Je konec března, sluníčko už se začíná pomalu hlásit o slovo a my se spolu s Deníkem vydáváme do Dolní Dobrouče. Naše kroky směřují do společnosti Contipro, která vyrábí kyselinu hyaluronovou, svůj nejdůležitější produkt, už od roku 1991, kdy spustilo první výrobní linku v Ústí nad Orlicí. O čtyři roky později se výroba přemístila na místo, kde nyní stojíme, do nově budovaného areálu v Dolní Dobrouči, kde Contipro obsadilo volné prostory po zrušené mlékárně. „Ředitel naší společnosti, Vladimír Velebný, je původním povoláním vědec a pracoval například na lékařské fakultě v Hradci Králové. Od začátku měl v hlavě myšlenku, že vybuduje farmaceutickou firmu, která bude postavena na výrobě kyseliny hyaluronové. Společnost Contipro založil s partnery pár měsíců po revoluci, v roce 1990, v Ústí nad Orlicí a následně se provoz přesunul do areálu bývalé mlékárny v Dolní Dobrouči. Začínali s výživou pro sportovce, protože o ni byl v té době velký zájem, vydělali peníze a postavili první linku na kyselinu hyaluronovou,“ popisuje vedoucí marketingu Ondřej Jireš. A dostat se přes první roky nebylo rozhodně jednoduché. Společnost si postupem času vybudovala jméno u velkých světových kosmetických značek, což jí dovolilo přejít do oblasti farmacie, která je daleko náročnější. Dnes v areálu v Dolní Dobrouči funguje kosmetická a farmaceutická linka vedle sebe a rozšiřovat se plánují i dál.

 

KYSELINA HYALURONOVÁ

Jak se dozvídáme již na začátku, podstatu společnosti tvoří multifunkční látka kyselina hyaluronová. Je to stavební kámen tkání, na kterém jsou nabaleny buňky a kolagenová vlákna – působí v těle jako organizační element. „Je to lešení, pomocí kterého chceme stavět cokoliv, co vás napadne, co by mohlo zlepšit péči o zdraví,“ shrnuje Ondřej Jireš. K samotné kyselině hyaluronové se společnost dostává biotechnologickou cestou. Výrobní postup se rozděluje na dvě základní etapy. První etapou je fermentace, tedy samotné množení bakterií, a druhou pak zpracování produktu do konečné podoby. Ani nám tento popis nebyl úplně jasný, proto jsme si výrobu spolu se supervizory prošli. Pro výrobu kyseliny hyaluronové se používá bakterie streptococcus zooepidemicus, tedy streptokok, která se obaluje silnou vrstvou kyseliny hyaluronové, Aby tato bakterie vůbec mohla vzniknou, připraví se živný roztok složený z různých látek, které bakterii chutnají – jako cukry, bílkoviny, soli a minerální látky, díky kterým se pro ni vytvoří ideální prostředí. Složení živného roztoku se postupem doby upravuje, aby se bakteriím ještě lépe dařilo. Připravený roztok následně projde ultrafiltrací, aby v něm zůstalo jen to, co je potřeba. Živný roztok připravený pro fermentaci následně operátor výroby přečerpá do velkého nerezového fermentoru, který umožňuje nastavit a průběžně upravovat další důležité parametry, jako je teplota, provzdušnění nebo pH. V té chvíli přijde na řadu sterilizace, která zničí všechny nechtěné zárodky a jiné bakterie, aby měli jistotu, že se bude množit právě ta, co potřebují. Poté pracovník výroby naočkuje živnou půdu bakterií a tím zahájí kultivační proces. Bakterie se množí exponenciální křivkou, takže na počátku je kolonie málo početná, ale roste stále rychleji, až se potenciální kapacita naplní. Kultivační proces trvá pouhý jeden den a na jeho konci se přestanou udržovat ideální podmínky pro růst a kultivace se zastaví. Ve fermentoru zůstane roztok obsahující velké množství bakterií, ten se přepustí do zásobních nádrží a fermentor se začne připravovat pro opětovné použití. Tímto způsobem Contipro vyprodukuje ročně přes dvě desítky tun kyseliny. V druhé fázi je nutné zbavit se všeho, co není potřebné, tedy zbylého živného roztoku, látek vyprodukovaných bakteriemi i samotných těl bakterií. Nejprve proto roztok putuje na náplavovou filtraci, kde se za pomoci práškového perlitu odfiltruje hlavní část odpadních látek. Následují ještě dvě až tři další pojistné filtrace, díky kterým vzniká pročištěný matečný roztok, z něhož se získává kyselina hyaluronová. V závěru produkt směřuje na sušárnu, kde se kyselina hyaluronová připravuje do konečné podoby suchého prášku.

