Přesně padesát let od první zmínky o Járu Cimrmanovi připomene brněnskému publiku nová výstava Muzea města Brna „Půlstoletí s Cimrmanem" na hradě Špilberku. Představí nejen dlouhou historii souboru Divadla Járy Cimrmana, ale především jedinečnou osobnost největšího českého génia. Pro Járu Cimrmana není Špilberk neznámým místem. Pracoval zde v žaláři jako dozorce a na tehdejší dobu se snažil velmi pokrokově vězně vzdělávat a vychovávat ke slušnému chování a lepším způsobům.


Cimrman se narodil mezi lety 1853 a 1859 ve Vídni, naposledy byl s jistotou spatřen v Liptákově v roce 1914. Stal se jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků, básníků, vynálezců, ale dokonce také sportovců a cestovatelů. Přesto se za života nedočkal uznání. O jeho géniovi se svět dozvěděl až po objevení truhly s jeho pozůstalostí před padesáti lety.


Na výstavě na Špilberku návštěvníci uvidí také nové fotopanely, které ukážou padesátiletou historii legendárního divadla z odvrácené strany. U příležitosti výstavy se také představí nová kniha nazvaná úplně stejně: Půlstoletí s Cimrmanem. Ta obrazem i textem přibližuje neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru. Zdeněk Svěrák v ní bilancuje nad historií divadla formou dopisu Ladislavu Smoljakovi, každý člen souboru také připojuje svoji nejživější vzpomínku.
Výstavu na hradě Špilberku budou moci lidé navštívit až do konce roku.

Více informací na http://www.spilberk.cz/vystava/pulstoleti-s-cimrmanem/