Člověk, který na lince montuje do aut sedadla, se všechno potřebné naučí za pár dní. Avšak ušít nejsložitější automobilové potahy v top kvalitě se učíte měsíce až roky. Důvod? Je to podobné jako poskládat vždy jinak „rozházenou“ Rubikovu kostku za pár sekund – každou chvíli dostanete kupku dílů s novým šicím vzorem a musíte je zvládnout poskládat znova a bez jediné chyby. Odbornice na šití v Adientu to dokážou a patří k nejlepším na světě. „Šijeme potahy pro 15 špičkových automobilových značek, každá má přitom víc druhů potahů,“ říká Vlasta Pilařová, která v Adientu pracuje už 20 let. Každá třetí sedačka celosvětově v novém autě pochází z Adientu. A české šičky mají zásluhu nejen na českých, ale také zahraničních potazích.

 V Čechách se ručně šijí nej potahy

Odbornice na šití se shodnou na tom, že nejtěžší je ušít kožené potahy. „Kůže je tvrdá, je na ní vidět každé škrábnutí, každý nedokonalý steh. U kožených potahů se nejvíc zapotíme.“ Dámy se zlatými ručičkami dělají s potahy hotové zázraky. Dokáží nejen sešít potah z množství dílů, ale také vypalovat, perforovat, přidat speciální výšivku nebo ozdobné stehy, takzvané štepy. Stačí jim k tomu šicí vzor a zkušenost. „Nejvíc jsem hrdá na to, že dokážeme i ten nejkomplikovanější potah ušít ve špičkové kvalitě. A to je rozhodující pro spokojenost nového majitele auta. Je to přece právě potah, kterého se dotýkáme v autě pořád a on určuje, zda se v autě budete cítit fajn,“ doplňuje Vlasta.

Práce, kterou nedokáže nahradit žádný robot

Šití je fyzicky náročná práce. Adient se jim proto snaží ulehčovat práci úpravami strojů. „Aby se dala nastavit jejich výška, naklopit je, také jsme zlepšili osvětlení a přidali různé poličky na komponenty, které jsou po ruce. V závodu působí také fyzioterapeuti a naše děvčata k nim v pracovní době mohou zajít na masáž či rehabilitaci,“ vysvětluje zaměstnankyně.

 Ženy i muži, kteří v Adientu šijí nejkvalitnější potahy, si nejvíc chválí různorodou práci a kolektiv. V běžné průmyslové výrobě lidé vykonávají jednu činnost dokola, což je únavné a ubíjející. Expertky na šití z Adientu šijí každý den něco jiného. „Máme to pestré a nenudíme se. Navíc, šijeme v kolektivu,“ říká Vlasta.

 České šičky jsou mistryně světa v šití potahů ještě z jednoho důvodu – dokáží přemýšlet nad prací a vyhýbat se chybám. „Jsme zvyklé dávat si pozor na stehy, soustředit se na detaily varianty, kterou šijeme, a kontrolovat svou práci. Nejsme roboti, občas děláme chyby, ale máme něco, co stroje nemají. Cit v rukou a prstech, díky kterému dokážeme udělat precizní práci při nových variantách potahů,“ dodává Vlasta.

Profesionální deformace: Kdo jako první pozná svůj potah v autě

Hrdost na svou práci na nich vidíte z dálky. Obzvlášť tehdy, když prochází okolo zaparkovaných aut před závodem nebo obchodním centrem. „Naše děvčata jsou nejvíc hrdá na potahy pro luxusní značky a speciální edice,“ říká Marcel Míček, ředitel závodu v Roudnici nad Labem, a potvrzuje to také šička Vlasta. „S kolegyněmi nejednou nakoukneme skrz okno auta a prohlížíme si štepy a přešití sedaček. Naše speciální vzory poznáme hned. Je to dobrý pocit, když vidíte v krásném autě výsledek svojí práce.“

 Výsledek jen málokteré práce dokáže sloužit zákazníkům dlouhé roky. Automobilové potahy přesně toto dovedou i navzdory tomu, že se denně používají dlouhé hodiny. Avšak jen pokud jsou ušity kvalitně. Přesně to je vizitka šikovných šiček z Adientu.