V České republice nyní působí více než stovka mužských a ženských řeholních řádů, které mají různé zaměření svého duchovního života a způsob obživy. Věnují se například vydávání knih, práci v lese nebo vyrábějí a prodávají tzv. klášterní produkty. Tyto výrobky jsou k dostání na internetu, v kamenných prodejnách nebo přímo v klášterech.

(Ne) obyčejné potraviny

Produkty z církevního hospodářství se vyznačují snahou o šetrné zpracování surovin, výrobu citlivou k životnímu prostředí či snahou o individuální přístup výrobce. Mnohé jsou k dostání v bio kvalitě a jejich nabídka se postupně rozšiřuje.

Autor: Nela Fabiánová/Tiskové středisko ČBK

Nákupem to teprve začíná

S větší dostupností výrobků souvisí i vznik několika restaurací a kaváren, kde můžete ochutnat například pivo z místního pivovaru (Litoměřice, Želiv, Praha-Strahov a Břevnov) nebo estonské sladké speciality (kavárna ÕDE v Olomouci), ale také posedět v příjemném inspirativním prostředí (pizzerie U Kristýna Olomouc, restaurace L'Eau Vive Brno či restaurace v areálu hejnického kláštera), kde vás v některých případech obslouží přímo řádové sestry.

Sezónní nabídka

Samostatnou kapitolou jsou další produkty z církevního hospodářství, které vznikají mimo kláštery; zkuste se poohlédnout po vánočních stromcích z církevních lesů nebo rybách např. z obory v Hukvaldech.

S produkty klášterů a sezónními aktivitami může souviset nabídka krátkodobých pobytů v klášteře nebo tzv. církevní či klášterní turistika.

Nejen chlebem …

Živ je člověk, a proto se některé řády věnují i produkci duchovní stravy. Vydávají knihy či připravují různé záložky, obrázky a další sortiment. V Praze se můžete setkat např. s knihkupectvími sester Paulínek a na pultech dobrých prodejců literatury se setkáte mimo jiné s produkcí dominikánského nakladatelství Krystal OP či nakladatelství Refugium Velehrad-Roma o které se starají jezuité.

Jak najít svého nejbližšího prodejce či informace o možnostech návštěvy duchovních míst? Stačí navštívit web www.cirkev.cz.