Na tiskovém brífinku na závěr hodnocení byly oznámeny první neoficiální výsledky:

  • CHAMPION a vítěz kategorie A1 (bílá vína suchá): Sauvignon pozdní sběr, 2015, MORAVÍNO s.r.o. Valtice, ČR
  • Vítěz kategorie A2 (bílá vína polosuchá): Ryzlink rýnský kabinetní víno, 2013, DAVINUS s.r.o., ČR
  • Vítěz kategorie A3 (bílá vína polosladká): Veltlínské zelené kabinetní víno, 2015, Střední vinařská škola Valtice, ČR
  • Vítěz kategorie B2 (růžová vína ostatní): Cabernet Sauvignon rosé pozdní sběr, 2015, Víno Tichý s.r.o, Rybníky, ČR
  • Vítěz kategorie C1 (červená vína suchá): Zuccardi Q serie Malbec 2012, Argentina, dovozce Adveal s.r.o.
  • Vítěz kategorie D (vína přírodně sladká): Riesling beerenauslese, 2015, Weingut Werner Anselmann, Německo
  • Vítěz kategorie F (šumivá vína): Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut, 2013, BOHEMIA SEKT s.r.o, ČR

Celkové oficiální výsledky soutěže, vč. udělení jednotlivých medailí a dalších cen (např. národní vítězové pro nejlépe hodnocená vína z jednotlivých zemí, nejlepší kolekce atd.) budou zveřejněny v oficiálním katalogu soutěže, který bude vydán ke dni veřejné prezentace soutěžních vín, které se uskuteční ve dnech 21.-22. 5. 2016 v pavilonu B brněnského výstaviště souběžně s veletrhem Minerály Brno.

Letošního ročníku soutěže se účastní celkem 591 vzorků vín od rovné stovky přihlašovatelů z 16 vinařských zemí, což je rekordní počet v historii soutěže a je to také největší počet vinařských zemí na soutěžích vín u nás.

Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky, ale zastoupení mají také vína z Rakouska, Německa, Slovenska, Argentiny, Francie, Maďarska, Chile, USA, Jihoafrické republiky, Moldávie, Řecka, Chorvatska, Ruska, Rumunska a Polska.

Vína hodnotila mezinárodní komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému ELWIS, vyvinutého Národním vinařským centrem. Kromě hodnotitelů z ČR zasednou v porotě degustátoři ze Slovenska, Maďarska a Rakouska.

O soutěži

GRAND PRIX VINEX je prestižní mezinárodní soutěž vín, jejímž cílem je na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. V roce 2016 se uskutečnil již 23. ročník.
Soutěž organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů ČR. Záštitu nad soutěží převzali ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál. Organizaci soutěže podpořil Vinařský fond a také partneři soutěže: THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o., Karlovarské minerální vody, a.s., BS Vinařské potřeby a Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Prestižní ocenění a medaile

Vína v soutěži procházejí přísným hodnocením a jen ta nejlepší získávají medaile. Udělovány jsou pouze stříbrné, zlaté a velké zlaté medaile, přičemž potřebné bodové ohodnocení pro jejich získání je oproti většině tuzemských výstav nastaveno o něco výše a odpovídá mezinárodním zvyklostem – stříbrná medaile min. 84 bodů, zlatá medaile min. 87 bodů, velká zlatá medaile min. 90 bodů. To je zárukou prestiže získaných medailí.
Hlavními oceněními soutěže jsou „Champion", dále vítězové jednotlivých kategorií, nejlépe hodnocená kolekce vín a národní vítězové pro země, které přihlásily min. 10 vín. Výrobci těchto vín získávají prestižní ceny v podobě skleněných pohárů od světoznámého umělce Bořka Šípka.

Veřejná prezentace soutěžních vín

Vína mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX budou veřejnosti prezentována ve dnech 21. - 22. 5. 2016 v pavilonu „B" brněnského výstaviště v rámci mezinárodního veletrhu MINERÁLY BRNO. K ochutnání zde budou vína, která získají min. 80 bodů. Zde také proběhne vyhlášení výsledků a předání hlavních cen soutěže. Slavnostní večer zpříjemní doprovod cimbálové muziky a celý víkend také prezentace potravinářských produktů.

Více na: www.grand-prix-vinex.cz