1. Vyhněte se neprověřeným obchodníkům

Historické mince pořizujte výhradně u věrohodných prodejců. Vyhnete se tak obchodování s neprověřenými obchodníky, kteří výrobky často zaměňují za falzifikáty. Mince a medaile tedy nakupujte přímo od výrobce (mincovny) nebo u ověřených prodejců, kteří mají platnou smlouvu s Českou národní bankou. Jejich seznam najdete na www.cnb.cz.

https://ceskamincovna.cz/

2. Jak si minci objednat a „neupsat se firmě na dlouhou dobu"?

Solidní firmy, které obchodují s mincemi se nemusí „vnucovat“ letáky či dopisy do schránek, kde vedle mincí „podvodníci" nabízejí i další zboží. Je potřeba si zjistit aktuální cenu kovů na trhu a pokud nám přijde nabídka na podezřele levné mince či medaile, rozhodně ji neakceptovat. Nedoporučujeme mince nakupovat ani na internetu či u firem, které nemají kamenné obchody. Rozhodně je nejlepší si mince nejdříve prohlédnout a blíže se u prodejce informovat o její specifikaci. Poté si minci či sadu zarezervovat. V každém případě je dobré si pročíst obchodní podmínky firmy a informovat se na internetu o pověsti firmy. Je mnoho diskusních fór, kde zákazníci popisují své zážitky s „podvodníky".

3. Vyhledejte si informace o hmotnosti a ryzosti

Před nákupem si důkladně zjistěte informace o hmotnosti a ryzosti produktu. Někteří prodejci skrývají pod šikovnými marketingovými hesly fakt, že jde pouze o medaili z obecného kovu potaženou tenkou vrstvou zlata nebo stříbra.

Při objednávání, například v e-shopu České mincovny, najdete tyto konkrétní informace ve specifikaci produktu. Tam je uvedeno, zda jde o zlato či stříbro, jeho ryzost, váha i průměr medaile či mince. Součástí je také jméno autora averzu a reverzu, datum emise, emisní náklad a mimo jiné i způsob balení.

https://ceskamincovna.cz/pro-sberatele-nejnovejsi-produkty-1439-p/

Tyto informace by měly být dostupné hlavně na internetu či v různých publikacích a katalozích firmy.

4. Pozor na padělky

Dávejte si pozor na padělky, které se k nám dostávají ze zahraničí a bohužel i z domácích zdrojů. Některé firmy oficiálně vyrábějí repliky mincí, které ovšem nejsou jako repliky označeny puncem (v případě drahých kovů) ani jinými značkami.

Pokud chcete investovat bezpečně do cenných kovů, můžete ve formě medailí, mincí ale i slitků. Ale vždy u výrobce nebo ověřeného prodejce.

https://ceskamincovna.cz/investicni-zlato-a-stribro-332/

Obracejí se na nás zákazníci, aby prodali minci či medaili zakoupenou přes neověřené obchodníky. Bohužel jim často musíme říct, že produkt je pouze zušlechtěn zlatem či stříbrem, tedy je potažen několika mikrony kovu, jinak je celý z mosazi, mědi nebo hliníku a nemá téměř žádnou sběratelskou ani investiční hodnotu.

Velmi často se jedná o starší generaci, která nejenže má problém, jak mince či celé sady vrátit, neboť se s nimi na infolince „podvodníků" nikdo nebaví, ale také zažíváme mnoho případů exekucí či jiného vyhrožování seniorům, aby si odebírali a platili další „předražené cetky".

Jedna dáma, která nás navštívila cca před 2 lety do těchto „mincí“ dokonce investovala cca 600 tis. a když se od našeho odborníka dověděla, že na kov má zboží cenu cca 30 tis. Kč, málem omdlela.

5. Ověřte si nabízenou cenu výrobku

U českých mincí a medailí není složité ověřit, zda není nabízená cena „mimo". Cenu a pravost mincí, medailí, řádů, bankovek je možné ověřit v pražské prodejně České mincovny každou středu od 16 do 18 hod, kdy tam dochází na pravidelné konzultace zdarma expert - numismatik.

U zahraničních mincí k tomu můžete využít zahraniční aukční portály. V Německu je to například ebay, na kterém lze nakupovat bez cla.

Pozor si dejte také na bezkonkurenční nabídky, které prodejci často nabízejí. Pokud bude cena v porovnání s podobnými produkty extrémně nízká, znamená to, že něco není v pořádku. Žádný prodejce totiž vědomě nebude prodávat své produkty se ztrátou. Nenechte se tedy napálit tzn. bezkonkurenčními nabídkami.

Pokud chcete zjistit aktuální ceny zlatých cihel a slitků na našem trhu, navštivte e-shop České mincovny, kde jsou částky každý den upraveny v závislosti na pohybu cen zlata na světových trzích.

https://ceskamincovna.cz/investicni-zlato-zlate-cihly-a-slitky-393-p/