Contipro vyrábí kyselinu hyaluronovou v různých kvalitativních úrovních.
Jak jsme se přesvědčili na vlastní oči, nejpřísnější požadavky jsou kladeny na surovinu pro farmacii, kde se uplatňuje především v produktech aplikovaných injekčně, případně ve zdravotních prostředcích přikládaných na otevřené rány nebo používaných na oční a nosní sliznice. Pro tyto účely musí být surovina perfektně čistá a musí dosahovat přesně určených parametrů. Na kosmetické suroviny nejsou kladeny tak striktní nároky, protože v kosmetice se kyselina hyaluronová aplikuje na kůži.

Farmaceutická a kosmetická výroba se tak liší pracovním prostředím i parametry výrobní linky. Zatímco ve farmaceutickém prostředí se jedná o převážně zautomatizovaný provoz v čistém prostředí s perfektně udržovanou hygienou, kam jsme se pokaždé převlékali do nových overalů, na kosmetickém prostředí je dokonale čistým pracovištěm pouze sušárna, kde operátoři přicházejí do přímého styku s produktem.

Na jednotlivých pracovištích vládnou převážně stroje, zaměstnanci ve většině případů pouze dozorují. Práce je relativně klidná a nehrozí při ní žádná rizika. „Naši pracovníci se nemáchají v žádných žíravinách, označení kyseliny hyaluronové kyselinou je nešťastné, jedná se ale o bezpečný organický produkt,“ říká Ondřej Jireš. V tom je hlavní rozdíl od ostatních farmaceutických firem. „Lidé se k nám moc nehlásí, ale ti, co najdou odvahu a začnou u nás pracovat a zjistí, jak to u nás vypadá, tak ve většině případů už zůstanou,“ dodává Ondřej Jireš. Supervizoři musí mít alespoň střední školu v přírodovědném oboru. Je zde zároveň možný pracovní růst či střídání jednotlivých pozic. V rámci kosmetiky společnost loni uvedla na trh revoluční přípravek na pleť proti vráskám a na hydrataci. „Protože se jedná o jeho přirozenou součást, nemůže tělo na kyselinu hyaluronovu nikdy reagovat negativně. V naší kůži už je. V okamžiku, kdy ji tam začneme dodávat ještě uměle, třeba díky krémům a pleťovým maskám, zlepšujeme kvalitu pleti a odstraňujeme projevy stárnutí. Je ale důležité si uvědomit, že v krému za 100 korun bude účinných látek jen stopové množství a vliv na pleť nebude takový, jako když si koupíte jiný za 1000 korun. Firmy, jimž prodáváme naše látky, které jsou aktivní proti projevům stárnutí pleti, je zamíchají do svých krémů a ve výsledku jich tam může být klidně jen jedno promile. Čím více by jich tam bylo, tím by přípravek fungoval lépe. Proto jsme vyvinuli nové přípravky z nanovláken, které jsou z 90 % tvořené aktivními látkami a nemusejí se míchat do krémů a tím snižovat jejich účinnost. Přitom tyto produkty z nanovláken v podobě masek nebo instantního séra si mohou ženy aplikovat i doma. Tyto koncové produkty ovšem nenabízíme pod naší značkou. Setkáte se s nimi u našich odběratelů,“ popisuje Ondřej Jireš. Kromě toho se vyvíjí i další přírodní suroviny pro kosmetiku – na hydrataci, na vrásky, na zlepšení textury.

 

