Spousta hudby, davy lidí a samozřejmě spousta zábavy – o tom jsou letní festivaly. A také skutečné kvantum odpadu, který návštěvníci vyprodukují – od plastových kelímků a příborů, po nápojové plechovky nebo letáky. A cílem projektu Čistý festival je, aby se haldy těchto odpadů nepovalovaly všude kolem, ale skončily roztříděné ve speciálně upravených třídicích hnízdech. Za 11 let tak bylo už na Čistých festivalech vytříděno 369 000 kg plastů, skla a papíru. Za vzorné třídění mohou festivaloví třídiči navíc získat dárky z recyklovaných materiálů nebo žetony na pivo zdarma! 

Jenže k festivalu patří také pořádná dávka zábavy. O tu se postará například oblíbená REC.stage. Unikátní buskingová scéna s hudebním profi vybavením a zvukařem, je inspirovaná newyorskou ulicí. Letos se na ni mohou lidé těšit na čtyřech Čistých festivalech - Sweetsen fest, Rock for People, Colours of Ostrava a Sázavafest.


Na čtveřici Čistých festivalů se mohou návštěvníci těšit i na oblíbenou REC.stage – unikátní buskingovou scénu inspirovanou newyorskou ulicí.

Pro kapely, které tentokrát pojedou turné na REC.stage scénách v hlavních večerních časech, hlasovali fanoušci do konce května a za své hlasy mohli vyhrát celkem 170 vstupenek na letošní Čisté festivaly. A jak fanoušci rozhodli? Hlavními hvězdami REC.stage se v roce 2018 stane tato trojice - Monna, Teepee a Mala Ruckus. V minulosti již REC.stage „vykopla“ do světa například Miraie, Pekaře, Thoma Artwaye, Davida Stypku nebo Pokáče.

REC.stage ale nepatří jen vybraným kapelám, svých pět minut slávy si na ní můžete užít i vy. Stačí splnit jednu podmínku – zahrát na vlastnoručně vyrobený upcyklovaný nástroj, který si můžete přinést rovnou z domova nebo si jej můžete vyrobit na REC.workshopu, což je další zábavná zóna Čistého festivalu. Loni vyráběli návštěvníci ve workshop zóně vlastní hudební nástroje jako o závod, to jim ale nestačilo a pustili se do výroby módních doplňků z použitých obalů.

A na závěr ještě  novinka letošního ročníku. Ve spolupráci s Miraiem připravil projekt Čistý festival speciální kanál REC.tv, který můžete sledovat na YouTube. V novém pořadu REC.ykluj objev! budeme 9 týdnů „recyklovat“ kapely, interprety a hudební objevy, které se v letošním roce zapojily do projektu REC.stage!  Mirai dostal za úkol v každém z 9 dílů potrápit jednu z kapel tím, že si pro ně připraví nečekanou a nepříjemnou situaci, která je může potkat po cestě na koncert nebo těsně před ním… A vy můžete sledovat, zda a jak to kdo ustojí.


Čisté festivaly nejsou ale jen o třídění odpadu a hudbě, v další zábavné zóně REC.workshop si můžete vyrobit vlastní upcyklovaný hudební nástroj nebo módní doplněk z použitých obalů. 

Více informací najde na www.cistyfestival.cz nebo www.samosebou.cz.