Povinnou výbavu mnoho řidičů podceňuje. Pneumatiky přezují, hladinu oleje zkontrolují, ale zda nemají prošlou autolékárničku nebo jestli jim nechybí výstražný trojúhelník, už neřeší. Přitom by za chybějící či nesprávnou položku povinné výbavy mohli dostat pokutu až dva tisíce korun. Neměli byste ji však řešit jen kvůli zákonům. Vždyť povinná výbava má především ochránit řidiče a pomoci mu v nouzových situacích.

Co musíte v autě mít?

Žádné změny se v roce 2018 nekonají. V automobilu musíte vozit náhradní žárovky, pojistky, rezervní kolo či sadu nářadí na opravu pneumatiky, klíč na matice kol, ruční zvedák. Nesmí chybět autolékárnička ani reflexní vesta. Nicméně ani pokud vše z výše uvedeného vlastníte, nemusí být ještě všechno v pořádku.

Nejdůležitější je kontrola lékárničky

Trojúhelník, klíč na matice kol ani ruční zvedák datum spotřeby nemají, ovšem autolékárnička ano. Z toho důvodu je potřeba ji pravidelně kontrolovat. Velmi často se stává, že řidiči v autě lékárničku mají, a považují tedy zákonnou povinnost za splněnou, při kontrole se ale nestačí divit. Policejní hlídky přitom záruční datum kontrolují snad vždy, když se zaměřují na povinnou výbavu. Proto i vy obsah pravidelně kontrolujte a položky s prošlým datem spotřeby nahrazujte.

V zahraničí platí jiná pravidla

Na jaře je zároveň potřeba myslet na letní dovolenou. Pokud pojedete vlastním autem, nezapomeňte, že v jiných zemích mohou platit jiná pravidla. Například v Chorvatsku musíte mít v autě reflexní vesty pro všechny pasažéry.

Chybí vám reflexní vesty, máte prošlou autolékárničku nebo potřebuje dokoupit jiné autopříslušenství? Nedělejte si starosti, zamiřte na Auto77.cz a nakupte vše pěkně pohromadě. Pak už si na vás policejní hlídky nepřijdou.