Co myslíte, že táhne světově uznávané společnosti na Moravu?
Kromě strategické polohy je podle mě důležitým faktorem to, že díky 13 univerzitám s nabídkou různých oborů, které každý rok generují přes 17 000 nových absolventů, zde firmy získávají garanci dostatečného množství pracovního kapitálu. Rostoucí poptávka po residenčním bydlení dokazuje, že velké množství studentů se rozhodne po svých studiích zůstat v Brně, protože zde dokážou najít zajímavé pracovní uplatnění a profesní růst právě u těchto světových firem.

Co světové firmy ve svých administrativních komplexech hledají především?
Při plánování jakéhokoli administrativního komplexu musíte pamatovat zejména na lidi, protože na relativně malé ploše se nachází vysoká koncentrace zaměstnanců. Projekt musí být dostupný MHD a nabídnout širokou škálu služeb, mezi které patří například kvalitní stravování a příjemné pracovní prostředí. Společnosti si vybírají místa, která jim dokáží zajistit spokojenost zaměstnanců, a tedy snížení jejich fluktuace. Důležitá je i flexibilita pronajímatele z pohledu velikosti a jeho možností v současnosti, ale i v budoucnu a také energetická úspornost.

Spielberk Office CentreZdroj: CTP Invest, spol. s.r.o.

Jaké jsou vaše hlavní projekty v Brně?
Mezi naše významné projekty v Brně patří Spielberk Office Centre, obchodní park Ponávka a v letošním roce jsme započali přípravné práce pro nový administrativní komplex Vlněna.
Spielberk Office Centre je největší administrativní park svého druhu v Brně a jeden z největších v Česku. Cílem architektů bylo spojení moderní architektury s příjemným pracovním prostředím, a proto Spielberk není jen „betonovou džunglí", ale projektem s množstvím zeleně, vodních ploch a odpočinkových zón. Parkovací plochy jsou schované v podzemí a komplex je napojený na cyklistické trasy, kterých využívá každodenně velké množství zaměstnanců. Na konci tohoto roku zde vznikne čtyřhvězdičkový hotel Marriott Courtyard, který nabídne 200 pokojů a konferenční centrum. Díky důvěře našich klientů, jsme v tomto projektu dosáhli 95% obsazenosti, a to je i důvodem pro zahájení prací na novém administrativním komplexu Vlněna.

Co projekt Vlněna nabídne?
Pokud bych měl několika slovy shrnout výhody projektu Vlněna, tak bych řekl lokalita, flexibilita a služby. Vlněna se nachází na skvěle dostupném místě, ve své finální fázi by měla nabídnout až 100 tisíc m2 ploch a řadu služeb pro zaměstnance. Vlněna je umístěná v centru Brna v blízkosti hlavních dopravních uzlů. To je klíčový faktor pro většinu zaměstnavatelů a výrazná konkurenční výhoda v „boji" o zaměstnance. Naproti projektu Vlněna se nachází OC Vaňkovka, Tesco a pěší chůzí se dostanete do samotného středu města s širokou škálou restaurací, kaváren, zdravotnických zařízení nebo úřadů. Vkládám do tohoto projektu velké naděje a těším se na něj.

A co je unikátního na obchodním parku Ponávka?
Ponávka je zajímavý komplex, ve kterém se prolíná historie a současnost. Nejedná se o ryze administrativní, ale ani skladově-výrobní areál. Můžete zde najít zrekonstruované budovy „s duší" přebudované ze starších administrativních prostor nebo továren či administrativně-skladové a výrobní objekty. Ty jsou využívány jako sídla společností, pobočky, zázemí e-shopů s přímým výdejem nebo obchody. Ponávka se nachází v lokalitě Jižního centra Brna, tedy v nejrychleji se rozvíjející části města. Tento obchodní park si pro svoji činnost vybralo přes 50 českých a zahraničních společností, mezi které např. patří ABB, Madfinger games, Phoenix Contact, Hansgrohe a dozajista i náš poslední klient, společnost IBM.


Video z otevření centra inovací společnosti IBM v parku Ponávka:

Zdroj: Youtube