U příležitosti stoletého výročí vzniku česko-slovenské koruny vytvořila Česká mincovna z Jablonce nad Nisou pro Českou národní banku také unikátní minci z ryzího zlata o váze 130 kilogramů. Je největší v Evropě a způsobem výroby je zcela unikátní. Minci vyráběli frézováním/gravírováním a následně dokončili rytci ručně. Mince s nominální hodnotou sto milionů se stala symbolem oslav stoletého výročí československé koruny. Autorem předlohy je ak. soch. Vladimír Oppl. Na přípravě a výrobě se podílely tři země. Závěrečné úpravy se prováděly ručně v Jablonci. „Vystřídali se na ní ti nejzkušenější rytci,“ přiblížil výrobní ředitel Stanislav Bachtík. Pro vytvoření kontrastu matových a lesklých částí byly nezbytné citlivé úpravy, které trvaly 550 hodin. Unikát si do konce dubna můžete prohlédnout v Císařské konírně na Pražském hradě.

Mincovna na úpatí Jizerských hor

Česká mincovna je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí už 25 let a v Jablonci nad Nisou razí i oběžné mince pro Českou republiku.
Po rozpadu Československa vznikla potřeba oddělit od sebe dosud společnou měnu. V Jablonci nad Nisou byli zkušení lidé v oboru lisovaných kovových součástek, skvělí rytci, zapálení řemeslníci a schopní manažeři v Bižuterii. Ve městě je i Střední umělecko průmyslová, kde vyučují obor ražená medaile. Po cestě „na zkušenou“ do zahraničních mincoven přišli tehdejší zakladatelé České mincovny na Českou národní banku s konkrétním návrhem: „Chceme razit české peníze a umíme to.“ Důvěru dostali, tendr na ražbu oběživa vyhráli.ak. soch. Vladimír Oppl

Investice s puncem umění

Kdo chce investovat do zlata, může sáhnout po nabídce umělecky zpracovaného drahého kovu. Rozdíl mezi mincí a medailí je obrovský. Mince má na rozdíl od medaile vyznačenu nominální hodnotu, název emitenta a není zatížena daní z přidané hodnoty. „Pokud mluvíme o způsobu uložení peněz tak, aby se uchovala jejich hodnota, je určitě investice do ryzích kovů v podobě mincí nebo medailí tou správnou,“ míní Jaroslav Černý z obchodního oddělení České mincovny. Vývoj na světových trzích to jen potvrzuje.

Replika pohlednice se zlatkou

Na zlatých minimincích, které jsou uloženy do replik dobových pohlednic, se objevují nejkrásnější místa naší vlasti.

Takzvané litografické pohlednice z 90. let 19. století jsou nejstarším typem pohlednic a jsou sběratelsky nejvíce ceněny. Na soutěži regionálních produktů při mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Euroregion Tour 2019 za tento cyklus získala Česká mincovna 1. místo v kategorii Suvenýr.

 Letos přišla řada na Český Krumlov s jeho nezaměnitelným hradem a zámkem na reverzní straně mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS.

www.ceskamincovna.cz