Ready-made společnost – co to je?

Založení s.r.o. nebo a.s. bývá spojeno s mnoha úředními úkony a formalitami, jejichž vyřízení vyžaduje mnoho času. Pokud vám tento chybí či se nechcete zdržovat všemi nezbytnými kroky, můžete využít služeb specializovaných firem, případně si koupit tzv. ready-made společnost.

Jde vlastně o předzaloženou společnost – a to buď společnost s ručením omezením, akciovou společnost či evropskou společnost. Tato firma je již zapsána v obchodním rejstříku, má svůj název, jednatele, identifikační číslo a plně splacený základní kapitál. Sídlo firmy je také určeno. Po převodu společnosti je tedy možné ihned začít podnikat.

Výhody

Nákup ready made s.r.o, a.s. či SE má mnoho výhod. Uveďme alespoň některé z nich:

• Vyhnete se časově náročnému procesu spojeného se zakládáním firmy

• Společnost má nulovou podnikatelskou historii, tj. nejsou na ni vázány žádné dluhy

• Neexistuje negativní obchodní minulost, se kterou by bylo jméno firmy svázáno

• Při převzetí získáte podepsanou garanci o čistotě společnosti od odvolaného jednatele

• Ready made společnost můžete využít jako dceřinou a vyvést do ní firemní majetek

• Vyhnete se velmi komplikovanému procesu založení evropské společnosti, která může být založena pouze fúzí několika akciových společností, založení holdingové společnosti či založení dceřiné společnosti jiné evropské společnosti. Tyto podmínky jsou pro mnohé podnikatele téměř nemožné, a proto je nákup ready made společnosti pro ně mnohdy jediným řešením.

Na co si dát pozor

Pokud jste se rozhodli pro nákup ready made společnosti, doporučujeme dávat si pozor především na následující:

Bezdlužnost – ujistěte se, že vám prodejce ready made společnosti prodává a garantuje 100% bezdlužnost firmy, kterou kupujete. 

Firemní historie – všechny ready made společnosti musí mít nulovou obchodní a podnikatelskou historii, která vám zaručí právní a účetní „čistotu" firmy. Kupujete-li firmu s datem vzniku v minulosti, věnujte této podmínce zvýšenou pozornost.

Cena a poplatky – ověřte si u prodejce cenu a s ní spojené podmínky. Mnohdy může zákazník během převodu zjistit, že musí uhradit další, skryté poplatky, které jsou s koupí firmy spojeny.

Ověřte si prodejce – doporučujeme důkladně si prověřit prodejce, od něhož si ready made společnost pořizujete. Kupovat byste ji měli pouze od renomovaných prodejců, kteří mají silné zastoupení na trhu a poskytují profesionální a kvalitní služby. Jedním z takových prodejců jsou Společnosti Online. Společnosti Online stály u počátků tohoto oboru v ČR a na trhu působí již od roku 2001.