1.Michale, na úvod bych tě chtěla požádala o krátké představení tvých úspěchů spojených se saunami….

Kdy si začal se saunovými ceremoniály, jak si se k tomu dostal?
Saunový ceremoniál jsem poprvé viděl v Německém Tropical Islandu v roce 2013. Ihned jsem si je zamiloval a začal jsem zjišťovat, více informací. Brzy jsem zjistil, že se ceremoniály dělají i v ČR a že se v nich dá i soutěžit. V roce 2014 jsem se jako divák zúčastnil SaunaFestu - mistrovství ČR v saunových ceremoniálech. Atmosféra a vše kolem soutěže bylo naprosto famózní a já věděl, že na další SaunaFest budu chtít jet znovu, tentokrát jako soutěžící.

Svůj první ceremoniál jsem dělal v prosinci 2014, tři měsíce před svojí první soutěží. Ihned se z toho stal můj vášnivý koníček, který se postupem času přehoupl do životního stylu. Na saunových ceremoniálech mě nejvíce baví práce s lidmi, aromaterapie a všestrannost kterou ceremoniály nabízí.

Od kdy jsi v Sauna Spotu a proč sis ho vybral?
On si spíš vybral mě. Ne, bylo to vzájemné. Sauna Spot jsem navštívil několikrát jako zákazník a jako sauna mě velice zaujal. Nejen tím, že byl nový, neokoukaný a trošku jiný než běžné sauny zde v Praze, ale celkově z něho šla příjemná atmosféra. Krásné dřevěné prostředí v člověku probudí pocit, že je někde mimo hlučné centrum a celou atmosféru dotvářel velice vstřícný personál. Bylo fajn jít se sem vysaunovat a čím dál tím víc mě lákala myšlenka udělat si tu ceremoniál. Proto když mě oslovil jeden ze společníků Sauna Spotu a nabídl mi možnost dělat zde saunové ceremoniály, nemusel jsem ani moc dlouho rozmýšlet. První ceremoniál jsem zde dělal v květnu, dokonce si pamatuji i přesné datum 13.5.2016.

Michale, patříš mezi saunéry, kteří měli možnost účastnit se řady soutěží, účastníš se různých saunových eventů se kterými projíždíš svět. Jaký je rozdíl  chystat se na klasický ceremoniál nebo ten soutěžní? Jak vlastně vzniká takový saunový ceremoniál?

  • Se soutěžením jsem začal ještě mimo Sauna Spot.  Asi první co jsem si vyzkoušel, byl Sauna fest 2014 a Herbal Cup 2014. Sice jsem se neumístil na bedně, získal jsem vždy 4. místo, ale měl jsem možnost poznat, jak to chodí. V tuto chvíli je pro mě asi největší úspěch 3. místo na Waer Waters díky čemuž jsem se kvalifikoval na Mistroství světa v saunových ceremoniálech.
  • Co se týká přípravy tak je to různé. Někdy stačí chvilka a ceremoniál je na světě a někdy se nemůžete hnout z místa.
  • Asi nejlepší je začít tím, že si vytvoříte koncept toho co chcete vlastně dělat. Někdy máte první téma, jindy zas víte, jaké chcete použít esence, nebo na jakou hudbu by to mělo být. A pak je to nejhorší - vše spojit v jeden celek.
  • Pro mě je asi nejtěžší část vytvoření vhodné doprovodné hudby. Mám často konkrétní představu a tu je pak těžké adekvátně naplnit. A když už se mi podaří vhodnou hudbu sehnat, začíná druhá část, vše sestříhat. Takže mě vlastně můžete vidět ještě několik hodin před ceremoniálem u notebooku, jak stříhám hudbu a pořád ne a ne být spokojený.

Michale, jsi v Sauna Spotu průkopníkem nových trendů v saunování.  Jaký je tvůj názor na rostoucí oblibu saunových ceremoniálů, „herbal rituálů“ ve srovnání s klasickým saunováním? Proč lidé mají saunové ceremoniály ve stále větší oblibě? Přeci jen - není to úplně klasický proces relaxace.
To se nedá takhle říci. Ceremoniálů je spousta druhů, což by vydalo asi na samostatný rozhovor, ale ceremoniál nemusí být za každou cenu jen divočina, divadlo a show. V současné době jsme v Sauna Spot zavedly hodně relaxační večery, na kterých se můžete setkat s takzvanými „herbal rituály“. Označení „herbal“ není sice přesné, ale v základu se jedná o ceremoniál postavený na čistě přírodních věcech, takže proč ne.

A co tedy znamenají tyto „herbal rituály“?
Jde o ceremoniály převážně relaxačního typu, kdy vonné esence , které se používají při běžných ceremoniálech, vystřídají různé maceráty, výluhy, metličky, vykuřovadla a v neposlední řadě čerstvé bylinky.

Proč myslíš že si lidé tak oblíbili saunové ceremoniály?
Svou oblibu si získaly pro svojí komplexnost. Během ceremoniálu se zvyšuje vlhkost, tím i pocitová teplota, někomu se díky tomu může v sauně lépe dýchat. Zároveň tam něco hezky voní a díky parním nárazům se můžete alespoň v myšlenkách a pocitově přesunout daleko jižněji. Vždycky když mě někdo v sauně ovane ručníkem, cítím se jako u moře, kde v horkém dnu zafouká lehký teplý vítr. Ten pocit je strašně příjemný. A další věc je určitě doprovodná hudba a show elementy. V sauně se během ceremoniálu "něco děje" díky tomu čas utíká mnohem rychleji a doporučená doba saunování uteče jako voda. Díky ceremoniálu se klienti mohou prohřát a v sauně vydržet podstatně déle než bez něho. (Já třeba v klasický finský sauně bez ceremoniálu vydržím většinou kolem 5 minut.)

Michale, jakými argumenty bys přesvědčil člověka, který má rád saunu, ale nikdy se nezúčastnil  saunového ceremoniálu či rituálu, aby ho navštívil?
- „přijďte, bude to super“ Vždy je to o jednotlivci, na každého funguje něco jiného. Někdo se nechá zlákat jen ze zvědavosti, jiného zaujme hudba, která celý ceremoniál doprovází a na někoho zafunguje krásná saunérka.

Děkuji Michale za rozhovor a těším se na Tvé další vystoupení! Děkuji a těším se na vás na všechny v sauna Spotu!