Brněnská 16 je mezinárodní festival krátkých filmů s dlouholetou tradicí, letos v říjnu proběhne již po 58. Patří tak k vůbec nejstarším filmovým festivalům u nás. Je zaměřena na krátkometrážní snímky. Brněnská 16 ohraničuje krátký film maximální délkou 30 minut. V krátké době je třeba říct vše podstatné a tak je kraťas často svěží, dynamický a vypointovaný. Na Brněnské 16 najdete ale i pomalejší meditativní snímky, vysloveně artovky. Obojí však mají diváci rádi a svou délkou jde krátký film tak trochu vstříc dnešní uspěchané a lehce nesoustředěné době. Možná to je, spolu s dostupností technologií, digitální revolucí a internetem, příčinou jeho rostoucí obliby v poslední době.

Festival se jmenuje „šestnáctka“ na počest 16mm filmového pásu, který byl od 60. let doménou amatérského filmu. Dnes se na pásy skoro netočí a pozor Brněnská 16 není přehlídka amatérských filmařů, jak se někdy chybně traduje. To byla naposledy v roce 1964. Na festivalu tak v soutěži uvidíte 42 krátkých filmů z celého světa, které natočili profesionální tvůrci, studenti ale i filmový nadšenci.

Letošní motto zní My jsme rodina, a to se odráží také ve vybroušeném doprovodném programu. Uvidíte tak současné asijské filmy tematizující rodinu nebo experimentální snímky rakouského filmaře Josefa Daberniga o rodině a s rodinnými příslušníky. Nebude chybět oblíbený retro blok, tentokrát o podobách socialistické rodiny, vždyť rodina je základ státu a jako vše, je třeba ji naplánovat. Kromě toho se můžete těšit na již tradiční sekci Česká 16 nebo retrospektivu amatérského filmaře, animátora a významné postavy brněnské kulturní scény Emila Kubiše. Téma rodiny si žádá diskuzní panel, i ten se v doprovodném programu objeví. Festivalové mravy si žádají také workshop, ten povede anglický filmař David Bonnevile a bude se zabývat komplexně vznikem krátkého filmu od teoretické přípravy po postprodukci. Kultury milovní diváci nebudou ochuzeni o výstavu s vernisáží. Festival vyvrcholí v sobotu 14. 10. slavnostním zakončením, během kterého budou předány ceny vítězným filmům. Bude to večer v pravdě rodinný a provázet jím budou Ester Geislerová a Johana Švarcová.

Zdroj: TIC Brno

Akreditace je možné zakoupit online či na pokladně Kina Art v Distillery či v infocentru na Panenské. Nejlépe je pořídit si akreditace zavčas, v průběhu září budou k dispozici za 200 Kč na celý festival. Letošní ročník proběhne z důvodů rekonstrukce budovy Kina Art v Sále Břetislava Bakaly. I tak bude jistě atmosféra více než rodinná, filmový program zábavný i poučný a to mezitím, jako vždy, festivalově opojné.


https://brno16.cz/