Děti narozené ve 21. století jsou často označovány za specifickou generaci. Vliv sociálních sítí a digitálních technologií je provází téměř od narození a hraje roli v jejich dospívání. V porovnání s generací svých rodičů se může zdát, že dnešní děti ztrácí kontakt s opravdovými prožitky a svůj volný čas tráví pasivně u obrazovek televizí, telefonů či počítačů. Výsledky průzkumu agentury NMS Market Research realizovaného v červnu 2020 pro značku Milka ale ukazují, že i přes nesporný vliv moderních technologií tráví české děti nejvíce volného času venku s kamarády.

Věděli jste, že

·  81 % českých dětí a mladistvých chodí denně ven?

·  51 % navštěvuje sportovní tréninky?

·  86 % má mobilní telefon?

42 % dětí pravidleně navštěvuje zájmové kroužky

Děti jsou společenští tvorové a mnohem raději se s ostatními dětmi potkají přímo, nejen virtuálně prostřednictvím elektronických zařízení. Každý den vyrazí ven 4 z 5 dětí ve věku 6-18 let a v průměru tak tráví 2 a půl hodiny svého volného času. Potenciál dítěte rozvíjejí také zájmové kroužky a učení. Z výsledků průzkumu vyplývá, že zájmovým kroužkům se věnuje 42 % českých dětí, nejčastěji na prvním stupni základní školy a ve větší míře dívky. Polovina českých dětí každý týden navštěvuje sportovní tréninky. Zájem o kroužky a sporty ovšem u dětí s přibývajícím věkem postupně klesá. Výjimku tvoří pouze kroužky hudební, které mají v oblibě jak žáci základní školy, tak i středoškoláci.

Nejoblíbenější kroužky:

1.      Sportovní

2.      Hudební

3.      Výtvarné

4.      Taneční

5.      Rukodělné

Větší část dětí nicméně žádné kroužky nenavštěvuje, což je alarmující. V tomto ohledu se z mé zkušenosti potkávají dva extrémy, které statistiku ovlivňují. Buď děti nenavštěvují žádný kroužek, nebo naopak mají těchto zájmových aktivit více a navštěvují rovnou tři až pět kroužků týdně,“ doplňuje Klimeš.

Televize, videohry, nebo sociální sítě?

Mezi moderní technologie, které ovlivňují trávení volného času českých dětí, patří televize, jejímž sledováním tráví každý den necelé dvě hodiny 77 % dětí na prvním stupni. Středoškoláci ji sledují méně často. Naopak více času tráví na sociálních sítích, kde je shodně 77 % z nich téměř dvě a půl hodiny denně a aktivnější jsou v tomto ohledu dívky.

Jaká elektronická zařízení mají české děti nejčastěji?

1. Mobilní telefon

2. Tablet

3. Počítač

4. Herní konzoli

5. Chytré hodinky

Chlapci významně častěji hrají videohry, denně se takto baví 67 % z nich. Výsledky průzkumu uvádí, že u videoher tráví děti mnohem více času než před třemi lety. Na prvním stupni se hraní videoher častěji věnuje dokonce 47 % dětí, naopak postupně klesá zájem o hraní si s hračkami. 

 Zdroj: Milka.cz

Delší čas u hraní her zhoršuje výsledky ve škole

Dvě třetiny dotázaných rodičů si myslí, že jejich děti tráví touto zábavou příliš volného času. Dokonce se jim snaží čas u elektronických zařízení omezovat, což potvrzuje 73 % z nich. Z pohledu rodinného psychologa je to dobře. „Například průzkumy ohledně hraní her nejsou příliš optimistické, je to taková novodobá droga. S hodinami strávenými u počítačů a konzolí úzce koreluje zhoršený výkon ve škole. Je to také určitý negativní jev omezující děti při jejich osobnostním rozvoji,“ uzavírá Klimeš.

O projektu

Průzkum k projektu „Volný čas českých dětí“ zpracovala agentura NMS Market Research pro značku Milka. Na online dotazník odpovědělo v průběhu června 2020 celkem 500 respondentů (rodičů dětí ve věku 6-18 let) z České republiky.

V rámci této aktivity mohou zákazníci v průběhu srpna získat za nákup produktů určených značek ve vybraných obchodech cestovní láhev Milka Oreo a jiné dárky do vydání zásob. Pro další informace navštivte facebookovou stránku Milky: https://www.facebook.com/Milka.cz.sk.