Pivovar z Braníku v minulosti proslul výrobou tmavých piv, na jejichž tradici dnes navazuje Braník Černý, který v maloobchodě patří mezi nejoblíbenější tmavá piva. V posledních letech se však značka více soustředí na ležáky a světlá výčepní piva. Mezi lahvovými má speciální postavení Braník Aleš, věnovaný autorovi prvního branického loga – Mikoláši Alšovi. Sadu točených piv zase loni doplnil Braník Sládek. Dobře pitelné, spodně kvašené pivo s pevnou pěnou a plnějším tělem je chmelené za studena českým aromatickým chmelem Sládek. Tím vzdává hold těm, kteří před 120 lety branický pivovar založili.

Jak to všechno začalo

To se devatenácté století chýlilo ke konci a v českých zemích docházelo k výraznému rozvoji pivovarnictví. Zejména v Praze a jejím okolí pivo vařily nejen velké firmy jako Staropramen či První pražský měšťanský pivovar, ale také menší podniky. Takovým se stal v roce 1899 také Společenský pivovar pražských sládků v Braníku, který založilo 13 nejlepších pražských sládků a majitelů pivovarů. Už o rok později byla uvařena první várka a netrvalo dlouho, kdy výstav branického pivovaru přesáhl hranici 150 tisíc hektolitrů ročně. Pivu z Braníku v dalších letech velmi pomohla chvála od samotného císaře Františka Josefa I. Od té doby se začala zpráva o dobrém pivu ze Společenského pivovaru pražských sládků rychle šířit a za krátko se začalo vyvážet nejen v rámci Rakouska-Uherska, ale do takřka celého světa. Braník se rychle zařadil mezi perly rakousko-uherského a následně i prvorepublikového exportu. Vyvážel se takřka do celého světa.

Nejen v obchodech, ale i v hospodách

Braník přežil nejednu nástrahu 20. století a v dnešní době se pyšní celonárodním uznáním. To letos znovu potvrdila také odborná veřejnost, když na prestižní soutěži Pivex 2019 získal Braník Sládek bronz v kategorii sudových piv a Braník Světlý výčepní stříbrné umístění mezi lahvovými pivy. Ještě lepšího ocenění se dostalo Braníku Černý na Slavnostech piva v Českých Budějovicích, odkud si přivezl zlato ze soutěže Pivo České republiky 2019. Konzumenti vyhledávají značku především v maloobchodech, kde patří k nejprodávanějším. Přesto nejen v Praze existují typické štamgastské hospody s neopakovatelnou atmosféru. Snad každý letos slyšel o hospodě Severka v severočeském Mostě, kterou proslavil populární seriál České televize Most!