Kdo si však chce prohlédnout místa, kde na svět přicházejí vlajkové lodě  automobilky s okřídleným šípem ve znaku, pro toho připravila Škoda Auto překvapení v podobě komentovaných prohlídek závodu Kvasiny. Tedy závodu odkud k zákazníkům putují vozy Superb, Kodiaq a Karoq.

DVĚ HODINY INFORMACÍ

V průběhu tříměsíční pilotní fáze navštívilo závod již téměř 900 zájemců. Během dvouhodinové komentované prohlídky mají účastníci možnost seznámit se s historií i současností závodu. Průvodci je provedou nejen reprezentačními prostory, ale také svařovnou a konečnou montáží. Exkurze jsou bezplatné.

„Jsme hrdí na bohatou historii výroby automobilů v Kvasinách, stejně tak jako na její současnost,“ uvedl vedoucí výroby vozů v závodě Škoda Auto Kvasiny  Jiří Černý s dodatkem, že při exkurzi dostanou návštěvníci ty nejerudovanější průvodce z řad zkušených zaměstnanců. „Výhodou je, že mají k automobilce osobní vztah a mají o ní co říci, a to nejen ze současnosti, ale především z její bohaté historie,“ dodal Jiří Černý. Průvodcovské služby tak v tuto chvíli zaštiťuje například pan Bohuslav Čtvrtečka, který pro automobilku s okřídleným šípem ve znaku pracoval celkem šestačtyřicet let. A to nejen v Kvasinách, ale i v Chile, kde se podílel na výrobě modelu Octavia Combi. A jeho výklad je opravdu poutavý a místy proložený vtipnými glosami. To když po informaci, že na každém automobilu je kolem šesti tisíc svarů upozorní návštěvníky na to, aby nevstupovali mimo vyznačené trasy, kde by je mohlo něco srazit, neboť: „Placaté lidi vrátný zpět z fabriky nepouští.“

„Dalším z průvodců je pan Vladimír Holoubek, zkušený Škodovák, který se více než padesát let věnuje sbírání, zaznamenávání a ukládání informací z historie kvasinské automobilky,“ uvedl ředitel Jiří Černý s tím, že od Vladimíra Holoubka mohou návštěvníci na požádání dostat informace například i o unikátním automobilu Škoda 110 Super Sport, který proslavil legendární hororový film Upír z Feratu.

MINULOST VS. BUDOUCNOST

Závod v Kvasinách si loni připomněl 70 let od doby, kdy z jeho linky sjel historicky první vůz značky Škoda. Již od roku 1934 byly ve východočeském výrobním závodě vyráběny automobily, o 13 let později zahájila automobilka Škoda v Kvasinách výrobu vozu Škoda Superb – již tehdy vlajkovou loď značky.

V následujících letech zde kromě jiného vznikly modely Felicia(1958 – 1964), 110 R Coupé (1970 – 80), Pick- up (1995 – 2001), první a druhá generace modelu Superb, Škoda Roomster nebo Škoda Yeti.

V současné době zažívá závod Škoda Auto v Kvasinách největší modernizaci a rozšíření ve své historii.

Od roku 2015 investovala společnost Škoda Auto přibližně jedenáct miliard korun do rozšíření kompetence závodu v Kvasinách pro výrobu vozů SUV. Kvasinský závod dává práci přes osmi a půl tisícům lidem a patří tak k nejdůležitějším zaměstnavatelům v regionu. Vyrábějí se zde modely Škoda Superb, Kodiaq a od   roku 2017 i nejnovější kompaktní SUV Škoda Karoq. Od roku 2019 bude z výrobní linky v Kvasinách sjíždět také první vůz značky Škoda s hybridním pohonem. (pi)

Jak se do Kvasin podívat?

Prohlídky jsou možné zařídit prostřednictvím Škoda Muzea. Pro zájemce jsou zdarma a vedle češtiny je možné využít také prohlídku v německém jazyce.

Kapacita prohlídky je omezená na 15 osob.

Konkrétní termín návštěvy si zájemci mohou rezervovat prostřednictvím webové stránky Škoda Muzea.