správné ovládání přístrojů a sledování výrobního procesu na monitoru počítače. Noví pracovníci, které bude Contipro letos do výroby nabírat, se zaučí během jednoho měsíce.

„Do jednoho prostoru jsme museli umístit nejen výrobu samotných nanovláken, ale i jejich následné zpracování. Nanovlákna jsou velmi jemný materiál a problematicky se s nimi manipuluje. Ve chvíli, kdy potřebujete snížit vliv lidského faktoru a výrobu zároveň zrychlit, musíte přistoupit k vyšší automatizaci. Náš tým konstruktérů proto musel sestrojit dostatečně přesné roboty, které nanovlákna nepoškodí,“ vysvětluje doktorka Knotková. Tím, že křehký materiál nemusí brát lidé do rukou, se zvyšuje nejen spolehlivost výrobního procesu, ale také kvalita a nezávadnost produktu.

Součástí linky je také řezací plotr, který umí produkt vytvarovat podle přání firemních zákazníků. Na konci linky je pak zařazena automatická balička, která produkt připraví pro distribuci. Ještě předtím však projde každý výrobek přísnou kontrolou. O ní se stará další speciálně sestrojené automatizované zařízení. Díky jeho strojové přesnosti může Contipro garantovat maximální kvalitu svých produktů a splnit u každého kusu slibované parametry.

 

CONTIPRO MÁ NA ČEM STAVĚT

„Kloubouk dolů před celým týmem, který se stavbě linky věnoval, protože vznikla v extrémně rychlém čase během posledních pěti měsíců. Ještě v lednu byla hala prázdná,“ prozradila doktorka Knotková. Překvapivou rychlost realizace nové linky osvětluje tím, že Contipro má svůj vlastní tým konstruktérů a vývojářů technických zařízení. Mezi jeho úspěchy patří například laboratorní přístroj na nanovlákna 4SPIN, který Contipro úspěšně prodává i jiným firmám a akademickým pracovištím po celém světě. Tento přístroj stojí na desítky let známém principu zvlákňování polymerů pomocí vysokého napětí. Technologie 4SPIN však do této oblasti přinesla nebývalou variabilitu, která umožňuje produkci i velmi specifických materiálů s nejširší škálou vlastností. Dlouholeté zkušenosti s vývojem vlastních technologií pak Contipro využilo právě při stavbě nové linky a udělalo si tak v rámci farmaceutických firem solidní náskok před konkurencí.

Kromě nové linky na nanovlákna nyní Contipro dokončuje rozšíření výrobních kapacit pro stále oblíbenější kloubní výživu Geloren i pro kosmetickou verzi kyseliny hyaluronové. Contipro letos také dokončilo linku na výrobu výše zmíněného Sorelexu na hojení komplikovaných ran.

Tyto aktivity jsou jednoznačným důkazem, že se firmě stále více daří. Roste zájem jak o kyselinu hyaluronovou, tak o inovativní suroviny a produkty z jejího vlastního výzkumu. Přitom pro Contipro i nadále zůstává pravidlem, že všechny činnosti koncentruje ve svém areálu v Dolní Dobrouči a nestěhuje se s žádnou výrobou či výzkumem do zahraničí. I z toho důvodu patří jistě mezi nejzajímavější zaměstnavatele v našem regionu.

Klára Nemanská

https://www.contipro.cz/kariera-ve-farmacii