SPOLEČNOST CONTIPRO

S Deníkem jsme si kromě provozu prohlédli i samotný areál bývalé mlékárny v Dolní Dobrouči, který je pro společnost příhodný i díky tomu, že s mlékárnou nebo třeba s pivovarem může výroba najít celou řadu podobných prvků. Contipro totiž už od počátku vyrábí surovinu pro farmaceutický a kosmetický průmysl moderní biotechnologickou cestou. V místech, kde se nacházíme, ještě před pár lety nebylo téměř nic kromě hlavní budovy a pár rodinných domků. Společnost se ale potřebovala vyvíjet. „Pan ředitel chtěl ještě více rozjet výzkum, postavili jsme tak administrativní budovu, kde jsou kanceláře a laboratoře. Místo posledního domku nyní přistavujeme další, menší kancelářskou budovu. Rozvíjíme se ale také do údolí Tiché Orlice. Jedná se o chráněné prostředí a na to je potřeba myslet. Naše provozy jsou čisté a bezpečné, bakterie, díky kterým vyrábíme, jsou zbavené veškerých patogenů a jsou neškodné. I kdyby se stalo, že by se dostaly do řeky, maximálně bychom nakrmili přítomné mikroorganismy,“ dodává se smíchem náš průvodce a pokračuje: „Máme mimo jiné také vlastní čističku odpadních vod, která je větší než čistička Ústí nad Orlicí. Je to hlavně z toho důvodu, že té vody spotřebujeme opravdu hodně. Všechny objekty ale na druhou stranu vytápíme odpadním teplem. Máme také vlastní solární panely. Snažíme se to vyvážit, abychom přírodě neškodili.“ V celém prostoru společnosti je téměř 4000 m2 laboratoří rozmístěných po všech budovách. Zde dochází k samotnému výzkumu. „Pro soukromou firmu není úplně běžné, že se věnujeme základnímu výzkumu, je to doména akademických pracovišť a univerzit, právě tam se zkoumají základní věci, jak příroda funguje. Většina soukromých pracovišť následně využívá jejich znalostí, kupuje patenty a soukromá firma už jen vyvíjí finální produkt. My nezapomínáme ani na krok před tím a je to poměrně rarita. Spolupracujeme s univerzitami – s Pardubicemi, Prahou, Brnem a v rámci evropských projektů podporovaných EU pracujeme i s nejslavnějšími univerzitami v Anglii,  ve Francii a v dalších zemích Evropy. Spoustu lidí tahle naše činnost často překvapuje a mnoho studentů nám sem jezdí na stáže,“ sděluje Ondřej Jireš. V současné době s evropskými pracovišti mimo jiné pracují na implantátech periferních nervů pomocí kyseliny hyaluronové, vyvíjí záplaty na srdce a věnují se regenerativní medicíně a tkáňovému inženýrství, které by v budoucnu mohlo přinést umělé orgány. Kyselina hyaluronová má totiž potenciál stát se stavebním kamenem orgánů, které by byly vypěstované na míru v laboratoři pro daného člověka. Nedocházelo by tak k transplantaci mezi lidmi, ale dělala by se kopie konkrétního orgánu, což by bylo výhodnější po všech stránkách. Aplikací je ale nepřeberné množství a výzkum společnosti je v této oblasti opravdu komplexní. „V současné době už můžeme částečně regenerovat tkáně, ale rozsáhlejší regenerace, například celých orgánů, je otázkou ještě mnoha desítek let výzkumu,“ věří Ondřej Jireš. Výzkumníků v laboratořích jsou desítky. Kromě stálých zaměstnanců je každý rok doplňují i studenti ze středních a vysokých škol, kteří se zaučují, účastní se samotného výzkumu a se svými pracemi vyhrávají světové soutěže v biologii a v chemii. „V laboratoři funguje řada procesů, vymyslí v nich prakticky cokoliv, problém přichází v okamžiku, kdy to přechází do výroby. Proto jsme vytvořili speciální oddělení, kterému se říká poloprovoz, je to mezičlánek mezi výzkumem a výrobou, kde se zabývají tím, jak daný proces zvětšit, jak ho dostat z mililitrů do hektolitrů – a to někdy bývá i neřešitelné,“ přibližuje Ondřej Jireš.

Vybaveností laboratoří s řadou strojů, jejichž hodnota je desítky milionů, patří společnost Contipro mezi evropskou špičku. Pro běžného člověka v jednotlivých laboratořích není nic moc k vidění – vše se odehrává v drobných kapičkách vody, zkoumají se zde vlastnosti jednotlivých látek, reakce s buňkami, hledají se další postupy, testuje se, jaké následky mají vyvinuté látky a podobně. K testům jsou využity vepřové kůže nebo vzorky z plastických operací, takže i lidská tkáň. V okamžiku, kdy látky projdou testy, zkouší se přípravky na místních dobrovolnicích. „Máme v databázi stovky žen všech kategorií z okolí. Ty k nám pravidelně chodí a maže se jim půlka obličeje, aby se dal změřit rozdíl mezi normální pletí a po aplikaci našich látek proti stárnutí pleti. Testy na mužích jsou výjimečné, mužská kosmetika je zatím trend posledních let a uvidíme, kam bude směřovat,“ popisuje Ondřej Jireš.